Na vysokú školu by sa mali dostať najlepší z najlepších a najmä ľudia, ktorí sú v príslušnej oblasti doma, chcú si svoje vedomosti rozširovať a prípadne nové poznatky aplikovať v praxi a posunúť tak príslušný vedný odbor bližšie k vyššiemu stupňu. Mám pocit, že v súčasnosti to platí len pri technických smeroch vysokoškolského štúdia.
Dnes sa zdá, že vysokoškolské, najmä externé štúdium humanitných smerov spája dva tábory, ktorým vyhovuje viac menej benevolencia v oblasti vysokoškolského štúdia. Prvý tábor tvoria vysoké školy, ktoré v externom študentovi vidia najmä zdroj ďalších príjmov a vo vidine financií sú ochotné vedome znížiť kvalitu vzdelávania a zahrávať sa s kreditom vysokej školy. Zvyšujú počet externých študentov za ktorých sa im zvýši objem finančných prostriedkov a teda aj napriek možnej nedostatočnej kapacite, neprotestovali proti požiadavke vlády a ministerstva školstva a zvýšili počet prijatých vysokoškolákov v aktuálnom roku.
Druhý tábor, ktorému vyhovuje nízka kvalita vysokoškolského vzdelávania na niektorých vysokých školách a skutočnosť, že toto vzdelávanie v mnohých oblastiach zaostáva za zahraničnými vysokými školami sú študenti, ktorí sa na štúdium prihlásili z toho dôvodu, že jednoducho potrebujú „ papier“. Mnoho z týchto „ študentov “ sa prihlásilo na štúdium a študuje len z dôvodu,aby mali v ruke papier o ukončení vysokoškolského štúdia bakalárskeho, alebo magisterského stupňa. Mnohokrát ich k tomu vedie skutočnosť, že mnohé profesie najmä v oblasti verejnej správy vyžadujú na pracovné pozície vysokoškolské vzdelanie prvého respektíve druhého stupňa, pričom sa nevyžaduje vzdelanie v príslušnom odbore, prípadne sa udelí výnimka z odborného vzdelania. Aj z týchto dôvodov študenti vyhľadávajú najmä jednoduchšie externé štúdium na niektorom vysunutom pracovisku vysokej školy v regióne, kde môžu absolvovať „víkendové vysokoškolské štúdium. “
Som toho názoru, že absolventi vysokoškolského štúdia by mali tvoriť elitu spoločnosti a mali by byť odborníkmi vo svojich odboroch, ktorí v nich pracujú aj po skončení štúdia. Myslím si však, že mnoho z „víkendových študentov “ zabudne na odbor, ktorý vyštudovali v tom momente ako dostane diplom o ukončení „ vysokoškolského štúdia.“
Keď si k tomu pridáme aj skutočnosti, ktoré sa dnes dejú okolo rektora Trenčianskej univerzity A. Dubčeka a prorektora Univerzity s. Cyrila Metoda v Trnave žiada sa nám položiť si otázku, či si vysokoškolské štúdium zaslúžilo takúto degradáciu.