
Krajina pod nápadným vrchom Ralska v okolí Hamru, kde ľudia chodili na víkendy relaxovať sa v 60 rokoch 20. storočia mení, prichádza ako na Klondiku v teritórií Yukon tzv. uránová horúčka, ktorá v 90 rokoch 20. storočia upadá, ale v podzemí ostáva toľko rudy, že sa ťažba môže kedykoľvek vrátiť. Obdobie ťažby začína v 1945, keď ruská armáda obsadzuje Jáchymov, konkrétne tri bane jáchymovského revíru. O jáchymovskom uráne sa zmieňovala už štúdia sovietskych ložiskových geológov z roku 1942, o Československom uráne obecne hovorila aj správa KGB, ktorú vo februári 1945 odovzdalil Merkulovi Berijovi. Do histórie ľudstva zasiahol Jáchymov na prelome 19. a 20.storočia, keď manželia Curieovi izolovali z jáchymovského smolinca Rádium a neskôr Polónium. Existujú rôzne údaje o celkovom množstve uránu, vyťaženom v celej histórii jáchymovského revíru v rokoch 1516 až 1964. Sú ale rôzneho zamerania a vierohodnosti. Nedá sa odhadnúť, v akom pohybe boli uránové rudy do roku 1853, lebo sa na povrch dostávali len vtedy, keď to bolo dôležité, a to ako prímes v strieborných rudách. Je však isté, že v porovnaní s neskoršou ťažbou to bolo množstvo zanedbateľné. Po roku 1853, keď začali uránové rudy ťažiť pre výrobu farieb, sa udáva hmotnosť buď vo forme oxidu alebo vyrobeného koncentrátu. Tento prístup zrejme prehliadli v odhade vyťaženého množstva v rokoch 1913 - 1936, pre ktoré uvádzajú hmotnosť vyťaženého smolinca 458,7t. Nepresný údaj je aj o celkovom množstve uránu, ktoré bolo z jáchymovského revíru vyvezené do Sovietskeho zväzu ako časť celkového odbytu. Je v ňom aj materiál pochádzajúci zo širšieho okolia revíru. Pomerne neveľká diferencia medzi výškou odbytu a veľkosťou súčtu ročných produkcii vedie k záveru, že skutočná produkcia uránu v rokoch 1945 - 1964 sa pohybuje okolo 7 000t lebo straty sa do hospodárskych výsledkov nezapočítavajú.
Baňa Svornosť - Jáchymov
Cesta za bohatstvom a mocou je zvyčajne dláždená osudmi ľudí, ktorí sa na nej ocitli dobrovoľne alebo nútene. Rozpor medzi prianím a reálnymi možnosťami bol proces, ktorý sprevádzal činnosť uránového priemyslu od jeho vzniku v roku 1946. Na tento rozpor doplatilo nielen československé národné hospodárstvo, ale aj veľa ľudí , pretože do ich osudov zasiahli záujmy uránového priemyslu, predovšetkým do roku 1960. Je preukázané, že do roku 1961 sa vystriedalo v táboroch väzenského zariadenia okolo 65 000 ľudí. V jáchymovskom revíre bolo zriadených 11 táborov, medzi nimi bol tábor Vykmanov II, kde väzni pracovali bez akýchkoľvek ochranných pomôcok v drvičke uránovej rudy.
Pracovný tábor uránových baní
Posunieme sa v čase, prichádza obdobie studenej vojny, strach z jadrového útoku. Toto obdobie je vystriedané rozpadom totalitného režimu, rozpadom Sovietskeho zväzu a ukončením ťažby uránu. Lenže vo svete dochádza uhlie, dochádza ropa, cena uránu sa pomaly začína zvyšovať, urán začína byť dôležitá energetická surovina aj cez nástrahy, ktoré nám prináša jadrová energetika, ale nielen aj tá, sú medzi nami rôzne organizácie, ktoré bojkotujú tento druh energie. Česko-Slovensko má obrovské zásoby uránovej rudy. Na Slovensku sa o ťažbe uvažuje, v Čechách prebieha na dvoch významých ložiskách. Jedným z nich je ložisko Rožná - Česko-moravská vysočina. Jeho rozhloha je cca. 3 x 4 km a hĺbka šachiet dosahuje spoločne 7 km. Hĺbka posledného podlažia je 1200 metrov, ale ludia v okolí ložiska veria, že sa pôjde hlbšie. Ruda nieje viazaná na klasické hydrotermálne žily, ale na drvené zóny o mocnosti niekoľko metrov, do ktorých je jemne vtrúsená. Dobývacia metóda spočíva v navŕtani, odstrele a ťažbe do banských huntov, ktoré sú dopravené na povrch. Ručná práca je v tomto dole modernou technológiou. Ruda sa na povrchu drtí, melie a lúhuje. Uránový minerál kofinit je dobre rozpustný v lúhu a preto nedochádza k okysličeniu prostredia a výsledkom reakcie sú bežné soli. Na povrchu sú bežné odkalištia, ktoré su ale zdravé a neničia prírodu. Výsledkom je aj to, že ludia si na Rožnej prajú pokračovanie ťažby, no v Hamru sa stavajú jednozačne proti tak ako v poslednej dobe na východnom Slovensku.
Baňa Rožná
Po preskúmaní odkaliska v bani Rožná sa zistilo, že vzniká nový biotop. Pretože je voda slaná ako Jaderské more, začali sa na povrchu vytvárať morské riasy a sinice, ktoré sa do tohto odkaliska dostali prostredníctvom migrujúcich vtákov. Ani haldy neostali nepovšimnuté. Na týchto haldách bol spozorovaný jav, ktorý sa vyskytuje na púštiach Arizony. Je teda jasné, že na jednej strane sú haldy a odkaliská záťaž, na strane druhej otvárajú dvere novým biotopom.
Ložisko Hamr je v 60 rokoch minulého storočia objavené, na prírodu sa nemyslí a začína sa ťažba. Najskôr hlbinná, hornina sa vyvezie na povrch, vylúhuje a zbytok umiestni na haldu. Zbytkový urán sa eliminuje. No neskôr sa prišlo na to, že existuje lacné riešenie. Vytvoriť hlavný vrt do ktorého sa vháňali kvantá kyseliny sírovej a pomocné vrty, z ktorých bola kyselina čerpaná spolu s uránom a ten sa potom zrážal. Tento spôsob ťažby je ale najdrahší z hľadiska ekologickej záťaže a bude to trvať ešte 50 rokov, než sa ložisko definitívne vyčistí a neutralizuje. Sanácia prebieha tak, že sa kyselina neutralizuje vháňaním roztoku uhličitanu vápenatého a urán sa neutralizuje tak, že sa stále pomaly taží v menšej miere.
Ťažby prostredníctvom kyseliny sírovej
A aká je budúcnosť? Na Slovensku si neviem predstaviť, že by sa mala krajina zdevastovať spôsobom, ktorý použili v Hamru, pretože nás to vijde veľmi draho a pochybujem, že firma, ktorá získa financie z predaja uránu by vložila prostriedky na sanáciu ťažby. Ako je na Slovensku zvykom, ekologická záťaž by ostala na pleciach štátu a daňových poplatníkov. Keby som sa mal pozrieť na ťažbu z druhej strany, preferoval by som hlbinnú ťažbu, kde nie je príroda ničená v takom rozsahu, aký popisujú rôzne nemenované organizácie. Výsledkom by bola halda, odkalisko, kde na jeho okraji by mohli vyrásť brezové háje, pretože breza pôsobí dobre ako čistič životného prostredia. A ako využiť ťažbu v náš prospech? Príklad uvediem z bane Svornosť - Jáchymov, kde v 12 podlaží pod zemou vedie dedičná štôlňa radónovej vody priamo do kúpeľov. Na Slovensku by sa dala ťažba využiť v prospech turizmu, veď sme predsa krajina kupeľnej tradície. Tak prečo nemať príkladne rádioaktívne kúpele. Znie to zastrašujúco, ale ľudia, ktorí to poznajú a potrebujú, privítajú aj tento spôsob liečby. Radonova liečba ma analgetický, protizápalový a biostimulačný účinok - stimuluje bunky a orgány k opravným procesom, stimuluje i žľazy s vnútornou sekréciou, vrátane žliaz pohlavných. Radonova liečba je vhodná pre všetky ochorenia pohybového aparátu.
Mapa 12 podlažia bane Svornosť, dedičná štôlňa, ktorá ústi do radónových kúpelov
Krasový útvar v bani Svornosť
Banská ťažba má na Slovensku dlhú tradíciu, samozrejme nikto nechce ničiť krásnu slovenskú prírodu. Vždy sa nájdu hlasy pre a proti. Je moc dôležité viesť diskusie a hladať kompromis tak, ako to spravili naši západný susedia. Výsledkom sú turistické atrakcie, kúpele, múzeum, ale aj ťažba a finacovanie sanácie "lacnej" ťažby v Hamru z výnosov ťažby v Rožinke.
V Bani Svornosť, turisti si namáčajú ruky v radónovej vode
Dúfam, že som Vám aspoň troška priblížil históriu a spôsob ťažby uránu. Samozrejme som v článku nespomenul všetko, nespomenul som Příbram a jeho uránovú ťažbu a kopec iných dnes už industriálnych pamiatok súvisiacich s ťažbou uránu. Fotografie a materiál bol čerpaný z internetu, takže skutočným autorom fotiek chcem poďakovať, nemal som v umýsle zneužiť ich materiál, cieľom bolo obohatiť širokú verejnosť, ktorá je pod tlakom ťažobných spoločností.
Zdar Boh!