O rozdelení spoločnosti a spoločenských vedách

Písmo: A- | A+

Aliancia za rodinu tvrdí, že ich cieľom bolo rozpútať diskusiu v spoločnosti, ktorá sa týka ochrany rodiny. Teraz tvrdí, že výsledok referenda (ak bude pre nich pozitívny) chce pretaviť do legislatívy. Ako presne sa to chystá uskutočniť neprezradili. Myslím, že diskusia sa Aliancii za rodinu podarila rozpútať priam brutálna. Vytvorili polarizáciu spoločnosti pred ktorou bolo takmer nemožné sa ukryť, ak by sme sa teda nechceli na pár mesiacov odsťahovať do lesa na samotu, bez prístupu k internetu, či akéhokoľvek iného spojenia so svetom, bolo nemožné. Bolo to ako nátlak – vyber si na koho si strane, povedz nám či a ako ideš voliť. Diskusia nebola vôbec pekná, práve naopak. Bola plná vulgárností a oba tábory vyťahovali tie najtvrdšie, najdrsnejšie argumenty na aké prišli. Z toho, čo som videla, to vyzeralo dokonca tak, že práve Aliancia za rodinu a jej stúpenci vyťahujú drsnejšie argumenty ako odporcovia referenda, často však mylné a nepodložené relevantnými výskumami.

 Ja som naozaj ich argumenty počúvala a vnímala. Počúvala som ich mesiace a myslím, že sa mi podarilo ich ciele pochopiť. Chápem ich „zmiešanú“ definíciu (lebo zdá sa mi, že miešali pojmy rodina a manželstvo a hádzali ich do jedného mecha) manželstva/rodiny. Chápem to z fyzického hľadiska, i to, že veria tomu, že to tak chce Boh. No toto nie je to, k čomu sa chcem dnes vyjadriť. Chcem len napísať, že diskusia (najmä internetová) bola fakt neľudská. Tie televízne boli ešte ako tak kultivované. Bolo to tým, že ľudia, ktorí sa v nich vyjadrovali neboli skrytí za internetový pseudonym ale ich tvár mohli vidieť všetci, čo diskusiu sledovali? Nechceli teda ukázať svoje hulvátstvo, či vlastne ani hulvátmi títo účinkujúci diskusií nie sú? A čo my – účinkujúci v internetových diskusiách. Prečo sa niektorí prezentujú ako idioti?

 To sa naozaj chceme oháňať slobodou slova? Ale čo etika, ľudský prístup a slušné vyjadrovanie? To sú pre nás menejcennejšie hodnoty ako sloboda slova? Veď svoj názor určite dokážeme prezentovať slušnejšie. Ak už nie kvôli druhým, tak kvôli sebe. Na internete sa reprezentanti oboch táborov idú biť za svoju pravdu a osočujú druhých. Ale robia to takýmto vulgárnym spôsobom aj na verejnosti? O tom už môžeme len pochybovať, lebo koľko ste videli teatrálnych, vulgárnych výstupov naživo? Ja veľa nie...

 Jedno je však isté, za týždeň už bude po referende ale my ľudia budeme musieť ďalej existovať v tejto spoločnosti. Logickejšie by bolo, keby s referendom prišli homosexuálne páry s požiadavkou na uzatvárania manželstva a adopcie. Ale neurobili to, podľa mňa preto, lebo očakávajú od spoločnosti to, čo každý človek. Toleranciu. Diskusiu naopak vyvolala Aliancia za rodinu. Mnohí, čo vyjadrovali svoj názor, diskusiu dotiahli až k extrémizmu. Ale taká už je ľudská povaha, chceme vyjadrovať svoj názor, a keď už k tomu príde, nech to stojí za to...

 Ale my budeme v tejto spoločnosti žiť spolu ďalej. Oba tieto „tábory“. Len toľko som chcela. 

 A ešte by som sa rada vyjadrila na margo môjho predošlého článku, kde boli v diskusii spochybňované niektoré spoločenské vedy. Som zástankyňou týchto vied, lebo spoločnosť potrebuje študovaných ľudí v týchto oblastiach. Potrebuje však KVALITU a rôznorodosť názorov, nie kvantitu. Spoločnosť si zaslúži kvalitné názory kvalifikovaných ľudí na problematické otázky rezonujúce v spoločnosti. Hoci prevládajú tí, ktorých nezaujímajú názory expertov cez spoločenské vedy, sú aj takí, ktorí chcú počuť ich názory. Týchto expertov je samozrejme hŕstka, ale názory väčšiny považujem za relevantné. Nečakám, že všetci budú zdieľať môj názor na týchto ľudí, a nájde sa kopec takých, ktorí ich považujú za zbytočných. Toto je však môj názor. 

Skryť Zatvoriť reklamu