Ruské PRO & Ukrajinské PROTI

Z našich médií sme sa toho o osamostatnení Krymu napočúvali veľa. Ani ruská propaganda nezaháľa a snaží sa pretlačiť svoje postoje. Čo si však o tejto udalosti myslia samotní obyvatelia poloostrova? Prečítajte si ich spovede.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Sevastopol - plagáty oslavujúce začlenenie Krymu do Ruska
Sevastopol - plagáty oslavujúce začlenenie Krymu do Ruska (zdroj: Barbora Šimíková)

V marci 2014 sa na Kryme uskutočnilo referendum, v ktorom sa obyvatelia poloostrova mali rozhodnúť či sa chcú pripojiť k Rusku alebo zostať súčasťou Ukrajiny. Podľa oficiálnych výsledkov sa pri volebnej účasti 83% vyslovilo 96% voličov za pripojenie Krymu k Ruskej federácii. V referende bolo možné vybrať si medzi dvomi možnosťami:

  1. Ste pre znovuzjednotenie s Ruskom s právom subjektu Ruskej federácie?

  2. Ste za obnovenie platnosti ústavy z roku 1992 a štatút Krymu ako súčasť Ukrajiny?

Výsledky referenda ako aj jeho priebeh boli spochybnené väčšinou štátov, vrátane USA a Európskej únie, naopak Rusko výsledky uznalo a následne začlenilo Krym do svojho štátneho územia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nasledujúce rozhovory s náhodne vybranými obyvateľmi poloostrova zachytávajú ich názory na momentálnu situáciu na Kryme aj na Ukrajine, ich vnímanie priebehu referenda v roku 2014 a ich súhlas či nesúhlas s pripojením poloostrova k Ruskej federácii.

______________________________________________________________________________________

Jevgenia a Dmitrij, Rusko (motorkári, Simferopol): „Čo si myslíte o tom, že Krym je teraz ruský?“ No už bolo na čase, konečne sa tu zase investuje, stavajú sa nové cesty, ožíva turizmus, z ktorého tu žije väčšina ľudí. Keď pôjdeš zo Sevastopolu do Jalty, je tam postavená úplne nová cesta, ešte je ako zrkadlo! Postavili to pravdaže kvôli Putinovi, chodí tam na dovolenky, ale čo, hlavne, že z toho majú osoh všetci. Ale dosť sa zdvihli ceny, na Jalte asi najviac. Ale zato je oveľa viacej turistov, my to tiež cítime. Teraz je ešte máj, ale od júna až do septembra sme vyťažení na maximum, vždy máme prenajaté všetky skútre a rezervácie je treba robiť dostatočne zavčasu. V 2014 to ešte nebolo vidno ale minulý rok už bola skvelá sezóna a tento rok všetci čakajú ešte lepšiu.

SkryťVypnúť reklamu

Sergej, Rusko (študent narodený v Kerči, Krym): „Zúčastnil si sa referenda o oddelení Krymu?“ Samozrejme, že som bol hlasovať na referende, chcel som aby sa Krym pripojil k Rusku. Takmer všetci boli hlasovať. A pozri sa teraz okolo seba, veľa sa stavia, investuje, v meste máme dokonca nové zastávky so zásuvkami a USB portmi. To elektrické vedenie, čo vyhodili do vzduchu Ukrajinci už je tiež hotové a funguje. Stavia sa aj železničný most cez Kerč, aby bol Krym spojený s Rostovskou oblasťou. Navyše prichádza oveľa viacej turistov, Krym znovu ožíva. Konečne. Všetci sme radi. „Ako prebiehalo hlasovanie, boli u toho aj vojaci?“ Normálne :D Deň ako každý iný, žiadny vojaci mieriaci na ľudí samopalmi ak si myslela toto :D Áno, dozerali na poriadok, ktokoľvek sa mohol prihlásiť aby pomáhal s voľbami. Pýtal som sa na to ochrankárov. Ale nikto nikoho nenútil, nikto nehlasoval s hlavňou namierenou na spánok. Aj teraz, v Európe si myslíte, že to tu obliehajú ruskí vojaci, ale videla si tu nejakých? Je tu len Čiernomorský flot, ktorý tu bol odjakživa a mladí chalani na vojenských školách.

SkryťVypnúť reklamu

Jaroslav, Ukrajina (predavač šavermy v Sevastopole): „Čo si myslíte o tom, že Krym sa oddelil od Ukrajiny?“ Nie je dobré, že Krym juž nie je ukrajinský, ale čo narobíme, my sme malé ryby. Ja tu v Sevastopole pracujem vždy cez leto už veľa rokov, ale teraz je to horšie. Hranice sú kontrolované, a sú tu prakticky len ruskí turisti. Predtým tu bolo aj veľa ľudí z Ukrajiny a teraz? Nikto, pretože na Ukrajine je zlá ekonomická situácia a kurz je veľmi nevýhodný, pre Ukrajincov je to veľmi drahé. Aj ceny vzrástli, asi tak dvoj až troj násobne. A celá vojna na Ukrajine je len fraška, na ktorej zarábajú Porošenko a Putin. Všetci to vedia len sa o tom nikde nehovorí. Verejné tajomstvo, na ktorom jedni zarábajú a druhí zomierajú.

SkryťVypnúť reklamu

Ľuda, Ukrajina (penzistka, recepčná v hosteli na Jalte): „Čo hovoríte na situáciu v Ukrajine, viete čo sa približne deje na východe?“ To čo sa teraz deje na Ukrajine je hrozné, ani sa mi na to nechce myslieť, pretože mi je hneď do plaču. Je to brato-vražedná vojna, nič viac. Neustále zomierajú ľudia, schovávajú sa v pivniciach, pretože na poschodiach kvôli neustále strieľajúcim guľkám takmer nie je možné vyviaznuť živý. Mám na východe rodinu a vôbec neviem, čo je s nimi. A viete ako verbuje ukrajinská armáda? Zastavia autobus a zoberú všetkých chlapcov, mužov aj starcov, ktorí sú z ich pohľadu ako-tak schopní. Nikoho sa na nič nepýtajú, jednoducho vyrvú matke hoc aj jediné dieťa z náručia. Sused, ktorý býval v paneláku povyše mňa a bol na invalidnom, pretože má jednu nohu o 5 cm kratšiu ako druhú a na očiach okuliare hrubé ako môj palec – toho tiež zobrali, invalidu! Ľudia utekajú zo svojich domov, aby prežili, to si neviete predstaviť.

Valera a Oleh, Ukrajina (dôchodci žijúci v Jalte): „Ako sa odohrávalo referendum v 2014?“ Žiadne referendum nebolo! Celé to bola len fraška, žiadne referendum o Kryme nebolo. „Ako to, stretla som ľudí, ktorí sa na referende zúčastnili, ako to mám teda chápať?“ No hlasovať sa ísť dalo, ale len tí čo chceli aby sa Krym oddelil od Ukrajiny, iná možnosť nebola. „Takže otázka znela, či chcete aby sa Krym oddelil od Ukrajiny, nič viac?“ ......(žiadna odpoveď)..... „A vy ste boli hlasovať na referende?“ Nie neboli, my sme nechceli aby sa Krym pripojil k Rusku. „Ale bola predsa aj možnosť hlasovať za zotrvanie Krymu v Ukrajine? .... Hlasovať nebol nikto z Ukrajincov, a vidíš, predsa tvrdili, že účasť bola koľko? Nejakých 90%? Blbosť, to nie je možné pretože na Kryme žijú aj Ukrajinci aj Krymskí Tatári a nikto z nich nešiel na referendum. „Počula som od niektorých ľudí, že vraj Krymských Tatárov zámerne sťahujú mimo Krymu, čo je na tom pravdy?“ Hej, robia to, proste ich naložia do autobusov a odvezú, nikoho sa nepýtajú či chce alebo nechce. Nechcú ich tu, ani Ukrajincov, len Rusi aby tu boli... „Ale predsa ich nemôžu odviesť násilím, keď poviem nie a nikam sa nehnem, ako ma odvezú?“ Odvezú, vravím ti, nikto sa nikoho nepýta...

Pavel, východná Ukrajina (taxikár, 54 rokov): Ja som z východu Ukrajiny, ale teraz sa tam ani vrátiť nemôžem. Takých ako ja nepúšťajú cez hranice, pretože sa boja, že by sa pripojili k ruskej domobrane na východe. „Ako je to s tými ruskými vojakmi, sú tam alebo nie?“ Samozrejme, že sú, ale Putin to spravil prefíkane. Na východe Ukrajiny bojujú ruskí vojaci, ktorí slúžili v ruskej armáde, ale oficiálne museli dať výpoveď, aby nemohli byť považovaní za ruskú armádu a bojujú tam ako dobrovoľníci, čo však znamená, že len majú iné uniformy. „Myslíte si, že je správne, že tam sú?“ Samozrejme, je to len prirodzené, Putin sa snaží chrániť Rusov, ktorí tam žijú. V Ukrajine teraz vládnu extrémisti, ktorí sa snažia presadiť proti-ruskú propagandu. Ale to je šialenstvo. Rusko a Ukrajina sú ako bratia, ktorí nemôžu prežiť jeden bez druhého. Rusko odjakživa dotovalo Ukrajinu a ona sa mu za to obrátila chrbtom, začala paktovať s Američanmi. Veď si to predstav, začať stavať americkú vojenskú základňu na Kryme?? Kto len trochu pozná históriu a význam Krymu, tak vie, že to bola do neba volajúca provokácia. Rusi sa nikdy nevzdajú Krymu, formálne bol ukrajinský ale v realite vždy ruský. V Európe vravíte, že Ruskí vojaci obsadili Krym, ale základňa v Sevastopole bola vždy, to bola aj jedna z podmienok, ktoré mal Sovietsky zväz, keď postupoval Krym Ukrajine. Permanentne tam vždy bolo 12 tisíc vojakov a keď začali nepokoje na východe Ukrajiny, zvýšili počet na 24 tisíc, ktorý bol zakotvený v dohode, takže postupovali právne. A keď sa blížila ukrajinská armáda k hraniciam, jednoducho ich nevpustili. A prečo? Pretože by inak na Kryme bol druhý Donbas. Bola by tu taká istá vojna ako na východe.

______________________________________________________________________________________

Vyššie zaznamenané rozhovory sa mi podarilo získať v máji tohto roku, počas môjho cestovania po južnej časti Krymu. Sú len malou vzorkou spomedzi obyvateľstva, ale predsa je možné postrehnúť názorové rozpoloženie rôznych ľudí, či prorusky alebo proukrajinsky orientovaných. Mediálna propaganda presadzujúca svoje myšlienkové a názorové prúdy funguje v Rusku aj na Kryme veľmi účinne, tá európska jej však môže ruku podať. Dôležité je nenechať sa strhnúť len jednou stranou ale pozerať sa na vec kriticky a z rôznych uhlov pohľadu. Ako sa vraví, pravda bude niekde uprostred.

Barbora Šimíková

Barbora Šimíková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje zameranie - cestovanie, ľudia, druhé kultúry, smazávanie hraníc... pretože sveta tam vonku sa netreba báť.Viac zaujímavých a aktuálnych informácií nájdete na cestovateľskom blogu Zeleny Kralik: http://www.zeleny-kralik.com/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu