Pápež na Twitteri 2

Pred štyrmi dňami zverejnil pápež František tento tweet (som trošku pozadu, nestíham za ním, takže vyberám, čo posledné ma zaujalo): „Non dobbiamo credere al Maligno che dice che non possiamo fare nulla contro la violenza, l´ingiustizia, il peccato." „Nesmieme veriť Zlému, ktorý hovorí, že nemôžeme urobiť nič proti násiliu, nespravodlivosti, hriechu."

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Vysvetlenie toho, ako to chápe kresťan, je nasledovné: Diabol, ako pôvod zla, ako negácia Dobra, potlačovateľ Svetla presviedča ľudí pomocou svojských prostriedkov, že nie sú schopní nasledovať Kristov príklad v rôznych sférach života, v rôznych životných situáciách. V súhre okolností, ktoré ich obklopujú, v udalostiach, do ktorých sú vovádzaní, a ktoré prinášajú do ich života často fyzickú alebo duševnú bolesť a utrpenie strácajú jeho vplyvom nádej v to, že ten Boh, ktorý ich povolal k vyššiemu cieľu, ako je len obyčajné prežitie na zemi, je stále na ich strane. Kresťania, na základe toho, v čo uverili, vedia, že proti násiliu môžu postaviť milosrdenstvo a zľutovanie, nespravodlivosť môžu prekryť štedrosťou a ochotou pomôcť, hriech prevýšiť skutkami lásky. V duševnom trápení sa môžu spoľahnúť na to, čo im vyplýva zo spoluúčasti ľudskej prirodzenosti na živote Boha. Kristus im hovorí: „Toto som vám povedal, aby ste mali pokoj vo mne. Na svete máte súženie, ale dúfajte, ja som premohol svet."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre nekresťana pojem „Zlého" môže byť synonymom akéhokoľvek zla, ktoré obmedzuje slobodu jeho konania v prospech dobrých cieľov prospešných pre neho samého i pre celú ľudskú spoločnosť. Zlom je násilie páchané na jednotlivcoch alebo skupinách, obmedzovanie ľudských práv, rasistické ponižovanie, fyzický a psychický nátlak doma alebo v práci. Zlom je nespravodlivosť pri odmeňovaní a rozdeľovaní materiálnych potrieb, pri nedodržiavaní rovnakých práv mužov a žien, pri posudzovaní či hodnotení. Zlo sa dá pochopiť ako hriech alebo ako negatívny pocit z určitej situácie.

Podľa lexikálneho významu talianskeho slova „maligno" by sa dalo zlo opísať ešte aj z iného uhla. Ak sa to slovo napíše s členom „il" vyjadruje subjekt „toho Zlého". Ak sa člen vypustí, tak slovo nadobúda príbuzný význam „zhubný". V lekárskej vede sa používajú na charakterizovanie nádorov pojmy „malígny" a „benígny". Čiže „zhubný - zlý" alebo „nezhubný - dobrý" - ten, ktorý ohrozuje a ten, ktorý neohrozuje pacienta.

SkryťVypnúť reklamu

Zlo by sa teda v tomto prenesenom zmysle dalo chápať ako čosi zhubného, čo zasieva v človeku negatívne pocity, čo ho fyzicky alebo duševne postupne nahlodáva a ničí. Zlo ako zhubný nádor ničí aj medziľudské vzťahy, bráni pozitívnemu rastu človeka ale aj celej spoločnosti.

Každý má určite skúsenosť so zhubnou podobou zla - negatívne myšlienky sa dokážu človeka zmocniť oveľa intenzívnejšie a ľahšie ako myšlienky pozitívne. Človek sa nemusí ani veľa snažiť, aby prepadol pesimizmu. Pozitívny pohľad na život vyžaduje oveľa väčšie úsilie a do istej miery aj prehodnotenie vlastných predstáv, ktoré by mohli byť na úkor ľudí, ktorí žijú v našom najbližšom okolí. Zlo je naozaj ako benígny nádor - dokáže človeka postupne ovládnuť a zbaviť ho schopnosti normálne žiť. Prejavom veľkej zhubnej sily zla v súčasnosti je množstvo ľudí trpiacich rôznymi mániodepresívnymi stavmi alebo psychickými závislosťami.

SkryťVypnúť reklamu

Najslávnejší čínsky filozof Konfucius povedal: „Hoci mnohí ľudia nevedia, čo je dobro, predsa ho majú v sebe." Myšlienka, o ktorú sa môžeme kedykoľvek oprieť ... dobro, ktoré je pre kresťanov synonymom živého Boha.

Braňo Baroš

Braňo Baroš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som bežný človek, ktorý by chcel byť občas "hlasom volajúceho na púšti". Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu