Pápež na Twitteri 4

Pápež František dal na twitter nový tweet, opäť so zaujímavými myšlienkami, ktoré hovoria o najhlbších potrebách človeka: „Dio ci ama. Non dobbiamo aver paura di amarlo. La fede si professa con la bocca e con il cuore, con la parola e con l’amore.“ „Boh nás miluje. Nesmieme mať strach milovať ho. Viera sa vyznáva ústami a srdcom, slovom a láskou.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Anglický filozof a štátnik Francis Bacon kedysi povedal: „Na láske je najkrajšie to, že ju nikto nedokáže vysvetliť, ale predsa ju každý tak nádherne chápe". Pre dôverujúceho kresťana je láska k Bohu niečím, čo sa dá len veľmi ťažko opísať slovami. Tak ako nemožno opísať slovami mnohé pohnútky ľudskej vôle, ktoré napriek občasným rozumovým nejasnostiam ženú človeka za milovanou osobou, o to viac nemožno opísať vzťah s niečím či niekým transcendentným.

V duchu biblického zjavenia má vzťah medzi Bohom a človekom aj viac nepochopiteľných situácií ako bežný medziľudský vzťah. Najtajomnejším sa stáva v momentoch, kedy životom a okolnosťami umáraný a utýraný človek odpovedá: „Milujem Ťa!" Keď z posledných síl vyriekne svedectvo o pravde, ktorej uveril. Najväčší paradox kresťanskej lásky je ten, že táto láska je činná aj vtedy, keď je cesta k cieľu jej snaženia bolestná a stravujúca.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je možné urobiť pomyselnú hranicu medzi chápaním pápežových slov z pohľadu bežného zvykového kresťana a z pohľadu neveriaceho. Táto láska je tak intímnou záležitosťou, že slová, ktoré by ju chceli aspoň z časti priblížiť, budú ťažko zrozumiteľné pre oboch. Nie je to, ako by si mohol niekto mylne predstavovať, niečo fanatické, nezmyselné, neprirodzené a čudné. Táto opätovaná láska nie je „prevracaním očí", zmesou „sladkých slov", nie je to žiadna exhibícia ani herecké vystupovanie pri prezentovaní subjektívne dofarbených svedectiev. Prejavom tejto lásky nie je ani zvykové navštevovanie liturgických slávení, povinné alebo úzkostlivé dodržiavanie predpisov a príkazov. Je to niečo, čo si človek stráži, pretože našiel poklad, našiel cieľ, našiel zdroj šťastia. Je to niečo, čo je tak individuálne, ako najdôvernejší vzťah medzi mužom a ženou. Prežívanie tohto vzťahu sa asi najvýstižnejšie dá opísať ako prežívanie najkrajších chvíľ strávených práve medzi partnermi. Najväčší mystici väčšiny náboženstiev prirovnávajú toto spojenie k vrcholu manželského spolužitia . Podotýkam však, že to nie je nič erotické, iba najkrajšie skúsenosti z erotična azda najviac vystihujú túto lásku. Najväčším literárnym dielom v tomto smere je kniha Starého zákona „Pieseň piesní". Najkrajšia a najvýstižnejšia alegória na vzťah Boha a človeka. Autor - židovský mystik - opisuje svoju skúsenosť s Bohom ako túžobný vzťah medzi snúbenicou a snúbencom. Kto zažil skutočnú lásku, kto ráno vstával a večer si líhal s myšlienkami na milovanú osobu, kto precítil najintímnejšie objatia, ktoré nemali nikdy skončiť, kto bažil za jej slasťou a vôňou, kto si vystačil iba s blízkosťou toho druhého bez slov, kto bol ochotný stratiť seba pre milovaného, ten môže pochopiť. Kto trpel pre druhého, pretože miloval, ten môže pochopiť. Kto mal strach, že stratí toho druhého, ten môže pochopiť. Kto našiel blažený pokoj pri tom druhom, ten určite pochopí. Človek je obrazom Boha, preto svoj najvyšší zmysel a zdroj pokoja môže nájsť iba v Ňom.

SkryťVypnúť reklamu

Opätovanie lásky Bohu teda nie je v neprirodzených pózach alebo vetách, nie je to nič pokrytecké. V láske k Bohu akákoľvek hraná diplomacia stráca svoj zmysel. Jej prejavom je slobodné rozhodnutie srdca, prirodzené slobodné správanie, prirodzená slobodná komunikácia, ktorá svedčí o viere. Je to niečo, čo preniká každý skutok, každú myšlienku, každú reč. Prirodzene, nie štylizovane. Je prejavom toho, že ten Niekto je odrazom nášho života. Ten Niekto nás miluje takých, akí prirodzene sme. Veľkosť človeka je v jeho mnohotvárnosti a ako taký má aj rozmanité cesty, akými sa môže prejaviť pri hľadaní a sledovaní svojho najvyššieho cieľa, ako môže tomuto Cieľu prejaviť svoje city.

SkryťVypnúť reklamu

Láska je nutnou podmienkou života, tak, ako povedal nemecký spisovateľ Erich Maria Remarque: „Bez lásky je človek iba mŕtvolou na dovolenke." O čo viac to platí o láske k Bohu.

Braňo Baroš

Braňo Baroš

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som bežný človek, ktorý by chcel byť občas "hlasom volajúceho na púšti". Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu