Vezmime si príklad od Rumunov

Videá. Kauzy. Nahrávky. A nič sa nedeje. Žijeme v stave, ktorému takmer nik nerozumie. Pozrime sa na Rumunsko. Bolo na tom podobne. Za posledné roky nám však ukázali, ako s korupciou zatočiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Po nedávnych prezidentských voľbách v Rumunsku vieme povedať, že boj proti korupcii v krajine pokračuje. Súčasný prezident Klaus Iohannis bol opätovne zvolený za prezidenta a pokračuje vo svojom mandáte i na druhé funkčné obdobie. Zároveň nedávno po vzniku Európskej prokuratúry bola za jej prvú šéfku zvolená Laura Korduta Kovesi, ktorá predtým viedla "DNA" - Národný protikorupčný úrad, ktorý je základom boja proti korupcii v Rumunsku. Európska prokuratúra bude môcť vyšetrovať a trestne stíhať páchateľov trestných činov poškodzujúcich rozpočet Európskej únie (korupcia, podvody na DPH, ...) presahujúce sumu 10 miliónov eur. Môžeme teda veriť, že táto prokuratúra s Laurou Kovesi na čele pomôže i Slovensku. Ako to však v Rumunsku celé začalo a aký príklad by sme si z toho mali vziať my, ak chceme ako krajina prežiť?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prezident Rumunska Klaus Iohannis a šéfka Národného protikorupčného úradu Laura Codruta Kovesi
Prezident Rumunska Klaus Iohannis a šéfka Národného protikorupčného úradu Laura Codruta Kovesi (zdroj: romania-insider)

Po začatí prístupových procesov Rumunska do Európskej únie bola jedna z podmienok zo strany Únie, aby Rumunsko spravilo niečo s korupciou, ktorá bola považovaná za jeden z najpálčivejších problémov v spoločnosti. Politici tak v roku 2002 zriadili "DNA" - Národný protikorupčný úrad. Úrad síce nevykazoval nejakú extra činnosť, ale Rumunsko sa v roku 2007 stalo členom Európskej únie. Následne v roku 2012 krajina zažila veľké protesty z dôvodu zlej sociálnej situácie obyvateľstva po finančnej kríze (Rumunsko bolo v roku 2013 najchudobnejšou krajinou EÚ) a v roku 2013 sa šéfkou "DNA" stáva Laura Kodruta Kovesi, ktorá začne okamžite využívať svoje právomoci naplno. Nastala éra zatýkania politikov a v rokoch 2012-2015 boli medzi odsúdenými dvaja expremiéri, štyria exministri, päť členov parlamentu, sedem sudcov, trinásť prokurátorov, dvadsaťštyri starostov a cez tisíc úradníkov. Napriek protestom sa v parlamentných voľbách v roku 2016 dostala k moci opätovne PSD - Sociálnodemokratická strana, ktorej predseda Liviu Dragnea už bol v roku 2012 odsúdený, a tak sa v zmysle rumunskej legislatívy nemohol stať premiérom. Stal sa predsedom dolnej snemovne. Rok na to vláda začala schvaľovať opatrenia, ktoré vyvolali ešte väčšiu vlnu protestov (najväčšiu od čias pádu Ceausescovho režimu) a v uliciach boli státisíce ľudí. Medzi tieto opatrenia patrilo napr.: že korupcia do 44 000€ nebude trestným činom alebo zníženie trestov za nenásilné trestné činy na maximálne päť rokov. Liviu Dragnea začal blúzniť o tom, ako sú protesty riadené tajnými agentmi, novinármi a neziskovkami ovládanými peniazmi zo zahraničia - kohože mi to len pripomína ... .Výsledkom dvojročných protestov bolo, že tieto opatrenia boli zrušené, vládu PSD nahradila menšinová vláda PNL (Národnej liberálnej strany), Liviu Dragnea bol za korupciu odsúdený na tri a pol roka väzenia a spolu s ním putovali za mreže traja ministri, štyridsať deväť primátorov, jedenásť šéfov veľkých spoločností a ďalších takmer tisíc ľudí. Medzitým však boj medzi PSD a Laurou Kovesi vyústil do toho, že z dôvodu prekročenia právomocí v jednom z prípadov ju musel napriek nevôli prezident Iohannis odvolať na základe rozsudku Ústavného súdu. Laura Kovesi si následne našla cestu na už spomínanú Európsku prokuratúru a Rumunsko je na dobrej ceste. DNA funguje i naďalej, prezident Iohannis porazil kandidátku PSD Dancilaovú a pokračuje vo svojom mandáte a krajinu čakajú parlamenté voľby, v ktorých sa očakáva veľký prepad korupčnej PSD (zo 45% vo voľbách v decembri 2016 na 20-22% v prieskumoch v decembri 2019) a nárast antikorupčnej PNL.

SkryťVypnúť reklamu
Liviu Dragnea, bývalý predseda PSD na ceste na súd, po tom ako bol obvinený z korupcie
Liviu Dragnea, bývalý predseda PSD na ceste na súd, po tom ako bol obvinený z korupcie (zdroj: Euronews)

Ako je možné, že v krajine, kde bola tak silne prebujnená korupcia vznikol úrad s tak silnými právomocami, s ktorými zničil celú špičku rumunskej politickej elity? Na jednej strane to bol začiatočný tlak Európskej únie, vďaka ktorej protikorupčný úrad vôbec vznikol. Bola to však silná nezávislosť tohto úradu, ktorá zabezpečila tieto výsledky. Len tak sa stalo, že 90% prípadov, s ktorými šli pred súd skončilo obvinením a zatknutím. DNA má napríklad vlastnú políciu, ktorá nespadá pod ministerstvo vnútra. Zároveň sa do vrcholových orgánov nedostane len tak niekto, keďže prokurátori DNA musia vzísť zdĺhavým procesom a schválením ministra spravodlivosti, rady prokurátorov a prezidenta. Tomuto úradu hraje do kariet, ak sú zákony jasné a jednoduché, keďže sa tým zjednodušia súdne procesy. Najdôležitejšie však je, aby na čele takéhoto úradu stála silná osobnosť, ktorá z politikov nemá strach a svoju rolu rozhodne hrala i silná podpora verejnosti. 

SkryťVypnúť reklamu

Korupcia je rakovinou spoločnosti. Ak po voľbách nevznikne slušná vláda, tak túto rakovinu len tak ľahko nevyhubíme. Je strašidelné, ak vidíme, že napriek všetkým tým kauzám, ktoré už môže verejnosť vidieť i vo forme nahrávok (napr.: Gorila, Trnka-Kočner, ...) alebo videí (Počiatek) stále jasne korupčné strany - Smer-SD, SNS a Most-Híd volí každý štvrtý občan (podľa prieskumov verejnej mienky). Zároveň stále väčšia časť ľudí verí v to, že ak podporí extrém vo forme Kotlebu alebo Harabina, tak tí túto rakovinu vyriešia. Treba ľuďom jasne vysvetliť, že oni to nevyriešia. Harabin sa na vzniku tohto systému podieľal a Kotleba po úradovaní na Banskobystrickej župe taktiež ukázal pochybné praktiky. Viacero politikov otvára témy, ktoré útočia na najľahšie pudy človeka a chcú tým rozhádať celú politickú scénu. Všimnime si, ktorí politici to robia. Sú to tí, ktorým ide o to, aby sa udržali pri moci, nech nedopadnú tak, ako im podobná banda v Rumunsku. Máme poslednú šancu dať sa ako krajina dokopy. Prosím, dvadsiateho deviateho februára im neuverte, lebo nás tak zničia, že nám už ani Európska prokuratúra nepomôže. 

SkryťVypnúť reklamu

(Zdroj titulnej fotografie - Euronews)

Filip Bajtoš

Filip Bajtoš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študujem filozofiu a sociológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Pracujem ako asistent poslankyne NR SR a predsedníčky Výboru NR SR pre európske záležitosti Vladimíry Marcinkovej. Som členom Akademického senátu Filozofickej fakulty a prvým podpredsedom jeho študentskej časti. Žijem na striedačku medzi Bratislavou a Spišom. | bajtos.blog@gmail.com Zoznam autorových rubrík:  Názory - DomáceNázory - RegionálneNázory - Zahraničné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu