Rodos 8/2020 - 4.časť

Písmo: A- | A+

4.deň – lodný výlet na ostrov Symi Pri prechádzke starým prístavom Mandraki sme šli popri množstve stánkov s ponukou lodných výletov. Voľba padla na ostrov Symi - tiež tip od blogera

Kúpili sme si vstupenky na celodenný výlet spojený s kúpaním. Cena 30,-€ na jedného

Loď vyplávala z prístavu o 10:00. Plavíme sa von zo zálivu, opúšťame prístavný ruch, míňame pevnosť aj móla kde kedysi stál Rodský kolos. Dnes tam kotvia luxusné jachty, ale aj grécki rybári – chlapi ošľahaní vetrom a slnkom s nahodenými udicami, veselo debatujúc a počúvajúc hudbu šumiacu zo starého tranzistora.

opúšťame prístav
opúšťame prístav 
rybári vs lux. jachty - aj jedno aj druhé patrí k prístavu
rybári vs lux. jachty - aj jedno aj druhé patrí k prístavu 

Pred nami sa črtá turecké pobrežie. Loď sa hojdá na vlnách a pomaly napreduje vpred. Vyzeráme delfíny, ktoré sa veľmi radi hrajú v prúde, vytvárajúcom sa za plaviacou loďou. Máme šťastie, nakoniec prišli, čo všetkých pasažierov vyhnalo zo sedadiel a už sa fotilo ostošesť. Asi nie každý však mal na fotke aj delfína. My áno, tak sa môžeme pochváliť.

tento záber sa vydaril
tento záber sa vydaril 

Po cca 1,5 hod. sme zakotvili neďaleko peknej pláže, vyfasovali „špagetky“ naskákali do tyrkysovej vody a kto chcel, tak si zaplával až na pláž, alebo šnorchloval a skúmal podmorský život, alebo sa len osviežil v príjemnej vode.

pláž na Symi - niektorí doplávali, niektrí len pozerali
pláž na Symi - niektorí doplávali, niektrí len pozerali 
levitujúca loď
levitujúca loď 

Osviežení sme sa po cca ½ hodine doplavili do prístavu Symi.

Už z diaľky sa pred nami vynorilo tzv „Lentilkovo „ Farebné domčeky zasadené v kopci boli ako vystrihnuté z rozprávkového filmu.

Lentilkovo
Lentilkovo 

Po vylodení sme mali cca 2 hodiny na prehliadku mestečka, resp. posedenie pri nejakej morskej špecialite. Keďže je čas obeda, tak si vyberáme príjemnú taverničku. Pozeráme sa na neskutočnú farbu vody, kde plávajú ryby, ktoré budeme mať za chvíľu na tanieri. K tomu chladené pivko a pohľad na prekrásne mestečko – môžeme si želať niečo viac ?

morská dúha
morská dúha 
dobrú chuť
dobrú chuť 

Ostrov Symi leží len pár km od tureckých hraníc, typickou komoditou, ktorá priniesla v minulosti obživu mnohým obyvateľom ostrova je morská huba.

Morské huby, ktoré sa využívajú ako špongie boli veľmi vyhľadávané a lovci sa za nimi ponárali do veľkých hĺbok. Na námestí stojí socha takéhoto lovca rýb aj jeho syna, ktorý každý deň čakal na jeho návrat z lovu

typická vývozná komodita ostrova - morská huby
typická vývozná komodita ostrova - morská huby 
lovec morských hhúb - pozor nie ten v klobúku
lovec morských hhúb - pozor nie ten v klobúku 

V obchodíkoch je možnosť si takéto špongie kúpiť. Na ostrove je aj fabrika, kde by sa dalo pozrieť ako sa huby spracovávajú, ale za 2 hodiny, ktoré sme mali k dispozícii sa to nedalo stihnúť. Pofotili sme si pár krásnych prístavných zákutí a museli sme ísť späť na loď. Ostrov Symi je najhorúcejším gréckym ostrovom a môžem potvrdiť, že je to pravda, bolo pekelne horúco, ale je fakt, že sme tam boli na pravé poludnie

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Určite odporúčam návštevu tohto ostrova na min. 1 deň aj s prenocovaním, lebo atmosféra je výnimočná a živo si viem predstaviť krásny večer v niektorej z reštaurácií na nábreží, ale aj kúpnie na niektorej z nádherných pláží a to sa pri tomto type výletu nestíha.

Po 2 hodinách plavby nás opäť víta prístav Mandraki a zapadajúce slnko. Zastavili sme sa ešte na severnom cípe ostrova, kde sa tiež stretáva Stredozemné a Egejjské more a miešajú sa tu morské prúdy – Slnko zapadá, obloha červenie a my máme za sebou ďalší krásny deň

keď slniečko končí svoju každodennú púť
keď slniečko končí svoju každodennú púť 

Prajem pekný večer a zajtra si pozrieme ďalšie miesta, ktoré stoja za to.

Skryť Zatvoriť reklamu