Žijem na dedine a som na to hrdá...-)

Aj keď si už pomali zvykám, ešte stále ma prekvapí výraz „ sedláčka „! Stretávala som sa s ním pomerne často. Vždy keď sa ma niekto opýtal kde bývam a ja som odpovedala v dedine nedaleko Bratislavy, odpoveď bola rovnaká. „ Ani veľmi nevyzeráš, že si sedláčka!“ Potom to postupne prestalo, stretávala som sa zo staršími ľudmi a hlavne, mali asi iný pohľad na vec.  No, ale nieje všetkým dňom koniec a opäť som to počula pomerne nedávno.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (102)
Obrázok blogu

Áno bývam na dedine a áno dokonca tam máme aj družstvo. Kedysi to bolo JRD ( jednotné roľnícke družstvo ), teraz už len družstvo. Nedávno, som potrebovala zistiť telefónne číslo na také bývale JRD, volala som na informácie a narazila som na rečovú bariéru. Slečna nevedela čo je družstvo a ja som jej nevedela vysvetliť čo to je. Začala som „ viete chovajú sa tam kravy, ktoré dávajú mlieko a slama, pestuje sa tam obilie „ no a ona „ živé kravy?“ Ostala som zmätená a radšej som jej poďakovala a zložila slúchdlo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Som rada, že bývam na dedine. Niekedy je to veľká otrava, keď je viac ako pol dediny vaša rodina a vedia o všetkom skôr ako ja sama, ale aspoň sa nenudím a mám sa vždy na čom zasmiať. Dokonca máme obecný úrad a už sa aj pracuje na kanalizácií, máme červený kríž, dobrovoľný požiarný zbor, poľovnícky zväz a materskú škôlku. Neodmysliteľnou súčasťou dediny je samozrejme krčma (nedávno sa premenovala na Red Pub, takže ideme s dobou) a pár metrov od nej máme kaplnku. Máme troje potraviny a aj stavebniny, kvetinárstvo a kultúrny dom. Máme veľa lesov, prírodne veľké jazerá, chovajú sa tu husi a kačky, prasatá a sliepky. Klasický dedinský život. To mám na tom rada. Vystúpim tu z autobusu a viem, že som doma. Z hlboka sa nadýchnem a necítim smog, som spokojná. Niekedy, je to cestovanie hrozné a hovorím si, keby som tak bývala v Bratislave, koľko času by som len ušetrila a potom sa zobudím a uvedomím si, že nechcem bývať v Bratislave. Kedykoľvek chcem do Bratislavy to je kúsok, ale toto, čo mám tu, by som v Bratislave nenašla. Kľud, pokoj, dateľ na strome, kikiríkanie kohúta ráno o piatej, zvonenie zvonou na kaplnke každe ráno a večer o siedmej!

SkryťVypnúť reklamu

Som rada, že som sedláčka, že viem čo je družstvo, že viem čo je správna dedinská zábava, že viem čo je zábíjačka, že mám veľa spomienok spajajúcich sa práve s touto dedinou. V minulosti sa ma to dotýkalo, keď mi niekto povedal, „ čo chceš, veď si len sedláčka.“ Tera, som rada, že nou som. Viem, veľa vecí a naopak veľa zlých neviem. Som rada, že som dedinčanka. 

Sedlákom zdar!

Barbora Takáčová

Barbora Takáčová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som v procese neustálych fyzických a psychických zmien, ktoré vyvrcholia 3.februára 2010, koncom a zároveň novým začiatkom. Heslo: Paulinka Zoznam autorových rubrík:  PocityVytiahnuté zo zásuvkySúkromnéTo čo ma štve!

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu