Kríza lídrov

Písmo: A- | A+

Sú dni, kedy svet potrebuje hrdinov. A sú dni, kedy už hrdinovia nestačia a svet potrebuje monštrá. Hrdinovia či monštrá? Oboje sú lídri. Pod záštitou legitimity stoja na tých najvyšších priečkach. Pri páde bývalého režimu to bol práve Václav Havel, ku ktorému národy vzhliadali, brali ho ako hrdinu. Pri pokusoch o rozdelení Česko-slovenska, už ním nebol... Ku komu vzhliadajú ľudia dnes?

 Masaryk, Havel, Mečiar, Dzurinda... vždy sa našiel niekto, pre koho boli práve oni tí lídri, tí hrdinovia. Vkladali svoje osudy a dôveru nim. Bolo pre ľudí pohodlnejšie (možno slepo) dôverovať svojim lídrom a nechať ich osud na nich, ako sa so skeptickým pohľadom na svet usilovať písať knihy svojich osudov sami. Ale ku komu náš národ vzhliada v súčastnosti?

 Sme apolitický národ. Ak mi chcete tvrdiť opak, lebo ste počuli minulý víkend v hospode sa rozprávať štangastov o politike, pozrime si volebnú účasť nedávnych prezidentských volieb či volieb do Európskeho parlamentu. O blížiacich sa komunálnych voľbách mám vôbec strach sa zmieniť. Pred prezidentskými voľbami bola zaujímavá a napätá situácia. Vyskytli sa na politickej scéne (resp. jeden z nich len vyšiel do popredia) dva nové úkazy, o ktorých som si myslela, že by z jedného nich mohol byť nový líder pre našu krajinu. Dôveryhodnosť jedného bola tvrdo nalomená po kauze, ktorá sa denne rozoberala v novinách. Už pred voľbami mu mnohí vyčítala aroganciu, druhý tábor, v ňom videl spasenie pre našu politickú scénu. A výsledok? Len ďalšia politická strana, zúfalo sa snažiaca mobilizovať voličov aby v budúcnosti získali hraničnú "päťku". 

 Druhý úkaz na politickej scéne bol úplne nový. Niektorí mu vyčítali neskúsenosť v politickom živote, ktorá sa odrážala aj v politických debatách so skúseným politikom. Na druhú stranu mu však nebolo možné odoprieť nehranú úprimnosť (aspoň ja som ju tam videla) s prímesou opatrného vyjadrovania (ktoré paradoxne často skĺzlo do neohrabaných vyjadrení). 

 Nemôžem sa však striasť pocitu, že ani jeden z týchto kandidátov - a v súčasnosti relatívne úspešných politikov, sa nestal práve tým lídrom vedúci svoj národ do neistých časov, no s o to väčšou neochvejnou odvahou. 

 Nech sa na to pozerám z akejkoľvek perspektívy (nevynímajúc percentuálnu) lídrom našej krajiny je náš premiér. Nadpolovičná väčšina, spojenectvo s KDH, ktoré zaručí ústavnú väčšinu, skalné jadro voličov, opatrnosť vo vyjadreniach, prešpekulovaný politický marketing, autorita. Toto všetko hraje v prospech môjho tvrdenia. U svojich skalných voličov vždy nájde potrebnú podporu. Nespoliehala by som sa na to, že "vtipné" hlášky o tom, že jeho voliči každým dňom vymierajú, zmenia budúce parlamentné voľby. Potencionálni voliči tejto strany sa takisto každým dňom rodia. Poznám kopec rovesníkov, ktorí osobu pána premiéra či jeho stranu volili. 

 Tento článok nemá zmeniť Váš názor na nikoho zo spomínaných. Nepokúša sa o to, ani by to nedokázal ak by sa o to pokúšal, lebo Vy by ste si vybrali z neho len tie informácie, ktoré podporujú Váš už existujúci názor. Len vyjadruje môj názor na to, že až pokým sa neobjaví väčšia osobnosť ako súčasný premiér, on ostáva našim lídrom. Je len na Vás, či ho vnímate ako hrdinu alebo monštrum...

Skryť Zatvoriť reklamu