Na čo sú nám vysoké školy ?

V minulosti som si myslel, že na vysokých školách študujú ľudia, ktorý sa zaujímajú o príslušnú odbornú problematiku, ktorú študujú a chcú byť v danej oblasti odborníkmi. Sledujúc jeho stav v súčasnosti myslím si čosi iné ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (85)

  Na vysokú školu by sa mali dostať najlepší z najlepších a najmä ľudia, ktorí sú v príslušnej oblasti doma, chcú si svoje vedomosti rozširovať a prípadne nové poznatky aplikovať v praxi a posunúť tak príslušný vedný odbor bližšie k vyššiemu stupňu. Mám pocit, že v súčasnosti to platí len pri technických smeroch vysokoškolského štúdia.

  Dnes sa zdá, že vysokoškolské, najmä externé štúdium humanitných smerov spája dva tábory, ktorým vyhovuje viac menej benevolencia  v oblasti vysokoškolského štúdia. Prvý tábor tvoria  vysoké školy, ktoré v externom študentovi vidia najmä zdroj ďalších príjmov a vo vidine financií sú ochotné vedome znížiť kvalitu vzdelávania a zahrávať sa s kreditom vysokej školy.  Zvyšujú počet externých študentov za ktorých sa im zvýši objem finančných prostriedkov a teda  aj napriek možnej nedostatočnej kapacite, neprotestovali proti  požiadavke vlády a ministerstva školstva a zvýšili počet  prijatých vysokoškolákov v aktuálnom roku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

  Druhý tábor,  ktorému  vyhovuje nízka kvalita vysokoškolského vzdelávania na niektorých vysokých školách a skutočnosť, že toto vzdelávanie v mnohých oblastiach zaostáva za zahraničnými vysokými školami sú študenti, ktorí sa na štúdium prihlásili z toho dôvodu, že jednoducho potrebujú  „ papier“. Mnoho z týchto „ študentov “ sa prihlásilo na štúdium a študuje len z dôvodu,aby mali v ruke papier o ukončení vysokoškolského štúdia bakalárskeho, alebo magisterského stupňa.  Mnohokrát ich k tomu vedie  skutočnosť, že mnohé profesie najmä v oblasti verejnej správy vyžadujú na pracovné pozície vysokoškolské vzdelanie prvého respektíve druhého stupňa, pričom sa nevyžaduje vzdelanie v príslušnom odbore,  prípadne sa udelí výnimka z odborného vzdelania. Aj z týchto dôvodov študenti vyhľadávajú najmä  jednoduchšie externé štúdium na niektorom  vysunutom pracovisku vysokej školy v regióne, kde môžu absolvovať „víkendové vysokoškolské štúdium. “   

SkryťVypnúť reklamu

 Som toho názoru, že absolventi vysokoškolského štúdia by mali tvoriť elitu spoločnosti a mali by byť odborníkmi vo svojich odboroch, ktorí v nich pracujú aj po skončení štúdia. Myslím si však, že mnoho z „víkendových študentov “ zabudne na odbor, ktorý vyštudovali v tom momente ako dostane diplom o ukončení „ vysokoškolského štúdia.“ 

 Keď  si k tomu pridáme aj skutočnosti, ktoré sa  dnes dejú okolo rektora Trenčianskej univerzity A. Dubčeka a prorektora Univerzity s. Cyrila Metoda v Trnave žiada sa nám položiť si otázku, či si vysokoškolské štúdium zaslúžilo takúto degradáciu. 

Jozef Bakša

Jozef Bakša

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Občiansky aktivista, poslanec mestského zastupiteľstva Sliač, bývalý policajt poriadkovej polície, kriminálnej polície a vyšetrovateľ PZ SR, právnik na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja,, ktorý verí, že verejná správa a polícia raz bude žiť reálnymi problémami bežných (nie obyčajných) ľudí. Zoznam autorových rubrík:  SamosprávaŠport,jedlo, zdraviezločin a trestpocityNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu