reklama

Sovietsky človek v roku 2022

Juľja má 22 rokov, prišla pred 3 týždňami z Krematorska, vlakom do Užhorodu a potom autobusom cez hranicu do Žiliny.

Sovietsky človek v roku 2022
Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Žije na internáte v Demänovskej doline spolu s mamou. Pôvodne chcela utiecť s kamarátkou do Čiech, ale nemohla mamu nechať samu: „Veď mama je už stará, má 60 rokov a vieš, ona je taký ešte „Sovietsky človek“.

Sovietsky človek je historickou mutáciou pôvodného archetypu „Nového Sovietskeho človeka“ z učebníc marxizmu-leninizmu spred 100 rokov. Je výplodom sociálneho inžinierstva Sovietskeho zväzu: privykol si žiť v totalitnom režime, kde sa plne spolieha na silnú ruku štátu.

Ako sa prejavuje „Sovietsky človek“? Spisovateľ Alexander Zinovjev v 80-tych rokoch v samizdatovej knihe „Homo sovieticus“ vymenúva hlavné črty „sovietskeho človeka“: je to niekto, kto sa vyhýba prevzatiu iniciatívy vo všetkých oblastiach života, spolieha sa na autoritu, nechce alebo nemôže vziať svoj osud do vlastných rúk, cíti sa bezmocný, slepo poslúcha alebo pasívne akceptuje bez snahy o zmenu“. Tento človek na jednej strane bezvýhradne dôveruje štátu a na druhej strane trpí chronickou nedôverčivosťou voči vyfabrikovanému externému nepriateľovi. Nespokojnosť sa pretavuje do obviňovania, potlačenej agresie a úzkosti vo vzťahu ku všetkému neznámemu. Podvedome je často šovinista a rasista. Môže trpieť falošnou pamäťou a podvedome klame, pritom aj sám seba. Sovietsky človek často veľa pije. Frustrácia a závisť k ostatným niekedy môže vrcholiť obdivom k sile a násiliu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je jasné, že „sovietski ľudia“ sú tí, ktorí prežili veľkú časť života v ZSSR. Ale čo ak nie je „sovietsky človek“ tak striktne geograficky a vekovo vyhranený? V roku 2021 litovský filmári Ivo Briedis a Rita Ruduša vydali dokumentárny film „Homo Sovieticus“. Navštevujú v ňom krajiny bývalého ZSSR a východného bloku a zisťujú, koľko „sovietskeho človeka“ zostalo v spoločnosti 30 rokov po páde Sovietskeho zväzu. „Nie každý zo ZSSR je homo sovieticus, nie každý homo sovieticus je zo ZSSR, jeho správanie pozorujeme vo rôznych oblastiach v rôznych krajinách“.

Zatiaľ čo v skorých 90-tych a 2000 rokoch podľa sociológov vo filme črty „sovietskeho človeka“ v spoločnosti bledli, dnes hlási comeback. Fenomén „Sovietskeho človeka“ je ako vírus, „vyliečiť niekoho zo "sovietskeho človeka" v hlave je ťažšie ako vyliečiť alkoholizmus alebo drogovú závislosť.“ Všetci opýtaní naprieč Ruskom, Arménskom, Azerbajdžanom, aj Českou republikou na kameru priznávajú, že v sebe pozorujú črty sovietskeho človeka. Nie sú to však len 60-tnici, ale napríklad aj mladá slečna, ktorá socializmus sama nezažila. Považuje sa však za „sovietskeho človeka“: vychovávala ju babka, ktorá jej výchovou odovzdala hodnoty a pohľad na život. Sami Ivo a Rita prežili v ZSSR pomerne menšiu časť života, ale sami pozorujú, ako intenzívne prejavy „sovietskeho človeka“ v sebe cítia. Napriek tomu, koľko študovali a koľko krajín navštívili, stále žije v nich. Ivo opisuje tento pocit ako pocit strachu, nie strachu z niečoho externého, ale strachu samého zo seba, strachu byť samým sebou. Rita ako pocit falošnosti, hry na osobnú slobodu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Film sa pýta: čo s tým? Ako bojovať s pasivitou, úzkosťou a sebaklamom? Ako sovietskeho človeka zo seba dostať? Ako hovorí jedna postava v dokumente: „Snažím sa...každý deň. Niekedy vyhráva on, niekedy ja.“ Všímať si ho a rozpoznávať ho v sebe neuškodí ani mne. Tiež "Sovietskeho človeka" v sebe nachádzam: keď hľadám výhovorky miesto riešení, keď okolo seba hľadám vinníkov, keď si nechcem priznať vlastné chyby. A to som sa narodila mesiac po revolúcii.

Viktoria Ballova

Viktoria Ballova

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  121x

Volám sa Viktória. Som obyvateľka sveta, vášnivá lingvistka a milovníčka života. V detstve som študovala mapy: sprvu malý zožltnutý glóbus mojich rodičov, kde bol ešte ZSSR, neskôr novší modrý atlas sveta v formáte A4. V 10 rokoch som vedela všetky hlavné mestá sveta. Svoju triedu na strednej škole som zorganizovala na zástupcov rôznych krajín a všetko zapisovala do mapami pomaľovaných zošitov. Môj ujo bol vo vtedajšej politike na východe Slovenka a ja som neustále nasávala politické debaty členov mojej rodiny. Maturovala som na anglickom bilingválnom gymnáziu z dejepisu a francúzštiny, študovala som preklad a tlmočenie a kultúru francúzštiny a ruštiny. Bola som na Erasme v Rusku a žila som vo Francúzsku, pracujem v čínskej firme na francúzskom trhu. Celý život ma bavia medzinárodné vzťahy a rôzne pnutia svetových záujmov. Ja som ale Slovenka a cítim, že prišiel čas začať sa zaujímať aj o samu seba, o svoje, slovenské záujmy. Práve na toto by mi mal slúžiť tento blog. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu