Žijeme v politickom systéme, ktorý umožňuje všetkým osobám s volebným právom účasť na správe a riadení štátu. My ako občania Slovenskej republiky si volíme, kto nás bude reprezentovať v Národnej rade. Národná rada je jednokomorový parlament, zložený zo 150-tich poslancov. Parlament schvaľuje zákony, schvaľuje štátny rozpočet a vyslovuje dôveru alebo nedôveru vláde. Vláda je vymenovaná prezidentom a schvaľovaná parlamentom. Tvorí ju predseda vlády a ministri, ktorí riadia ministerstvá. Na Slovensku je z prieskumov vidieť ,že Slováci veria viac lokálnym politikom ako politikom v parlamente.
Samospráva je riadenie určitého územného celku. Ľudia si volia svojich reprezentantov skrze župné voľby do VÚC (vyšších územných celkov) alebo skrze komunálne voľby do orgánov samosprávy obcí. Obec a vyšší územný celok financujú svoje potreby predovšetkým z vlastných príjmov, ako aj zo štátnych dotácií. Zákon ustanoví, ktoré dane a poplatky sú príjmom obce a ktoré dane a poplatky sú príjmom vyššieho územného celku. Štát môže zasahovať do činnosti obce a vyššieho územného celku len spôsobom ustanoveným zákonom. Orgánmi obce sú mestské zastupiteľstvo a starosta obce. Práve tomuto riadeniu občania Slovenskej republiky v roku 2021, dôverovali viac ako Národnej rade. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý realizovala agentúra Focus pre organizáciu Transparency International Slovensko (TIS) v druhej polovici novembra na vzorke 1005 respondentov.
Ako už bolo spomenuté vláda je zostavená z ministrov, ktorí riadia svoje ministerstvá. Poznáme nasledovné ministerstvá:
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky,
Ministerstvo financií Slovenskej republiky,
Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky,
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky,
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky,
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky,
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky,
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky,
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky,
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky,
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky,
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky,
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky,
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.
Ich prácu a prácu ostatných ústredných orgánov štátnej správy definuje zákon č. 575/2001 (o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy)
§ 35 - § 39
Zákon hovorí o tom, že ministerstvá zodpovedajú aj za úlohy obrany, kybernetickú bezpečnosť a vytváranie podmienok na realizáciu požiadaviek zabezpečovania príprav na obranu, zabezpečujú aj úlohy súvisiace s dojednávaním a vykonávaním medzinárodných zmlúv, s rozvojom medzištátnych vzťahov a medzinárodnej spolupráce, starajú sa o náležitú právnu úpravu vecí patriacich do ich pôsobnosti. Pripravujú návrhy zákonov a iných všeobecne záväzných právnych predpisov.
Politici reprezentujú krajinu. Starajú sa o naše zdravotníctvo, školstvo, políciu, kultúru, šport a o mnoho ďalších aspektov našej krajiny. Preto aj keď nemáme zrovna poprednú výbavu týchto odvetí, vždy je to len obraz politikov a obraz našej spoločnosti. Lebo my ako občania Slovenskej republiky sme tí, ktorí túto spoločnosť tvoria a sme to práve my ktorí si týchto politikov volíme a dávame im možnosť priestoru a moci. Ak to tu nevyzerá podľa našich predstáv, je to naším zrkadlom. Nie je to zrkadlo umelcov, ani doktorov, ani športovcov, oni len pracujú s tým čo majú k dispozícii. Ak nie sme spokojní s riadením nášho štátu, treba ísť ku voľbám a treba voliť. Každý si musí si dobre zvážiť koho chce mať ako svojho reprezentanta, kto bude za neho rozhodovať a bude to robiť so záujmom občanov a so snahou o lepší život na Slovensku.