Pápež na Twitteri 1

Pápež František má svoj blog, i keď maličký, ale má. Ale účastníkov má toľko, koľko by mu mohol aj ten najlepší bloger na svete závidieť. Od prvého dňa svojho úradu v ňom samozrejme aj pravidelne prispieva. Minulý týždeň napísal jeden zaujímavý tweet: „Custodiamo Cristo nella nostra vita, abbiamo cura gli uni degli altri, custodiamo il creato con amore." „Chráňme Krista v našom živote, starajme sa jedny o druhých, chráňme stvorenie s láskou."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rád by som sa podelil o myšlienky pápeža Františka trochu iným spôsobom. Kresťanom je jeho odkaz jasný. Ale čo by mohli vidieť za slovami kresťanského pápeža veriaci z iných vyznaní, alebo aj neveriaci? Ako by si mohli vysvetliť slová tohto starca - čelného predstaviteľa kresťanstva ľudia v cirkvi „nezainteresovaní"?

Pre kresťana Kristus znamená začiatok a vrchol, zmysel celej ľudskej existencie. Na jeho obraz stvorenie vyústilo do existencie človeka, dejiny smerovali k nemu a od neho sa znova odvíjajú k svojmu vrcholu. On je pre kresťana centrom všeobecného ale aj osobného života. Vrcholom je preto, lebo je to človek, ktorý má zároveň božiu podstatu, nie na úrovni gréckych či rímskych božích synov, ale je to jediný Boh sám, ktorý týmto spojením povýšil ľudskú prirodzenosť na svoju prirodzenosť. Podľa cirkevných učiteľov je práve táto skutočnosť neprijateľnou pre diabla. Pre kresťanov teda chrániť Krista vo svojom živote znamená chrániť božiu podstatu, na ktorej vďaka osobe Ježiša Krista tak celé ľudstvo ako aj jednotlivci participujeme. Z toho pre nás vyplýva aj starostlivosť a záujem o druhých, pretože sú účastníkmi a nositeľmi tej istej podstaty. A pretože Boh podľa Biblie je Láska a celé stvorenie je len prejavom tejto činnosti, máme aj my chrániť s Láskou v nás to, čo Boh stvoril a stále tvorí. Tak, ako povedal sám Kristus: „Dal som vám príklad, aby ste aj vy robili tak, ako som urobil ja vám."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takže, preložené rečou „nezainteresovaných", chrániť Krista, znamená jednoducho konať podľa pravdy, ktorú sme mohli o sebe, o druhých, o stvorení v priebehu nášho života objaviť, alebo ešte objaviť môžeme. Znamená to budovať vlastné šťastie na tom, že urobíme všetko pre to, aby boli ľudia okolo nás šťastní. Je jedno, či sme bohatí, chudobní, veriaci, neveriaci, bieli, čierni, ... každý má v rámci svojich schopností a možností príležitosť posunúť stvorenie ďalej, i keď len v tom najbližšom okolí, vo svojom mikrosvete. Znamená to nehľadať prvoplánovo v ľuďoch, ktorých stretáme nepriateľov, upodozrievať, pochybovať, ale vidieť ostatných ako niekoho, kto chce byť tiež svojim spôsobom šťastný, chce mať pocit, že je niekto, komu na ňom záleží. V skratke povedané myslieť a konať „dobro".

SkryťVypnúť reklamu

Tretí Newtonov pohybový zákon hovorí: Dva hmotné body na seba pôsobia rovnako veľkými silami opačného smeru, ktoré súčasne vznikajú a súčasne zanikajú. Zákon akcie a reakcie. Platí tak vo fyzikálnom svete ako aj vo svete metafyzickom. Ak sme prínosom pre svoje okolie, toto okolie posúva aj nás samých. Ak degeneruje naše myslenie, naše okolie nám to patrične zráta. Myslím, že konkrétne príklady na obe situácie si vie nájsť každý.

Takže chráňme si svoju prítomnosť, pretože od nášho súčasného postoja sa bude odvíjať ďalšia budúcnosť - toľko slová pápeža Františka aj pre nekresťanov.

Nakoniec pridám slová mystika z východu - dalajlámu: Staraj sa o svoje myšlienky, lebo z nich sa stanú slová. Staraj sa o svoje slová, lebo z nich sa stanú skutky. Staraj sa o svoje skutky, lebo z nich sa stanú zvyky. Staraj sa o svoje zvyky, lebo utvárajú charakter. Staraj sa o svoj charakter, lebo ten utvára osud. A osud - to je tvoj život.

Braňo Baroš

Braňo Baroš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som bežný človek, ktorý by chcel byť občas "hlasom volajúceho na púšti". Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu