Patrí Portugalsku, leží o niečo severnejšie ako Kanárske ostrovy a vďaka Golfskému prúdu je tu príjemná klíma počas celého roka.
Nenájdete tu klasické pláže, napriek tomu je ostrov plný hotelov a samozrejme plný turistov. Ostrov s rozlohou 750 km2 sa od mora dvíha do nadmorskej výšky 1860 m, takže v aute je veľmi často využívaný rýchlostný stupeň 1 a 2, keď zatlačený do sedadla stúpate popri terasovitých políčkach na kopce pripomínajúce cukrové homole,


Popri ceste ako burina kvitnú biele a fialové agapanty a otvárajú sa výhľady na nekonečný modrý Atlantik.


Vysoké hory priťahujú oblaky a voda z nich sa drží v sopečnej hornine ako v špongii. Ľudia na pobreží, ktoré je citeľne suchšie potrebovali vodu z hôr dostať k svojím políčkam a tak vybudovali systém tzv. levád – čo sú vodné kanály dômyselne poprepájané aj v tom najnedostupnejšom teréne. Levády to je symbol ostrova a tiež jeden z dôvodov, prečo sem prichádzajú turisti.

Dnes sú popri levádach vybudované turistické chodníky, kde si môžete vybrať túru rôznej náročnosti podľa toho, na čo si trúfate. A výber je naozaj maxi, aj keď plocha ostrova je mini.
No, ale pekne po poriadku.
Na Madeiru sme sa vybrali v júni 2010 na 10 dní. Let z Viedne do Funchalu ( hlavné mesto ostrova ) trval cca 4 hodiny. Už po prílete sme zistili, že sme naozaj na ostrove kvetov. Madeira je totiž jedna veľká záhrada, kde to hrá všetkými farbami, v meste, v horách, popri ceste, proste všade farby – červené tulipánové stromy, strelície a kály len tak voľne rastúce, už spomínané agapanty, fialové jacarandy, žlté akácie atď.





Auto sme mali objednané už z domu, takže nás čakalo na letisku. Môj muž bol pri preberaní mimoriadne obozretný, fotil si všetky poškodenia na karosérii a všetko dôkladne skontroloval. Keď bol presvedčený, že má všetko pod kontrolou, prebral auto. Chlapík čo ho doniesol pekne pozdravil, zaželal nám peknú dovolenku a odfrčal. Nasadli sme a zrazu prekvapenie – neštartuje. Na to sa pri dôkladnej obhliadke zabudlo. No čo už, hneď sme museli nadviazať sociálny kontakt a požiadať okoloidúcich, aby nás roztlačili. Tak sa začalo naše poznávanie ostrova.
Na druhý deň, keď sme ešte 2x museli prosiť okoloidúcich, aby nás roztlačili, sme sa rozhodli vyhľadať office požičovne, od ktorej sme mali auto a šli sme náš stroj reklamovať. Keďže v tom čase ešte neboli navigačky v mobiloch museli sme miesto lokalizovať na mape, čo nebolo práve jednoduché v takmer 200 tis. Funchale, ale skončilo to šťastne. Nakoniec nám ho vymenili, takže nám už nič nestálo v ceste a mohli sme si pozrieť Funchal – hlavné mesto ostrova.
Je to tepna ostrova, kde pulzuje život vo dne v noci a je v ostrom kontraste s ostatnými oveľa pokojnejšími časťami ostrova. Mesto je rozložené od pobrežia do strmých kopcov. Zaujímavá je stará štvrť Zona Velha - pôvodne starý prístav s pevnosťou a rybárskymi domami


Posedenie v hostincoch pri typickej hudbe zvanej Fado je veľmi príjemný zážitok.




V meste je viac typicky portugalských námestí s čierno- bielou dlažbou, koloniálnymi stavbami v bielo- hnedej farbe, často zdobenými bielo modrými maľovanými dlaždičkami – tzv. ajulejos, ktoré pripomínajú, že ostrov patrí Portugalsku.






V jednom z mnohých parkov,v centre mesta stojí socha cisárovnej Sissi, ktorá navštevovala ostrov vďaka príjemnej klíme.

Okrem parkov je tu niekoľko botanických záhrad. Navštívili sme 2 – Jardin Botanico a Trobical jardin
Každá iná a každá krásna.
Jardin Botanico – záhrada zasadená vo svahu s rôznymi klimatickými zónami a nádhernými výhľadmi na mesto a oceán





Tropical Jardin na vrchu Monte – je to pomerne rozsiahly areál na vrchu kopca Monte, Prechádzate sa tu v tieni mohutných papradí popri jazierkach, kde vnímate len šum vody, ticho a pokoj.





Zaujímavosťou je možnosť spustiť sa z kopca od Tropical Jardin z vrchu Monte na saniach, ktoré regulujú chlapci v slamených klobúčikoch. V čase našej návštevy práve prebiehal zápas Portugalska na MS vo futbale, tak sme na stanici saní našli len prázdne sane a klobúčiky zastrčené v okne baru, kde sa vášnivo komentoval prebiehajúci zápas.




Z Funchalského prístavu chodí na svoju pravidelnú plavbu verná replika Kolumbovej lode Santa Maria, ktorá tiež symbolizuje, že ostrov je hrdý na svojich slávnych predkov.


Ostrov objavil portugalský moreplavec Zarco v roku 1419 a nazval ho Madeira v preklade drevo, keďže tu objavil veľa lesov a vody, čo bolo ideálne miesto na život. Tak sa začalo osídľovanie Madeiry
Veľmi navštevovanou je aj miestna tržnica, kde sa opäť potvrdzuje, že farby sú naozaj symbolom ostrova. Nádherné kytice kvetov, farebné ovocie a zelenina a ženy v tradičných madeirskych krojoch lákajú k fotografiám.



V druhej časti je rybí trh. Môžete tu vidieť rybu, nazývanú Espada s vypúlenými očami, ktorá je veľkou pochúťkou na ostrove. Žije vo veľkých hĺbkach a lov týchto rýb je možný len v noci, keď z hĺbky 600-1600m vyplávajú k hladine kvôli potrave


Vzhľadom na to, že tržnicu nesmie obísť žiadny návštevník mesta má už trochu komerčný charakter a je viac navštevovaná turistami ako miestnymi, čomu zodpovedajú aj ceny. Pri vstupe na 1. poschodie, kde boli krásne poukladané rozkrojené maracuje sme sa ani nenazdali a už sme ochutnávali jeden druh za druhým.
Boli chutné, tak nám ich ochotný predajca hneď aj balil do tašky. Prekvapil nás len záverečný účet asi 40,-€ za pár ks ovocia, ale ja vždy hovorím, že za zážitok sa platí. Keď sme si to už zaplatili, tak sme si ich chceli doniesť domov na ochutnávku pre blízkych a nakoniec sme ich zabudli na hoteli. Ale ešte aj teraz vždy spomíname na najdrahšie maracuje na svete, tak to určite stálo za to.

Jedným z vývozných artiklov ostrova je aj dezertné víno Madeira, ktoré dostalo svoje typické vlastnosti práve na lodiach moreplavcov plaviacich sa na ostrov. Dozrievalo v sudoch na lodiach v teple a hojdajúc sa získavalo svoju chuť. Aby nepodliehalo skaze, tak do sudov pridávali aj trochu brandy a to všetko z neho urobilo pochúťku, o ktorú má záujem celý svet


Ak chcete ochutnať, ako chutí madeirske víno môžete vo Funchale navštíviť vinárstva.- Potom si už len vychutnávate túto sladkú dobrotu, na ktorej si pochutnávali aj dámy pri pletení madeirskej čipky, čo je tiež charakteristický suvenír z ostrova.

V júni sa vo Funchale koná festival ohňostrojov. Každý víkend sa na brehu mora zhromaždí množstvo turistov a vychutnávajú si svetelnú show.


Toto všetko a ešte aj niečo naviac môžete zažiť len ak navštívite hlavné mesto Funchal. Madeira toho však ponúka oveľa viac, aj keď sa pohnete mimo hlavné mesto.
Takže nabudúce sa rozbehneme po ostrove a priblížim Vám ďalšie zaujímavosti a krásy, ktoré sa dajú zažiť na ploche necelých 30x30km. Zatiaľ dovidenia.