Cieľom ZOMOSu je to čo bolo našim cieľom v roku 1998 v rámci informačnej kampane „ Cesta pre Slovensko“ http://www.sme.sk/c/2163979/v-ramci-kampane-ok-98-presli-jej-ucastnici-850-obci-dnes-skoncia-v-bratislave.html, otvoriť ľuďom, voličom oči. Je zaujímavé, že vtedy aktivistov podporovala napríklad aj Únia miest Slovenska. Vtedy nás vítala takmer každá samospráva, mňa osobne v Čiernej nad Tisou začínajúc a v Petržalke starostom Bajanom končiac.
Počas celej kampane sme informovali ľudí o stave spoločnosti a otvárali im oči. Jediný komu sa to nepáčilo bola vtedajšia vládna moc. V médiách sa o nás, aktivistoch, vyjadrovali takmer ako o nepriateľoch štátu a pritom sme len ľuďom otvárali oči. http://www.sme.sk/c/2165914/cesta-pre-slovensko-2305-kilometrov-k-volbam.html Vtedy sme o Zákone o slobodnom prístupe k informáciám ( a samozrejme vstupe do EU ) mohli len snívať.
Rovnaký pocit mám aj teraz zo ZMOSu ako združenia ľudí, ktorí chcú mať všetko pod kontrolou a aktivisti rušia ich pokoj. Namiesto toho, aby boli radi, že ľudí zaujíma správa vecí verejných a že niekto informuje občanov miest a obcí o ich právach a povinnostiach berú aktivity ZOMOSu ako útok na svoju osobu a svoj nedotknuteľný status.
Niektorým členom ZMOSu vadí, keď začínajú aktivisti upozorňovať na samovládcov v samosprávach a otvárajú ich voličom oči. Niektorým vadí, keď aktivisti poukazujú na diery v zákonoch ( o obecnom zriadení, o verejnom obstarávaní a podobne ... ). Povedzme si úprimne, keby nebolo aktivistov, tak sa nikdy nedočkáme zákona o slobodnom prístupe k informáciám, či povinného zverejňovania zmlúv. Keby nebolo aktivistov, tak si stále dovolí hŕstka vládnucich, či už v štátnej správe alebo samospráve, rozhodovať o nás, bez nás a najlepšie tak, aby sme sa o týchto rozhodnutiach ani nedozvedeli ( kto nám čo fakturoval, komu sme čo, za koľko predali, resp. dali .) Štátna správa už pomaly dozrela na transparentnosť ( aspoň sa tvári ), verím, že tlakom zdola dozrie každá samospráva. Treba priznať, že niektorá obce už úplne dozreli.
Bohužiaľ dosť volených predstaviteľov územnej samosprávy má stále pocit, že každý, čo sa zaujíma o dianie v obci ( a chce vedieť napríklad tok jej financií) je nepriateľ a všetky otázky a podnety chápu ako útok na svoju osobu. Je to pochopiteľné, lebo dlhé roky boli ( a niekde aj sú ) predstavitelia územných samospráv presvedčení, že o ich aktivitách verejnosť nemá vedieť (resp. nemá vedieť všetko) . Keď som sa začal zaujímať o komunálnu politiku tak mi dokonca jeden starosta povedal, že rokovania obecných zastupiteľstiev sú tajné. Až následne po upozornení začal ich termín zverejňovať tak ako mu to ukladá zákon.
Za ZOMOSom je za uplynulý rok kus dobrej práce, ktorú na verejnosti nevidieť. Neuvidíte ich v hlavných správach na Markíze a neďakuje im žiadny minister (škoda). Ale je za nimi kus poctivej práce ktorú ocenili ľudia, ktorí sa dožadujú svojich práv počínajúc Senicou a obcou Dojč na západe, cez Tekovské Lužany, Somotor až po obce na východe Slovenska. Všetkým týmto ľuďom podal pomocnú ruku ZOMOS, otvoril im oči a podal do ruky legálne nástroje ako sa domôcť svojich práv voči miestnym predstaviteľom samosprávy, ktorí si pojem samosprávny predstaviteľ obce mýlia s pojmom samovládny predstaviteľ.
Aj tento rok pri príležitosti Dňa Ústavy Doc. Ing. Jozef Dvonč, CSc. predseda ZMOSu v súvislosti so zmenou Trestného zákona, ktorá zavádza trestnú zodpovednosť okrem iných aj starostov, ktorí z nedbanlivosti nesplnia svoju povinnosť pri správe majetku obce uvádzal, že podľa neho sú všetci jeho kolegovia ( rozumej starostovia a primátori ) čestní a nebol dôvod na prijatie takejto novely zákona. Možno by bolo vhodné, keby sa ZMOS dištancoval aspoň o legendárnych a niekde už stíhaných či odsúdených svojich členov ako napríklad v Zemianskej Olči či Brunovciach, ktorých súd odsúdil aj keď tam nedbanlivosť ešte nebola. Prečo to však nespravil ?
Myslím, že keby sa pán Doc. Ing. Jozef Dvonč, CSc. pozhováral s ľuďmi v obciach, kde majú problémy so samosprávou, práve s tými, s ktorými sa zhovárajú predstavitelia ZOMOSu, a na ktorých sa títo ľudia obrátili, keď neuspeli so svojimi problémami u predstaviteľov verejnej správy ( prokuratúrou začínajúc a Najvyšším kontrolným úradom končiac ) vedel by, že nie každý z vyše 3.000 starostov a primátorov je skutočne čestný. Určite je z týchto starostov a primátorov čestných drvivá väčšina, a ja osobne si ich ťažkú prácu s ľuďmi vážim, ale treba dať pomocnú ruku aj ľuďom, ktorí v obciach toto šťastie nemali. Práve týmto ľuďom už rok podáva pomocnú ruku ZOMOS, združenie ľudí, ktorí majú s deravým a nedokonalým systémom fungovania územnej samosprávy na Slovensku dlhoročné a často trpké skúsenosti.
P.S. : ZMOS - združenie miest a obcí Slovenska zastúpená starostami a primátormi
P.S.1. : ZOMOS - občianske združenie občanov miest a obcí Slovenska, ktoré vzniklo ako reakcia na skutočnosť, že sa ich problémami s nefungovaním územnej samosprávy orgány verejnej správy nechceli zaoberať
P.S.2 : Ďakujem niektorým predstaviteľom politických strán, ktorí si všimli aktivitu ZOMOSu a presadzujú jeho nápady a berú do úvahy upozornenia ZOMOSU pri zmene legislatívy