Mám kamarátku. Bola s priateľom na dovolenke. V živote asi nezapol počítač, nehovoriac o používaní internetu a SS (rozumej Sociálna Sieť). Podľa mňa nemá rád techniku. Jeho SS sú stretnutia s kamošmi a spoločné rozhovory pri pivečku a cigarete.
Na SS sa objavili fotky z ich dovolenky. Označení ľudia, dokonca aj on plným menom. Nemyslím, že by si od neho niekto pýtal povolenie. Jednoducho v kamarátkinom profile MUSIA byť všetci označení. Veď by v tom bol chaos, keby sa nevedelo, Who is Who. Je to voči nemu fér? Podľa mňa nie.
Jedna z vecí, ktoré sa mi nepáčia je, že sa nik neunúva opýtať sa vás, či vás na fotke môže označiť. Je pravdou, že SS vám oznámi, že ste boli označení. Ale je to už PO označení, už niekde ste k tejto fotke priradený. Boli sme na dovolenke. Fotila som. Urobila som množstvo fotiek. A v tom čase som sa učila robiť webstránky. Mala som predstavu, že urobím stránku, na ktorej budú naše fotky z dovolenky. Nebudem musieť čakať, kým sa postretávam s jednotlivými členmi našej roztrúsenej rodiny. Nebudem im to musieť obkecávať niekoľkokrát. Jednoducho im poviem, kde to nájdu a nech si pozrú, ako nám bolo super. Takto nejako som to vysvetlila všetkým a opýtala som sa (opakujem - OPÝTALA som sa) všetkých, či súhlasia s tým, aby som dala na web naše dovolenkové fotografie. Bolo nás 6 a jeden nesúhlasil. Nedala som ich tam. Pripadalo mi to aj vtedy aj teraz korektné.
Ako to vlastne s fotografiami na SS funguje? Priznám sa, neviem to presne. Ale môžem urobiť nejaký odhad na základe vlastných skúseností s databázovými systémami.
Označiť/odznačiť niekoho
Označená osoba na fotografii je k danej fotke priradená v nejakej databáze. Zároveň je tam uvedené, či označenie ukázať a ak áno, komu. Ide o nastavenia súkromia každého užívateľa. Keď si ja nastavím, že chcem, aby ma videli len moji priatelia, tak ma na tej fotke neuvidí nik iný. A teraz - keď sa rozhodnem, že sa z fotografie odznačím - čo sa stane? V databáze sa zmení viditeľnosť pre priateľov na neviditeľnosť. To znamená, že moje meno od tej fotografie pravdepodobne nik nevymaže, len to prepojenie nebude vidno. Evidencia ostáva, len sa navonok tvári, že nie je.
Stiahnuť fotku
Všimli ste si, že na SS je možné danú fotografiu stiahnuť? Keď ju tam nahráte, ktokoľvek, kto má prístup k vášmu profilu, si ju môže stiahnuť. Autorské práva SS nerieši - keď ste to raz dali na internet, starajte sa, či vaše fotky niekto používa, alebo nie. Napadlo vám niekedy, že vaše fotografie sú takto použiteľné pre aplikácie a skupiny, do ktorých sa (mnohí bezmyšlienkovite) pridávate?
Zmazať fotku
Zmazala som fotografiu na SS. Zmizla z internetu? Myslím, že nie. Vidím to na dve možnosti - buď to SS robí ako Windows - nezmaže, iba označí priestor, ktorý daný súbor zaberá, ako prázdny. Čiže ak sa v tom bude niekto dostatočne dlho a fundovane hrabať, dostane sa k 99% „vymazaných" dát. Alebo to funguje tak, že sa jednoducho iba zmení stav z „viditeľnej" na neviditeľnú. A ostáva tam. V tom prípade nastáva problém s kapacitou úložného priestoru. Ale myslím, že to SS majú vyriešené. Nechcem im krivdiť, možno u nich skutočne nejaký malý programík maže „vymazané" fotografie v pravidelných časových intervaloch.
A teraz vám vo svetle týchto informácií položím otázku, vrátiac sa k perexu tohto článku - aké právo majú rodičia „vycapiť" na SS fotografie svojich detí? Podľa mňa nie je problém, že deti môžu na SS „už" od trinástich rokov (a aj proti tomu sa Mark Zuckerberg - zakladateľ Facebooku - ohrádza a ide viesť kampane). Ja vidím problém v tom, že sú tam deti doslova od prenatálneho štádia vývoja (lebo veď priateľka je tehotná, pozrite na to nádherné stvorenie na čiernobielom ultrazvuku, že je celé po mne?), keď nemôžu mať tušenie o nejakej SS, nieto ešte sa k tomu vyjadriť. Kto je na tom horšie - priateľ, ktorý nepoužíva internet z vlastnej vôle a objaví sa na SS, alebo dieťa? Chránime deti pred nástrahami internetu, na ktorom „visia" ich fotky mapujúce ich vývoj niekedy aj deň po dni ...