V truhle na vychádzku

V Španielsku majú mnoho divokých a bláznivých sviatkov, ten najbizarnejší oslavujú na severe krajiny

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Galícia je hlavným námorníckym regiónom Španielska, až polovicu jej hraníc obmýva Atlantický oceán. Sever od Malpiky po mys Finisterre je sužovaný silnými vetrami, búrkami a hmlou, ktorá sa ako biely had plazí ponad vodu. Tu, na pustom Pobreží smrti, kde vlny za škriekania čajok zúrivo narážajú na útesy, manželky rybárov neraz vyzerali svojich mužov márne. Mnoho lodí sa stratilo vo víchrici alebo rozbilo o zradné skaly, a to nielen v minulosti. V roku 2002 došlo za búrlivého počasia k vážnej nehode na ropnom tankeri Prestige. Hoci ho stihli odtiahnuť na voľné more, napokon sa rozlomil na dva kusy a potopil. Nehoda bola najväčšou ekologickou katastrofou v dejinách Španielska, do vody uniklo viac ako šesťdesiat tisíc ton ropy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Trdelník vo svete: Žiadny div, že aj naše lietadlo si vietor pohadzoval ako loptičku, a tak sa pilot napokon rozhodol pristáť v Santiagu a do La Coruñe nás previezli autobusom. Domáci sa nepríjemnému fučaniu bránia zasklenými terasami, nazývanými galerías, vďaka ktorým mesto získalo prezývku Sklenené.

Takmer okolo celej La Coruñe sa ťahá pláž, ktorá prechádza do parku s chráneným vtáctvom a množstvom sôch. Jeho dominantou je Herkulova veža, najstarší európsky maják v prevádzke. Podľa legendy tu bájny hrdina po trojdňovom boji porazil obra Geriona a na mieste, kde zakopal jeho lebku, prikázal vztýčiť pamätník.

SkryťVypnúť reklamu

V starom meste sa práve konal stredoveký trh Feira das maravillas, uličky boli zaplnené stovkami stánkov. Predavači v kostýmoch ponúkali obrovské pšeničné chleby, čo vyzerali ako baretka s brmbolcom, šišky veľké ako kolesá od auta a sladkosti od výmyslu sveta. Príjemne ma prekvapil ,,komínový koláč“, starý známy trdelník. Pekár dokonca vedel, že pochádza zo Slovenska. Zdá sa, že naša špecialita nastúpila úspešnú cestu po svete, už som ho totiž videla v Londýne i New Yorku.

Cez ohnivú bránu: Záujem bol o amulety, drevené hračky, šperky, meče i dýky, deti si mohli pohladiť sovíča i jastraba. V jednej ulici bola vystavená zbierka mučiacich nástrojov, ktorú si ženy obzerali s hrôzou v očiach a muži s nadšením obchytkávali. Bŕŕ, mnohé inštrumenty som poznala z našich rozprávok a povestí, informácie o technickom pokroku sa zjavne šírili už v stredoveku.

SkryťVypnúť reklamu

Pred katedrálou sa odohrával rytiersky turnaj, skvelé divadlo s dramatickou hudbou. Najprv prišli sluhovia a burcovali svoje tribúny divákov, po nich docválali štyria šľachtici, každý v inej farbe. Majstrovsky ovládali temperamentné kone, cválali cez ohnivú bránu, útočili na seba kopijami. Všetci mali vopred určené úlohy. Náš, sir Thomas, bol zúrivý mrňús, keď ho súper škrabol, zoskočil zo sedla, vrhol sa po ňom a začal ho škrtiť. Súboj však prehral, protivník ho prepichol, a napokon bol potupne odtiahnutý na nosidlách.

Noha na predaj: V Galícii však udržiavajú množstvo ďalších zvykov a tradícií: Tanec svätého Sebastiána s obrovskými kvetinovými klobúkmi v Cangase, rekonštrukciu vikingskej invázie v Catoire a príchodu Kolumbovej karavely Pinty v Baione, krotenie koní v Pontevedre či procesiu patrónky námorníkov Panny Márie Karmelskej. No ten najmorbídnejší sviatok sa koná v júli v malej horskej dedinke As Neves.

SkryťVypnúť reklamu

Kamenný kostolík, ukrývajúci sa v lese, je zasvätený Marte, patrónke zmŕtvychvstania a sestre Lazara, podľa legendy oživeného Ježišom. Prvá zmienka o pútnikoch, ktorí ju chodili prosiť o pomoc, pochádza už z roku 1700, a dodnes sa

tu schádzajú ľudia z celého Španielska. Najprv si v okolitých stánkoch kúpia maketu chorého orgánu, vymodelovanú zo žltého vosku. Nohu, ruku, prsia, hlavu, ba i celého človeka, podľa toho, s čím majú zdravotné problémy. Potom vojdú dnu a postavia sa do radu. Trpezlivo čakajú, aby mohli pobozkať sochu svätej Marty alebo ju pohladiť vreckovkou, ktorú si neskôr budú prikladať na choré miesto, dúfajúc v zlepšenie svojho stavu. Odovzdajú jej finančný príspevok aj voskový model, presvedčení, že sa s ním zbavujú i neduhu. Atmosféra v kostole je ťaživá, priam cítite, ako sa vo vzduchu mieša bolesť, nádej a zúfalstvo. A keď som ešte vzadu zazrela truhly, opreté o stenu, hrklo vo mne, ako keď sa zosunie kopa železa.

Truhlová púť: Po celé doobedie sa vonku pod šiatrom konali omše, prenášané reproduktormi, aby ich mohli počúvať i tí, čo si robili piknik v tieni pod stromami. Niektorí sa prišli zúčastniť, iní sa iba pozerať, no všetci brali sviatok veľmi vážne. Neverte tomu, čo sa píše na internete, že je to veselá oslava pre tisícky turistov – väčšinu tvorili domáci, cudzincov som narátala päť.

Keď sa skončila najslávnostnejšia, poludňajšia omša, rozozneli sa zvony. Z dvier svätostánku začala vychádzať procesia. Najprv socha Marty, obsypaná kvetmi. Po nej ľudia na kolenách. Pútnici, prosiaci o zdravie alebo vyliečení v priesvitných rubášoch so sviečkami v rukách. Do prenikavého zvonenia občas tresol výstrel a na oblohe zažiarili farebné svetlice.

A napokon konečne vyšiel kuriózny pohrebný sprievod, na ktorí všetci čakali. Tí, ktorí za posledný rok prekonali klinickú smrť, sa svätej Marte ponúkajú ako obeta za to, že ušetrila ich životy. Ľahnú si do truhiel, ktoré nesie ich rodina alebo priatelia. Ak prídu bez príbuzných, svoje rakvy si nesú sami.

Víno a chobotnica: Diváci, chtiví desivého zážitku, sa dočkali. Keby nebolo zvonov, panovalo by hrobové ticho. Prvý muž v rakve si zakrýval tvár, nevedno, či pred slnkom alebo pred tisíckami zvedavých očí. Zelenkavá pani za ním to asi vzala ako generálku a nechala sa niesť so zavretými viečkami. Posledná žena tiež nevyzerala veľmi zdravo a dúfala som, že strašný sprievod na nej nezanechá následky. Mne sa triasli ruky s fotoaparátom, hoci som bola iba pozorovateľkou.

Procesia, spievajúc ,,Svätá panna Marta, hviezda severu, prinášame ti tých, čo videli smrť“, pomaly obišla cintorín a blízky vŕšok, aby sa opäť vrátila do kostola.

A potom už mohli konečne oslavovať aj aktívni účastníci truhlovej púte. Usadili sa na drevené lavice pod stromami a rozprávali si zážitky. K tomu nemohol chýbať pohár vína a pulpo a la gallega, chobotnica po galícijsky. Morské potvory sa varili všade naokolo v obrovských medených hrncoch a smrdeli ako sto čertov. Keď boli hotové, kuchári ich hodili na dosku a dlhé chápadlá bleskurýchlo nastrihali špeciálnymi nožnicami. Kolieska poliali olejom a posypali paprikou. Mäso je veľmi jemné, chutné, ale človek sa nažuje, až ho sánky bolia.

Schöne Maria: Vnútrozemie Galície je zelené, lesy sa striedajú s vinicami, z ktorých pochádza lahodné biele Albariño a malými usadlosťami. Často ich zdobia horreos, starobylé sýpky na pilieroch.

Hlavné mesto regiónu, Santiago de Compostela, je tiež už po stáročia cieľom pútnikov z celého sveta. Veria, že ak sa im podarí dôjsť až k hrobu svätého Jakuba v miestnej katedrále, budú im odpustené všetky hriechy. V krypte sa poklonia jeho ostatkom, a potom sa poberú pobozkať strieborný plášť sochy, umiestnenej priamo nad hlavným oltárom.

Ani v súčasnosti prúd návštevníkov neustáva, mnohí si poctivo odšliapu peši aj niekoľko stoviek kilometrov, spoliehajúc sa len pomoc palice. Tá, ozdobená mušľou hrebenatky, je symbolom pútnikov.

Santiago však nie sú len kostoly. V parku Alameda ma zaujali krásne farebné sochy, nazývané As dúas Marías, Dve Márie. Sestry Maruxa a Coralia sa vraj v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch bizarne naparádené a vymaľované zvykli prechádzať po meste a flirtovať so študentmi. Ich zjav ostro kontrastoval s ponurou náladou, aká panovala za Frankovej diktatúry. Podľa niektorých veselým odevom protestovali proti režimu, podľa iných boli jednoducho bláznivé. Možno tak trochu ako bratislavský Schöne Náci... Sochy inštalovali v roku 1994 a raz za čas ich prezlečú do nových šiat -premaľovaním inými farbami.

Na pláž len s občianskym: Pobrežie južne od mysu Finisterre je členité, zálivy, nazývané rías, sa zarezávajú hlboko do vnútrozemia. Ich pokojné vody sú vhodné na pestovanie mušlí, ale i na kúpanie.

V ústí jednej zo zátok sa rozkladá Vigo, najväčší rybársky prístav na svete a sídlo mnohých dôležitých rybárskych spoločností. Je pravda, že v tunajších reštauráciách na ulici Calle de las ostras si môžete dať morské potvory od výmyslu sveta, ale to je asi tak všetko, čo sa dá o meste povedať. Kolom dokola ho lemujú sklady a z promenády môžete obdivovať nanajvýš žeriavy.

Za opaľovaním sa je lepšie vybrať sa loďou do protiľahlého Cangasu alebo na ostrovy Cías. Tamojšiu pláž Rodas dokonca v roku 2007 britské noviny The Guardian vyhlásili za najkrajšiu na svete. Tyrkysové more so zelenkavými plytčinami úžasne kontrastuje s bielym pieskom, z borovicového lesa sa ozýva spev vtákov... ale hovorte Slovákom o krásnej pláži, keď sa na nej kvôli ľadovej vode ani neokúpete.

Ostrovy sú od roku 1988 prísne chránenou rezerváciou, obývanou kolóniami morských vtákov. Ak sa na ne chcete dostať, lepšie je kúpiť si lístok vopred. V pokladni si od vás totiž vypýtajú aj občiansky preukaz, vraj kvôli presnej evidencii, ktorou musia dokazovať, že na ostrovy nevpustili viac ako dvetisíc osôb za deň.

Kvôli zaskleným terasám La Coruñu prezývajú Sklenené mesto
Kvôli zaskleným terasám La Coruñu prezývajú Sklenené mesto 
Pred katedrálou sa odohrával rytiersky turnaj
Pred katedrálou sa odohrával rytiersky turnaj 
Súboje boli neľútostné, porazeného napokon odtiahli kone
Súboje boli neľútostné, porazeného napokon odtiahli kone 
Celé staré mesto bolo počas stredovekého trhu slávnostne vyzdobené
Celé staré mesto bolo počas stredovekého trhu slávnostne vyzdobené  
Hlavné námestíčko rozvoniavalo do diaľky, tu sa pieklo, varilo i opekalo
Hlavné námestíčko rozvoniavalo do diaľky, tu sa pieklo, varilo i opekalo 
Dievčina predvádza, ako vylúdiť zvuk z dreveného delfína
Dievčina predvádza, ako vylúdiť zvuk z dreveného delfína 
Kto sa nebál, mohol si pohladiť sovíča
Kto sa nebál, mohol si pohladiť sovíča 
Všetci predavači boli vyobliekaní do stredovekých odevov
Všetci predavači boli vyobliekaní do stredovekých odevov  
Mučiacu techniku obzerali starí i mladí
Mučiacu techniku obzerali starí i mladí  
Na námestí pred katedrálou svätého Jakuba to žije, pútnici si spievajú i tancujú
Na námestí pred katedrálou svätého Jakuba to žije, pútnici si spievajú i tancujú  
Nám nevadí, že je horúco
Nám nevadí, že je horúco 
Dve Márie sa kedysi zvykli naparádené prechádzať po meste podobne ako bratislavský Schöne Náci
Dve Márie sa kedysi zvykli naparádené prechádzať po meste podobne ako bratislavský Schöne Náci 
Vigo je najväčším rybárskym prístavom na svete, ale inak diera
Vigo je najväčším rybárskym prístavom na svete, ale inak diera 
Pláž Rodas bola v roku 2007 vyhlásená za najkrajšiu na svete
Pláž Rodas bola v roku 2007 vyhlásená za najkrajšiu na svete 
Kamenný kostolík sa každý rok stáva svedkom bizarného sviatku
Kamenný kostolík sa každý rok stáva svedkom bizarného sviatku  
Truhly pre tých, čo sa rozhodli zúčastniť pochodu, sú pripravené
Truhly pre tých, čo sa rozhodli zúčastniť pochodu, sú pripravené 
Mnohí si kupujú voskové modely chorých orgánov, ktoré potom nechajú pri soche svätej Marty
Mnohí si kupujú voskové modely chorých orgánov, ktoré potom nechajú pri soche svätej Marty  
Na čele procesie nesú sochu svätej Marty
Na čele procesie nesú sochu svätej Marty 
Tí, ktorí za posledný rok prekonali klinickú smrť, sa svätej Marte ponúkajú ako obeta za to, že ušetrila ich životy
Tí, ktorí za posledný rok prekonali klinickú smrť, sa svätej Marte ponúkajú ako obeta za to, že ušetrila ich životy 
Po truhlovej púti si každý dá pohár vína a chobotnicu po galícijsky a zábava sa môže začať
Po truhlovej púti si každý dá pohár vína a chobotnicu po galícijsky a zábava sa môže začať 
Tatiana Balajková

Tatiana Balajková

Bloger 
  • Počet článkov:  110
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Mám nacestovaných pekných pár tisíc kilometrov a za sebou množstvo zážitkov. Ohadzovala som sa paradajkami, potkanmi, múkou i vajcami. Vyváľala sa v tulipánoch. Videla som perlových kráľov, koláčovú procesiu a extravagantné klobúky v Ascote. V kostýme Pierota som pózovala na stĺpe v Benátkach. Navštívila sviatok ruží, fialiek i karafiátu. Pomáhala pri výrobe koberca z kvetinových lupienkov, súťažila v chytaní mužov do sieťky na motýle... a o tom všetkom a ešte aj všeličom inom je tento blog. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu