Konflikt záujmov: Prosím, nemeňte pravidlá

Skutočnosť, že konflikt záujmov bol použitý nesprávne, ešte neznamená, že pravidlá máme zmeniť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Medializácia dôvodov odvolávania opozičného podpredsedu parlamentu vyvolala aj prekvapivé ohlasy, podľa ktorých štát bezdôvodne dáva latku v oblasti konfliktu záujmov príliš vysoko a  pravidlá je nutné zmierniť. Súčasné nastavenie pravidiel vylúčenia konfliktu záujmov najmä v súvislosti s Plánom obnovy a odolnosti je údajne nesprávne, lebo zodpovedné orgány štátu nastavili pravidlá v porovnaní s európskymi pravidlami neprimerane prísne (článok TU).

Je latka skutočne vysoko? A pokiaľ áno, sme „európskejší“ ako EÚ?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zhodnoťme to najprv laicky: Bolo by dobrým nápadom zmierňovať pravidlá konfliktu záujmov v eurofondoch, či pláne obnovy? Čiže zmierniť pravidlá pre úradníkov, ktorí prideľujú verejné financie? Už na prvé počutie každý cíti potrebu povedať: „v žiadnom prípade“. Pocitovo nám to vychádza takto, ale prísnosť postupov je možné vysvetliť aj objektívnejšie.

Vylúčenie konfliktu záujmov platí na akékoľvek verejné financie, aj na domáce. Tie európske sú ale vo sfére vplyvu rozpočtových pravidiel Európskej únie, preto sa pravidlá v eurofondoch a pláne obnovy prispôsobujú európskemu nariadeniu o rozpočtových pravidlách. Vylúčenie konfliktu záujmov je elementárny princíp v riadení všetkých finančných prostriedkov z európskeho rozpočtu a platí to rovnako a bez rozdielu pre všetky členské štáty Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je vôbec potrebné brať konflikt záujmov vážne? Európska komisia sa netají svojou nulovou toleranciou voči prípadnému ovplyvňovaniu alebo zvýhodňovaniu prideľovania európskych peňazí a v prípade identifikácie akéhokoľvek podozrenia nepreplatí súvisiace finančné prostriedky. Ak už boli preplatené z Bruselu, vezme si ich späť. Ak nedáme, ďalšie finančné prostriedky nedostaneme.

Prípadná bagatelizácia tohto problému prinesie so sebou výraznú stratu finančných prostriedkov, ktoré nám v rozpočte budú chýbať a budeme ich musieť zaplatiť všetci spoločne. Preto je potrebné si veľmi dobre rozmyslieť, či chceme súčasné nastavenie akokoľvek upravovať na miernejšiu verziu.

SkryťVypnúť reklamu

Predstavte si, že vyjde najavo známosť odborného hodnotiteľa a žiadateľa o nenávratný finančný príspevok. Hodnotiteľ si to pri hodnotení neprizná. Pri tom žiadateľ ani netuší, kedy a kto hodnotí. Odborní hodnotitelia sa losujú a ich identita nie je vopred známa. Nemuselo vôbec dôjsť k žiadnej vzájomnej komunikácii, či ovplyvňovaniu. Napriek tomu padne celý projekt. V tejto situácii totiž nie je možné úplne vylúčiť, že hodnotiteľ nezvýhodnoval projekt v procese odborného hodnotenia z dôvodu známosti. Otázka je, kto má niesť zodpovednosť a kto má zaplatiť minuté peniaze na projekt.

Najrizikovejšími oblasťami z hľadiska konfliktu záujmov v eurofondoch, či pláne obnovy, sú:

SkryťVypnúť reklamu
  • Príprava výziev

  • Odborné hodnotenie a výber projektov

  • Kontrola oprávnenosti výdavkov

Zámerne do zoznamu nezaraďujem verejné obstarávanie, kde tiež platia veľmi prísne pravidlá vylúčenia konfliktu záujmov, ale podľa iných predpisov a iným spôsobom. V tomto prípade nejde o úradníkov, ktorí prideľujú financie na projekty, ale o odberateľsko-dodávateľské vzťahy, kde na strane odberateľa je orgán štátu, či verejnej správy (vrátane samospráv). Verejný obstarávateľ v žiadnom prípade nesmie byť v konflikte záujmov s dodávateľom, nesmie existovať ani podozrenie, že mohlo medzi nimi dôjsť k akémukoľvek, hoci len hypotetickému, zvýhodňovaniu cez rôzne vzťahy, známosti a prepojenia.

Pozor, nie len štát ... ak ide o neverejný subjekt (môže byť mimovládka, firma, družstvo, združenie právnických osôb atď.), ktorý narába s verejnými financiami (typické sú najmä projekty z eurofondov), musí postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní. Ani neverejný subjekt nie je teda imúnny voči konfliktu záujmov pokiaľ svoj projekt realizuje z európskych zdrojov.

Ešte je to čerstvé, nové nariadenie o rozpočtových pravidlách EÚ nadobudlo účinnosť 30. septembra 2024 (nariadenie EÚ a Rady č. 2024/2509). Ide o základný dokument, z ktorého sa odvodzuje konflikt záujmov a princípy jeho vylúčenia pre všetky európske financie. V novom nariadení je možné zbadať, že definícia konfliktu záujmov sa takmer vôbec nezmenila oproti predošlému predpisu, ktorý bol účinný šesť rokov. Jednoznačne to svedčí o tom, že oblasť konfliktu záujmov sa na úrovni európskych predpisov ustálila a má aj po zmene príslušnej legislatívy stabilný obsah a rozsah. To čo bolo, aj zostalo, v Bruseli teda už nedochádza k priebežnému sprísneniu samotnej definície, ani princípov.

Definícia v našich zákonoch je na vlas rovnaká, ako v európskom nariadení (zákon o eurofondoch, aj o pláne obnovy). Je ale pravda, že v domácej legislatíve je uvedeného ku konfliktu záujmov viac pravidiel, ako v európskom predpise. Ide o postupy a inštrukcie, ktoré spresňujú úradom a úradníkom, ako majú postupovať v niektorých konkrétnych prípadoch, aby sa vyhli konfliktu záujmov alebo v prípade identifikácie ho ošetrili ešte pred rozhodovaním o prideľovaní financií. Aby nemuseli pravidlá na každom úrade svojvoľne vymýšľať a aplikovať, čím sa aspoň do určitej miery vylúči prípadné nedostatočné nastavenie. Opakujem to hlavné, aby štát čo najmenej riskoval stratu európskych finančných prostriedkov kvôli slabšie nastaveným pravidlám.

Tieto postupy sú v domácej legislatíve nezmenené už takmer desať rokov a donedávna nikto nepožadoval ich útlm. Je možné povedať, že sú apoliticky nastavené a odolávajú politickým zmenám vo výkonnej moci. Vyzerá to nasledovne:

Programové obdobie 2004 – 2006

– bez zákona, fondy EÚ sa implementovali na základe uznesenia vlády (vtedy SDKÚ / KDH / SMK / ANO);

Programové obdobie 2007-2013

– zákon 528/2008 – vláda zostavená z: SMER / HZDS / SNS

Zákon sa pripravoval v réžii úradu vlády (pod vedením SMER), konkrétne bol vládou poverený podpredseda vlády pre investície, ktorý vtedy ešte nemal vlastný úrad (vznikol až 1.6.2016). Vtedy sa konflikt záujmov nazýval trochu vtipne: „zaujatosť“ (§ 45).

Programové obdobie 2014-2020

– zákon 292/2014 – vláda zostavená z: čisto SMER-SD

Hlavný gestor zákona bol úrad vlády (pod vedením SMER-SD) a tentokrát to pripadlo na vedúceho úradu vlády. Konflikt záujmov je v § 46.

Programové obdobie 2021 – 2027

– zákon 121/2022 – vláda zostavená z: OĽANO / SME RODINA / SaS / ZA ĽUDÍ

Zákon sa pripravoval v réžii ministerstva investícií (pod vedením ZA ĽUDÍ), ktoré bolo vytvorené z Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Konflikt záujmov sa nachádza v § 45.

Programové obdobie 2028 – 2034

– úlohu vypracovania zákona určí až rádovo nasledujúca vláda, s najväčšou pravdepodobnosťou bude poverený minister investícií

Ak porovnáme konflikt záujmov v dvoch posledných zákonoch, ktoré boli pripravované na dvoch rôznych póloch politického spektra, zistíme, že sú takmer identické. A aj ten prvý zákon, ešte v detských topánkach, sa už celkom podobal na súčasné pravidlá. Žiadna vláda neurobila pokus o zmiernenie pravidiel. Aj keby došlo k takým tendenciám, zrejme by došlo k obrovskému „konfliktu záujmov“ s Európskou komisiou, ktorá by napokon pod hrozbou finančných korekcií presvedčila slovenskú stranu o nedotknuteľnosti týchto pravidiel.

Konflikt záujmov sa ukazuje ako jeden z hlavných tém, ktoré bude Brusel intenzívne sledovať v súčasnom programovom období. Pokiaľ pravidlá zostanú nezmenené, definícia a princípov nebudú zo strany Európskej komisie spochybňované.

Stačiť to ale rozhodne nebude. Jedna vec je mať vyhovujúce definície a dobrý rámec pravidiel. Druhá vec je ich dodržiavanie. Rozhodujúce bude najmä spôsob uistenia sa o dodržiavaní pravidiel a podrobné zdokumentovanie priebehu tohto procesu. Keďže nie je možné pri vylúčení konfliktu záujmov sa úplne spoliehať na svedomie a morálku dotknutých osôb, čoraz viac preniká do problematiky konfliktu záujmov kontrolná činnosť - lustrácia všetkých možných prepojení a vzťahov pre účely maximálneho možného vylúčenia rizika existencie konfliktu. Ide o trend, ktorý naberá na sile, ako lavína. Postupy overovania prítomnosti konfliktu sa budú sprísňovať a s najväčšou pravdepodobnosťou sa nezastavia nikdy. Tu už je potrebné dávať za pravdu tým, ktorí naznačujú, že je nevyhnutné určiť rozumné hranice, do akej miery budú prepojenia a známosti skúmané a kedy ktorá situácia bude ešte považovaná za konflikt záujmov a v ktorých prípadoch už nebudeme situáciu považovať za konfliktnú. Ináč budeme cez Adama a Evu všetci v konflikte záujmov. A z eurofondov neuvidí nikto ani cent, nie z dôvodu, že  bude v konflikte záujmov, ale preto, lebo všetci úradníci budú zaneprázdnení overovaním konfliktu záujmov cez dvadsať pokolení.

Európsku komisiu bude zaujímať najmä spôsob a hĺbka vnútroštátneho overovania, používané nástroje na identifikáciu prípadného konfliktu a nastavenie účinných opatrení na včasné vylúčenie dotknutých osôb z procesu rozhodovania. Praktická stránka je ale tak rozsiahla a komplikovaná, s nekonečným zoznamom rôznych hypotetických prípadov, že nie je možné ju zahustiť do tohto príspevku. Možno neskôr, ak bude čas.

Zoltan Bardos

Zoltan Bardos

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  38x

Som bežný občan so svojimi každodennými starosťami a radosťami. Milujem prírodu, prechádzky a knihy. Zoznam autorových rubrík:  Červení KhmériEurofondyGemer, Malohont, NovohradSlovenskoSvetNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

135 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu