Jednou a hneď prvou z otázok referenda, ktoré včera Ústavný súd schválil je: (1.) Súhlasíte s tým, aby sa manželstvom nemohlo nazývať žiadne iné spolužitie osôb okrem zväzku medzi jedným mužom a jednou ženou? Ale pri pohľade do Ústavy na článok 41. Vidím výraznú podobnosť. Čl. 41 (1) Manželstvo je jedinečný zväzok medzi mužom a ženou. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru. Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona. Zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých.
Jediný rozdiel tu vidím je v slovíčku „spolužitie“. Novelizáciou Ústavy v septembri parlament definoval, čo je manželstvo. Momentálne sa tu objavuje slovíčko „spolužitie“. Referendum teda vylučuje možnosť, aby spolužitie homosexuálneho páru bolo nazývané manželstvo. Takisto je tu možnosť, že manželia spolu nemusia bývať a zároveň sú zosobášení. Či už ide o novomanželskí pár, ktorí ešte nevyriešil svoje bývanie, dlhodobé odlúčenie manželov, pretože jeden z nich pracuje v zahraničí a teda spolu nežijú v rovnakej domácnosti, alebo o manželský pár v rozvodovom konaní, sú jednoducho manželské páry, ktoré spolu nežijú. Ani spolunažívanie druha a družky nenazývame manželstvom. Druh a družka sa týmto okrádajú o určité práva (napr. dedičné právo po smrti jedného z manželov), ktoré sú prisudzované ľuďom po uzatvorení manželstva. Homosexuálne páry sú takisto ochudobnené o tieto možnosti, ktoré ponúka manželský zväzok, niektorí z nich si to však nevybrali dobrovoľne. Tak teda nemusíme nazývať zväzok, ktorý medzi sebou majú manželstvom (veď už by to bolo protiústavné!), ale môžeme použiť termín, ktorý sa bežne používa – registrované partnerstvo. Ale baví sa v tomto štáte vôbec niekto o možnosti registrovaného manželstva, ktoré by dávalo homosexuálnym párom rovnaké práva ako manželom alebo sa povedomie zužuje len na definíciu manželstva? Nebolo by demokratickejšie a ľudskoprávnejšie predložiť v referende otázku: Súhlasíte s tým, aby páry rovnakého pohlavia mohli uzatvárať registrované partnerstvá, ktoré by im umožňovali nasledovné práva? A ďalej uviesť práva ako dedičné právo, práva starať sa o partnera v chorobe atď.
Ak jediný rozdiel medzi otázkou pripravovaného referenda a platným ústavným článkom je to, či pár spolu žije alebo nie, nemôžem sa na toto pozerať inak ako na výsmech občanov Slovenska a Ústavy (konkrétne článku 2.). Pripomeňme si opäť manželské páry, ktoré spolu momentálne nežijú. Prichádzam k záveru, že jedna z pripravovaných otázok referenda už je súčasťou Ústavy.
A potom že vraj štátna moc pochádza od občanov. Áno, my najskôr schválime ústavný zákon, a potom Vám predložíme referendum v ktorom sa môžete vyjadriť, či sa Vám páči alebo nie. Toľko k priamej demokracii. Prvú otázku referenda vnímam ako absurdnú frašku. Len na zamyslenie – ak by prišlo k vyhláseniu referenda, a náhodou by výsledok bol negatívny, zrušil by parlament svoj novozavedený zákon, ktorý vníma manželstvo ako jedinečný zväzok muža a ženy? (dúfam, že cítite tú iróniu).
* OPRAVA: vďaka používateľovi "Peter_Bena" mi už je jasné, prečo je momentálne táto otázka v predmete pripravovaného referenda (viz. diskusiu). Inak som si dlho lámala hlavu nad tým, čo sa to tu deje, ale myslím, že si ešte nad tým hlavu budem chvíľu lámať... V tomto článku som sa venovala len jednej otázke, ktorá mi bola najmenej jasná ohľadne referenda, preto tu nerozvádzam ďalej môj názor na prvú otázku referenda, i ďalšie otázky, ktoré sa v ňom vyskytujú.
Na druhú stranu si stále myslím, že je smiešne dávať do referenda otázku, ktorá už je uzákonená.