Šarišské Michaľany, začiatok konca?

Písmo: A- | A+

Zásah polície vyvolal oveľa väčšie pohoršenie ako samotné stretnutie zástupcov Slovenskej pospolitosti a iných predstaviteľov nacionalizmu. Pokojný avšak neohlásený protest proti cigánskej kriminalite ukončila mestská vojna medzi políciou na jednej strane a nacionalistami s výraznou podporou domácich na druhej strane. Obe strany mali svoje straty (vďaka bohu len vo forme ľahších zranení a zatknutí) no poslednou obeťou sa asi stane starosta obce. Domáci mu dávajú za vinu nielen nezvládanie situácie s cigánmi v obci, ale aj za zbytočné zdramatizovanie situácie s protestujúcimi.

 

Podľa fotiek z blogu jedného z účastníkov protestujúci nedali dôvod na tak silný až brutálny zásah naopak svojimi vyjadreniami sa snažili situáciu upokojiť a vyzývali svojich prívržencov aby v žiadnom prípade na zásah dôvod nedali. Tvrdenie polície že dôvodom na zásah bolo hádzanie pohárov a kameňov na príslušníkov PZ sa ukazuje ako je vidno na fotkách ako nepravdivé, ale samozrejme nejaké vysvetlenie byť musí. Kamene skutočne lietali no až v meste kam polícia protestujúcich zatlačila. Všetko sa skončilo presne tak ako to už všetci poznáme zo správ.

Popri „extrémistoch", policajtoch a policajnom zásahu takmer každý zabudol prečo vlastne tento protest vznikol. Neriešenie cigánskeho problému. Nie je to vina len tejto vlády, je to vina vlád za posledných 50 rokov hlavne však za posledných 20. Bohužiaľ 80% cigánskej komunity žije na úkor majoritného obyvateľstva. Keď k tomu pridáme extrémne zvýšenú kriminalitu v tejto komunite, bolo len otázkou času kedy pretečie pohár trpezlivosti, keď riešenie cigánskeho problému nebude len fráza v slovníku politických strán pred voľbami a rôznych parazitujúcich mimovládnych organizácií poberajúcich nehorázne peniaze z eurofondov, samozrejme bez výsledku.

Stáva sa témou bežných rozhovorov na uliciach. Ešte zopár podobných policajných zásahov ako bol ten posledný  a niekomu skrsne v hlave myšlienka, že keď nás neochráni polícia musíme to spraviť sami a vezme spravodlivosť do vlastných rúk. Nakoniec skončíme ako u južných susedov kde je v krátkom čase brutálne popravená už 8 cigánska obeť.

V Michaľanoch sa na protestujúcich nepozerali na náckov, fašistov alebo členov Slovenskej pospolitosti a teda extrémistov ako by to bolo ešte nie tak dávno predtým, ale ako na protestujúcich ktorí prišli bojovať za ich vec keďže nikto z vlády to neurobil. Stali sa tak aspoň na chvíľu miestnymi hrdinami a polícia sa stala nepriateľom.

Takto nejako vyzerá začiatok konca. Protesty sa budú vyostrovať ak len vláda nenavrhne relevantný program na riešenie cigánskej problematiky ako celku. Ak sa tak nestane nemusí to skončiť vôbec dobre.

 

Skryť Zatvoriť reklamu