Je cesta späť správna?

Futbal je celosvetový fenomén. Vačšina mladých chlapcov sa chce stať slávnym futbalistom. Cesta vedie cez domáce súťaže. Tá naša zrovna kvalitou neohuruje a nemá ani príliš dobrý imidž doma a v zahraničí. Hľadajú sa cesty ako ju pozdvihnúť. Je tým správnym smerom spoločná česko - slovenská liga alebo je to cesta do pekla?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

To, že futbal na Slovensku potrebuje nový, silný impulz je nespochibniteľné. On ho síce aj dostal, v podobe úspechu na MS, ale ako poznám slovenskú povahu, dopadne to tak, ako pri úspechu hokejistov na MS v roku 2002. Bodaj by som sa mýlil a bolo to presne naopak, ale ako hovorím, žiaľ tomu priveľmi neverím. Tým silným momentom, ktorý by sme mohli využiť, je spoločná liga s českými kolegami. Všetko má svoje pre a rovnako aj proti, ale myslím si, že ak by sa tento projekt podarilo uskutočniť, prinieslo by nám to viac pozitív ako negatív. Neviem prečo, ale mám z toho taký pocit, že Česi nám týmto krokom pomôžu viac ako my im. Netvrdím, že česká liga je nejako závratne kvalitnejšia, ale predsa sú naši susedia o ten malý krok stále pred nami. Liga by sa mala začať najskôr v ročníku 2013/2014. Čas na prípravu je teda dostatočný. Čo vieme, je, že súťaž má mať 18 mužstiev, v pomere 12:6 v prospech českých mužstiev. S čím sa dá v zásade súhlasiť, ale lepší by podľa mňa bol model s dvadsiatimi mužstvami v pomere 12:8. Veľkým pozitívom by boli divácky atraktívne derby zápasy napríklad Sparta - Slovan alebo Baník Ostrava - Trnava a ďalšie, to je pekná predstava. Kvalita by sa takisto zvýšila. Rovnako propagácia futbalu by sa obojstranne zdvihla a myslím si, že s hľadaním silného partnera by problém nebol. Pre spoločnosti by to bol tiež výhodný projekt. Divácky záujem by sa zdvihol celoplošne a znovu by sa vytvoril priestor pre zdravú súťaživosť, ktorá medzi našimi dvoma národmi bola, je a bude. Takýto projekt pritom nie je ničím výnimočným. Rovnako fungovala aj ženská WHIL - ka, či v Európe tak funguje niekoľko ďalších súťaží. Dokonca aj šéf UEFA Michel Platini je tomuto projektu naklonený, čo ma pravdupovediac dosť prekvapilo. Môže sa zdať, že projekt je bezprobémový a nič mu nestojí v ceste. Sú však aspekty, kde sa objavujú isté otázniky. Ako budú vyriešené v spoločnej lige pohárové miestenky? Nebudú naše kluby istým spôsobom utláčané? Čo s našimi, ale aj českými klubmi, ktoré sa do spoločnej ligy nedostanú? A nezmení UEFA a FIFA názor? Veď ak sa vytvorí jedna spoločná liga v strede Európy, môže to znamenať precedens a rovnakú požiadavku možu mať napríkld aj štáty BENELUX - u či iné. Načo budú potom európske poháre? Kluby si vytvoria spoločné ligy a poháre stratia svoj význam. V tomto teda zdieľam názor spolu s pánom Lešickým. Otáznikov je každopádne dosť, ale ak by tento projekt nakioniec prešiel, myslím si, že by to bola koniec koncov dobrá správa tak pre slovenský ako aj český futbal. Sám sa nechám prekvapiť, ako to nakoniec skončí.

Michal Bardáč

Michal Bardáč

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent žurnalistiky na UKF Nitra ( 2. ročník ) Zoznam autorových rubrík:  ŠportVerejné dianieNáboženstvo a psychológiaNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu