---------------
Kolín ma okamžite nadchol: mesto bolo vo sviatočnom šate, plné milých ľudí, všetko čistulinké. Vzduchom sa linula vôňa klobások, kapusty a čerstvých šišiek. Cítila som sa ako doma...
Trh pri katedrále
Tunajšie trhy trvajú mesiac a je ich niekoľko. Prvý sa konal rovno pod majestátnym kostolom, ktorý mu dodával rozprávkové čaro. V strede námestia stál na vysokánskom podstavci stromček a z neho sa na všetky strany ťahala jemná sieť, plná žiarovičiek - keď ich večer zažali, bolo to úžasné.
Červené stánky zdobila čečina a ponúkali v nich najmä regionálne špeciality (šišky, perník, placky, vianočky, marcipán, ale aj šúľance s makom) a tradičné umelecké výrobky, no žiadne čínske šmejdy, všetko vkusné a kvalitné. Nádherné gule, keramiku, sviečky, slamené figúrky, kozmetiku, detské hračky - predovšetkým z Nemecka, ale aj z iných európskych krajín.
Starý trh
Len pár minút od katedrály, v srdci starého mesta, sa nachádzal druhý trh, ktorý by som nazvala umelecký. Už vstupná brána, obsypaná trpaslíkmi, bola rozkošná, trpaslíci na nás vtipne vykúkali zo všetkých strán i zo striech stánkov, namaľovaní na značkách ukazovali smer (kde sa nachádzajú výrobky drevené a kde kovové...), dokonca aj na šípke na toaletu bol zúfalo sa tváriaci trpajzlík s prekríženými nohami.
Tak ako u nás, aj v Nemecku majú rozprávky o domácich škriatkoch Heinzelmännchen, ktorí slúžili ľudom: varili, piekli, šili, opravovali topánky, jednoducho, ovládali všetky možné remeslá. preto je ,,škriatkovský“ trh rozdelený na cechy - na niekoľko uličiek podľa druhu tovaru.
Stánky tu boli drevené, v štýle lesnej chaty, niektoré pokryté slamou, ozdobené soškami alebo betlehemom. Myslím, že sortiment sa od prvého trhu veľmi nelíšil, bola tu však celkom iná atmosféra. Bohémska. Mohli sme pozorovať umelcov priamo pri práci, jedna pani vyšívala, druhá maľovala sklenené nádobky na sviečky, tretia navliekala koráliky... Prešli sme sa uličkou rezbárov, kde vystavovali mohutné drevené diela i trblietavou ,,Glitzergasse“ s šatstvom a doplnkami. Deti sa mohli vyblázniť na klzisku, kolotočoch i ruskom kole či pobaviť pri vystúpení bábkového divadla. A kým sme sa knísali do rytmu pri počúvaní chytľavých vianočných melódií, poletovali okolo nás bubliny, vyfukované veľkými mechanickými medveďmi....
,,Futtergasse”, ,,výkrmnú“ uličku bolo cítiť doďaleka. Rozvoniavali tu domáce i medzinárodné špeciality, no ako som už spomenula, arómy mi boli blízke - kapusta, pečené mäso, cibuľa, placky, obložené chleby so šunkou, syrom a uhorkou. A tá nálada! I tu sa počas obeda a podvečer stretávajú rodiny, priatelia a kolegovia. Nemci sa vedia baviť. Páčilo sa mi, že i oni boli vianočne vyčačkaní - niektorí mali mikulášske čapice alebo čelenky s guľami a anjelikmi, jednej pani z uší viseli miniatúrne vianočné stromčeky.
Chvíľu sme sa rozhodovali, či si dať meter dlhé špízy, ktoré človek obhrýzal ako priečnu flautu alebo obrovské klobásy, také dlhé, že sa ani nezmestili do rožkov a na oboch stranách z nich prevísali. Varené víno servírovali, ako je milým zvykom v mnohých krajinách, do nádherne pomaľovaných pohárikov aj s rokom - kto chce, vráti ich a kto nie, môže si ich vziať do zbierky.
Anjelský trh
Tento je nielen najstarší, ale rozhodne i najkrajší!
Zo stromov viseli hviezdy a keďže sa už stmievalo, svietili nám, akoby sme sa nachádzali pod romantickou nočnou oblohou. Námestie Neumarkt nás očarilo svojimi elegantnými chalúpkami, vyzdobenými zlato-bielymi anjelikmi, vencami či sobmi. Raz do týždňa sa tu vraj ukáže i ,,Mikuláš“ - Weihnachtsmann na koni, no nezastihli sme ho.
Tento trh je vraj trochu ,,hoch“, väčšinou tu sídlia firmy a podniky, ktoré si už vydobyli svoje miesto - cukrárne, čokoládovne, ale i umelci. Mne sa až na tie domčúriky nezdal odlišný od predchádzajúcich, i placky a punč boli vynikajúce.
Prístavný trh
Na nábreží Rýna, pri Múzeu čokolády, sa nám naskytol pohľad na pitoreskné stánky so špicatými bielymi strechami, majúce azda pripomínať plachetnice... Cítili sme sa ako pri mori, potulovali sme sa medzi rybárskymi sieťami, pirátmi a v nose nás šteklila vôňa pečených rýb. Je ťažké (a aj zbytočné) odolávať! Pri rieke fučalo, na zahriatie sme si na mohutnej drevenej lodi kúpili varené víno a popíjajúc ho obdivovali tunajší stromček v námorníckom štýle.
Trh gejov a lesbičiek
Túto kuriozitu sme navštíviť nestihli, no keby niekto mal záujem, jeho ružové a purpurové domčeky sa rozkladajú v oblasti medzi Schaafenstraße a Pilgrimstraße. Nájdete tu vraj nielen chutné čokoládové pohlavné orgány, ale i množstvo iných zaujímavostí.
Vracali sme sa nádherne vyzdobenými ulicami do centra, no k nákupom nás už nezlákali. Niesli sme si nejaké tie ozdôbky i sladkosti, ktoré nám budú pripomínať úžasný zážitok z kolínskych vianočných trhov...





























