reklama

Uspokojí sa Putin len s víťazstvom?

Volám sa Viktória a kamarát z Charkova ma volá "Pobeda" (víťazstvo). "Pobeda" je v Rusku kľúčovým konceptom 20.storočia.

Uspokojí sa Putin len s víťazstvom?
Moskva, Stancija Metro Park Pobedy, 11/2014 (Zdroj: Viktória Ballová)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Pre Rusov sa  Veľká vlastenecká vojna začala v júni 1941, keď fašistické Nemecko začalo ostreľovať Rusko. Samozrejme, učiť o pakte Molotov - Ribbentrop z 1939 by bolo s ohľadom na národnú identitu nekoherentné. Najlepšie si ducha doby predstavíme cez vojenskú pieseň „Svätá vojna“ (Svjaščennaja vojna“), ktorú citujú aj v súčasnej situácii, samozrejme, neadekvátne ruskí „vlastenci“. Známa zo študentskej výmeny Aňa včera zdieľala v ruskej sociálnej sieti „vkontakte“ krátke video, ktoré tvrdí, že majiteľ IKEI spolupracoval s fašistami. Hľadáte súvis? IKEA predsa kvôli sankciám minulý týždeň zatvorila svoju prevádzku v Rusku. Áno, ruská garnitúra znova raz vybrala z kontextu spoločného nepriateľa – fašizmus a dosadila si ho všade, kde sa dá s nádejou dosiahnuť rovnaký efekt ako v minulom storočí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď som bola v Moskve prvý krát v roku 2012 ako 21 ročná, trúfalo som sa opýtala ruského známeho, čo si myslí o Stalinovi. Odpovedal mi: „Stalin vyhral vojnu“. Ani slovo o vraždách či gulagoch, Stalin jednoducho vyhral - doručil Rusom pocit víťazstva, hrdinstva, dôvod na národnú hrdosť.  V Moskve nájdeme „Ploščaď Pobedy“ (Námestie víťazstva) či “Park Pobedy“ (Park víťazstva), široké vydláždené námestia s vysokými stĺpmi a večným ohňom, ktorý Rusom v ťažkých časoch pripomína veľký úspech 20. storočia. Ruské pamätníky silno kontrastujú s pokornými, skromnými pamätníkmi na západe napríklad v Alpskom meste Chamonix, kde kľačiaci vojak so sklonenou hlavou pokorne pokladá kyticu na hrob. Pre nás na západe je vojna hanbou ľudstva, ktorú treba zavrhnúť a všemožne sa vyhnúť sa tomu, aby sa zopakovala. Rusi ju vnímajú ako súčasť svojej identity, symbol svojej disciplinovanosti, odolnosti a odvahy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mentálna sila tria vojna-fašizmus-víťazstvo je v Rusku ešte stále hodnotovo silnejšia ako hocičo, čo prebehlo za posledné storočie. My sa na západe súperíme ekonomicky, snažíme sa o technologický, medicínsky, intelektuálny pokrok, o lepší život.  Rusi ešte stále žijú vo vojne - na svojich námestiach, vo filmoch, básňach, preplnených bytoch. A ruská elita ich tam drží. Alebo sa tam zasekla aj ona sama? Čo iné ako boj môže dať Rusom pocit seba hodnoty? Čo im dá pocit užitočnosti a prijatia? Pokiaľ na toto nenájdu odpoveď, jediným východiskom pre nich bude krvavé víťazstvo. Tieto pamätníky ale nepríde obdivovať žiaden turista.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Viktoria Ballova

Viktoria Ballova

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  121x

Volám sa Viktória. Som obyvateľka sveta, vášnivá lingvistka a milovníčka života. V detstve som študovala mapy: sprvu malý zožltnutý glóbus mojich rodičov, kde bol ešte ZSSR, neskôr novší modrý atlas sveta v formáte A4. V 10 rokoch som vedela všetky hlavné mestá sveta. Svoju triedu na strednej škole som zorganizovala na zástupcov rôznych krajín a všetko zapisovala do mapami pomaľovaných zošitov. Môj ujo bol vo vtedajšej politike na východe Slovenka a ja som neustále nasávala politické debaty členov mojej rodiny. Maturovala som na anglickom bilingválnom gymnáziu z dejepisu a francúzštiny, študovala som preklad a tlmočenie a kultúru francúzštiny a ruštiny. Bola som na Erasme v Rusku a žila som vo Francúzsku, pracujem v čínskej firme na francúzskom trhu. Celý život ma bavia medzinárodné vzťahy a rôzne pnutia svetových záujmov. Ja som ale Slovenka a cítim, že prišiel čas začať sa zaujímať aj o samu seba, o svoje, slovenské záujmy. Práve na toto by mi mal slúžiť tento blog. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu