Milujem.... bezpodmienečne

Písmo: A- | A+

Už snáď každý jeden z nás povedal v živote minimálne jedenkrát to úžasné Milujem ťa. Každý pocítil ako chutí ten najkrajší cit - láska. A určite každý aspoň raz počul, že najkrajšie je milovať bezpodmienečne. Počula som už dokonca aj ľudí, ktorí tvrdili, že tak svojich partnerov milujú. Je to skutočne pravda? Vieme, čo to znamená?

Milovať BEZPODMIENEČNE, teda milovať BEZ PODMIENOK.

Vzťahy sú súčasťou nášho každodenného života. Je to oblasť nášho života, kde sa učíme najviac. Cez vzťahy k druhým, poznávame samých seba. Zrkadlia nám naše chyby, náš vzťah k sebe samým.

Ľudia sú zamilovaní a hovoria: "Bez svojho partnera nemôžem žiť." "Je pre mňa všetkým." "Je môj život." "Milujem ho/ju viac ako seba." Dal/a by som za neho/ňu život." "Urobil/a by som pre neho/ňu všetko.".... Určite aspoň jedno z týchto tvrdení sme už v živote povedali. Ale určite sme si vôbec neuvedomili, čo tieto slová znamenajú. Týmito výrokmi dávame svojmu partnerovi MOC nad naším životom. Odovzdávame a podriaďujeme tak svoj život partnerovi. A ÚPLNE ZABÚDAME NA SEBA. Zabúdame na človeka, ktorý je v našom živote najdôležitejší. Na SEBA SAMÝCH. 

Potom príde situácia, keď nás partner opustí, nájde si inú, iného. Dáva prednosť kamarátom, nespráva sa k nám tak, ako by sme chceli, neváži si nás. Začneme si klásť otázky. Prečo je to tak? Kde som spravila chybu? Veď všetko som robila iba pre neho. Ako mi mohol toto urobiť? Prečo mi tak veľmi ubližuje? Je to obyčajný sviniar. 

Veľa ľudí teda opustí "nevydarený vzťah", lebo partner je sviniar a vrhne sa do ďalšieho vzťahu. Na začiatku je scenár úplne rovnaký, ako v predošlom vzťahu, ale čo je smutné, úplne identický je aj záver.

Odpovede na to, prečo je tomu tak, sú pravdepodobne iné, ako by sme v danej situácii čakali. Je tomu tak preto, aby sme sa PREBRALI. Aby sme si konečne uvedomili, že v prvom rade musíme milovať SAMÝCH SEBA, až potom, ak je naša láska k sebe samému dostatočná, môžeme milovať dostatočne aj ostatných. To nie on/ona nám ubližuje. TO MY SAMI SEBE UBLIŽUJEME. Práve tým, že nevenujeme dostatočnú pozornosť sebe, ale svoj život žijeme a podriaďujeme niekomu inému. Vždy a v každej situácii som dôležitý JA. Za všetko, čo sa mi v živote deje, či je to dobré, alebo zlé, som zodpovedný JA. Nikto iný netvorí môj život. Môj život si tvorím JA. 

Milovať bezpodmienečne znamená vychádzať z lásky, ktorou milujem seba samého. Milujeme všetci seba samých BEZPODMIENEČNE? Milujeme svoje telo, aj keď nie je dokonalé? Správame sa k sebe pekne? Odpustili sme si všetky chyby, ktoré sme kedy urobili? Sme radi sami so sebou? Tešíme sa, keď môžeme byť sami a venovať sa iba sebe? Alebo máme plno dôvodov prečo tomu tak nemôže byť? Veľakrát som počula, ako ľudia povedia, že ja by som sa aj mala rada, ale pozri sa na mňa ako vyzerám, neviem si nájsť dobrú prácu, nechal ma priateľ, som otrasná.. Úplnou katastrofou je tvrdenie: "Môj priateľ ma bije, podvádza, ale ja ho milujem a preto to vydržím. Veď máme predsa spolu deti." Toto nemá nič spoločné s láskou! Toto je neváženie si samej seba. 

Až vtedy, ak začneme milovať bezpodmienečne seba, môžeme milovať bezpodmienečnou láskou druhých. Bezpodmienečná láska dáva slobodu, ale nepozná strach. Viem, že milujem a milujem, aj keby sa stalo čokoľvek. Nekladiem podmienky. Ak sa môj partner rozhodne, že už nechce so mnou žiť, je to jeho voľba. Neznamená to, že je koniec lásky. Znamená to, že je koniec vzťahu. Ja môžem milovať ďalej. Prijmem toto jeho rozhodnutie a prajem mu, nech je šťastný. Veď keď ho milujem, chcem predsa, aby bol šťastný. A ak je šťastný človek, ktorého milujem, som šťastná aj ja. Ak ak som šťastná a prajem šťastie, a ak milujem, tak určite ma život odmení a budem milovaná aj ja :-). 

Som matka a viem, že svoje deti milujem BEZPODMIENEČNE. Nech urobia čokoľvek, budem stáť pri nich a pomáhať im. Budem ich podporovať vo všetkom, čo sa rozhodnú robiť. Budem vždy chcieť, aby boli šťastné. A ak budú nešťastné vo vzťahu a budú chcieť z neho odíjsť budem to rešpektovať. Budem ich milovať, či budú žiť na Slovensku, v Amerike, V Číne... kdekoľvek. Žiadne miesto, čas, žiadny človek, situácia... NIČ nezmení moju BEZPODMIENEČNÚ LÁSKU k mojím deťom. A určite nie jedna matka mi dá za pravdu, že je to tak.

A toto je príklad krásnej bezpodmienečnej lásky. Prajem nám všetkým, aby sme všetci zažívali v živote len tú ozajstnú pravú BEZPODMIENEČNÚ LÁSKU vo všetkých svojich vzťahoch. Tá cesta začína láskou K SEBE. Toto posolstvo nám zanechal aj veľký učiteľ, Ježiš:

"MILUJ BLÍŽNEHO SVOJHO AKO SEBA SAMÉHO". 

Skryť Zatvoriť reklamu