Pre Rusov sa Veľká vlastenecká vojna začala v júni 1941, keď fašistické Nemecko začalo ostreľovať Rusko. Samozrejme, učiť o pakte Molotov - Ribbentrop z 1939 by bolo s ohľadom na národnú identitu nekoherentné. Najlepšie si ducha doby predstavíme cez vojenskú pieseň „Svätá vojna“ (Svjaščennaja vojna“), ktorú citujú aj v súčasnej situácii, samozrejme, neadekvátne ruskí „vlastenci“. Známa zo študentskej výmeny Aňa včera zdieľala v ruskej sociálnej sieti „vkontakte“ krátke video, ktoré tvrdí, že majiteľ IKEI spolupracoval s fašistami. Hľadáte súvis? IKEA predsa kvôli sankciám minulý týždeň zatvorila svoju prevádzku v Rusku. Áno, ruská garnitúra znova raz vybrala z kontextu spoločného nepriateľa – fašizmus a dosadila si ho všade, kde sa dá s nádejou dosiahnuť rovnaký efekt ako v minulom storočí.
Keď som bola v Moskve prvý krát v roku 2012 ako 21 ročná, trúfalo som sa opýtala ruského známeho, čo si myslí o Stalinovi. Odpovedal mi: „Stalin vyhral vojnu“. Ani slovo o vraždách či gulagoch, Stalin jednoducho vyhral - doručil Rusom pocit víťazstva, hrdinstva, dôvod na národnú hrdosť. V Moskve nájdeme „Ploščaď Pobedy“ (Námestie víťazstva) či “Park Pobedy“ (Park víťazstva), široké vydláždené námestia s vysokými stĺpmi a večným ohňom, ktorý Rusom v ťažkých časoch pripomína veľký úspech 20. storočia. Ruské pamätníky silno kontrastujú s pokornými, skromnými pamätníkmi na západe napríklad v Alpskom meste Chamonix, kde kľačiaci vojak so sklonenou hlavou pokorne pokladá kyticu na hrob. Pre nás na západe je vojna hanbou ľudstva, ktorú treba zavrhnúť a všemožne sa vyhnúť sa tomu, aby sa zopakovala. Rusi ju vnímajú ako súčasť svojej identity, symbol svojej disciplinovanosti, odolnosti a odvahy.
Mentálna sila tria vojna-fašizmus-víťazstvo je v Rusku ešte stále hodnotovo silnejšia ako hocičo, čo prebehlo za posledné storočie. My sa na západe súperíme ekonomicky, snažíme sa o technologický, medicínsky, intelektuálny pokrok, o lepší život. Rusi ešte stále žijú vo vojne - na svojich námestiach, vo filmoch, básňach, preplnených bytoch. A ruská elita ich tam drží. Alebo sa tam zasekla aj ona sama? Čo iné ako boj môže dať Rusom pocit seba hodnoty? Čo im dá pocit užitočnosti a prijatia? Pokiaľ na toto nenájdu odpoveď, jediným východiskom pre nich bude krvavé víťazstvo. Tieto pamätníky ale nepríde obdivovať žiaden turista.