Vedeli ste, že Pytagoras
... bol olympijským víťazom? Mal vtedy 16 rokov a zvíťazil v zápasení. K jeho vstupu do olympijskej histórie sa viaže zaujímavá historka - keď predstupoval pred hellanodikov (starovekých rozhodcov), mal upravené vlasy a bol navoňaný. Všetci nad tým ohŕňali nos, dokonca sa jeden z hellanodikov aj opýtal, prečo pred nich predstúpil ako nejaká slečinka. Pytagoras sebavedome odpovedal, že keď zvíťazí, nemôže pred bohov predstúpiť páchnuc potom. Jeho súperi to považovali za trúfalosť ...
... sa oženil s dcérou ďalšieho olympijského víťaza Milóna z Krotónu. Volala sa Theano a sama bola členkou pytagorejcov - bláznivých vegetariánov, ktorí tajili (aspoň za Pytagorovho života) svoje učenie. Patrila medzi dve známe matematičky staroveku, tou druhou bola Hypatia.
A nakoniec - s jeho menom sa nám spojí a2+b2=c2 aj o polnoci. Stretla som sa ale so zvláštnym fenoménom - kým jeho vetu vie odrapotať každý, kto má 12 a viac, použiť ju - to už je ťažšie. A vysloviť jej verbálne znenie - totiž že obsah štvorca zostrojeného nad preponou pravouhlého trojuholníka je rovný súčtu obsahov štvorcov, zostrojených nad jeho odvesnami - vie skutočne málokto. Ozaj - vedeli ste, že to platí aj pre polkruhy, zostrojené nad týmito stranami?