
Svojim spôsobom mala táto organizácia klady, no jej existenciu sprevádzali aj viaceré zápory. Dnes čiastočne na jej mieste opäť funguje organizácia Slovenského skautingu, ktorá sa venovala deťom a mládeži dávno pred tým, než sa pionieri vôbec zrodili. Komunistický režim skauting zakázal, tak ako iné slobodné hnutia, ktorých duch a myšlienka nevoňala vtedajšej diktatúre. Namiesto skautingu a iných organizácií sa zaviedlo viac-menej povinné členstvo v pionierskej organizácii pomocou ktorej chceli ovplyvňovať mladých ľudí. Od skautov prevzali a následne upravili viacero prvkov ako napríklad program, výchovný systém, sľub, zákon, nášivky, rovnošaty a podobne. Podstata a ideály boli odlišné. Skauting narozdiel od pioniera stojí čisto na dobrovoľnosti a nezávislosti.
Dnes je skauting opäť známy aj na Slovensku, združuje 8000 členov, ktorých tvoria deti, mládež a dospeláci. Organizujú zväčša pravidelne oddielové schôdzky, výlety, tábory, rôzne verejno-prospešné a kultúrne akcie a pod.
Skauti využívajú pri svojej činnosti viaceré aktivity prispievajúce k telesnej i duševnej zdatnosti (napr. lovenie bobríkov), množstvo hier plných napätia, stratégie, rozmýšľania, cibrenia komunikačných schopností a takisto učenia. Organizujú aktivity na trénovanie rozličných zručností (viazanie uzlov, zakladanie ohňa, viazané stavby), rozvíjanie tvorivosti, pevnej vôle, tolerancie, zodpovednosti a podobne. Okrem toho ponúka ľuďom bez rozdielu veku netradičné aj adrenalínové športy či účasť na outdoorových aktivitách ako sú horolozecké expedície, bicyklové výpravy, splavy či tábory vo voľnej prírode, tiež zahraničné výpravy a zároveň sa aktívne podieľa na ochrane prírody. Dáva priestor aj na plné využívanie moderných technológií a možno sa v ňom naučiť dokonca hrať aj na hudobný nástroj, hrať divadlo alebo sa zlepšovať v cudzom jazyku. Každý, kto má záujem, si v skautingu nájde to čo ho zaujíma. Skauting má však aj výraznú duchovnú orientáciu - objavovanie toho, čo nás presahuje a žitie podľa princípov, ktoré sme objavili. Je orientovaný na vieru, že život má pozitívny zmysel, že šťastie neprichádza s bohatstvom a nespočíva v užívaní si pôžitkov sveta, ale v radosti zo života a rozdávaní šťastia druhým. V rôznych krajinách môžu byť tieto duchovné princípy ovplyvnené najrozšírenejším náboženstvom tej ktorej krajiny.
Cieľom skautingu je rozvoj celej osobnosti v súlade s budovaním pozitívneho vzťahu k prírode.
Na skauting môže prísť aj dospelý človek, pretože okrem vĺčat, včielok a skautov, je skauting otvorený aj pre roverov, kam patrí dospievajúca až dospelá mládež a skauti sa nebránia ani príchodu vyšších vekových kategórií z radov dospelých ľudí.
Ako názornú ukážku toho o čom skauting v prvom rade je, je dobré uviesť body skautského zákona.
Skautský zákon
1. Na skautovu česť sa dá spoľahnúť.
2. Skaut je verný a oddaný.
3 Skaut je ochotný a pomáha iným.
4. Skaut je priateľom všetkých ľudí dobrej vôle a bratom každého skauta.
5. Skaut je zdvorilý.
6. Skaut je ochrancom prírody a cenných výtvorov ľudských.
7. Skaut je poslušný voči rodičom, predstaveným a vodcom.
8. Skaut je veselej mysle.
9. Skaut je sporivý a hospodárny.
10. Skaut je čistý v myšlienkach, slovách a skutkoch.
A ešte pohľad na skauting od zakladateľa skautingu a následne pohľad jedného veľmi známeho slovenského herca, ktorý už ale nie je medzi nami:
"Osobné napredovanie je zmyslom a najdôležitejšou úlohou skautskej výchovy. Nejde tu o odovzdávanie znalostí a zručností, ale o výchovu. To znamená, že by sme mali človeka priviesť k tomu, aby sa učil sám, z vlastnej vôle tie veci, ktoré zdokonaľujú jeho charakter." Sir Robert Baden-Powell, zakladateľ skautingu
"Nič lepšie ako skauting doteraz pre deti nikto nevymyslel! Je to rozumný, nenásilný návrat k prírode v praxi. Jeho existencia je vlastne ospravedlnením sa ľudstva za jeho vnikanie do prírody. Ale hlavne sa mi páči, že skauti majú vždy hlavu vo hviezdach a nohy pevne na zemi. Skauting je podľa mňa najčistejšia časť ľudského života." Július Satinský, herec
Skauti sú na Slovensku v súčasnosti známejší hlavne prostredníctvom svojich väčších akcií medzi ktoré patrí roznášanie betlehemského svetla, v poslednom čase - skautská dobrovoľnícka pomoc Vysokým Tatrám, kde od pondelka 20. 6. do polovice augusta bude v Tatrách pracovať 960 dobrovoľníkov z 12 krajín Európy v najväčšom dobrovoľníckom projekte v histórii Slovenskej republiky.
Skauti sa taktiež starajú o trinásť slovenských hradov, potom v 2. ročníku ekologickej súťaže Zberač súťažiaci skauti vyzbierali 3 tony prázdnych obalov z mlieka a džúsov, ktoré budú zrecyklované a opäť sa budú dať použiť ako obkladový materiál, pre deň narcisov vyzbierali skauti 1,45 milióna korún. A je toho ešte oveľa viac...dokonca som sa dozvedel pri písaní tohto článku na skautskej stránke jednu pikošku, že prvý ročník Superstar vyhrala skautka...
Takže tí, ktorým chýba pre ich ratolesti pionier, majú možnosť poohliadnuť sa vo svojom okolí po nejakých skautoch (skautské zbory v jednotlivch mestách), ktorí verím, že sa budú snažiť Vašim deťom zmysluplne využiť voľný čas, niečo nové ich naučiť a viesť ich zároveň k všeobecne uznávaným ľudským hodnotám. A ak sa cítite aj Vy mladí duchom, prípadne by ste chceli prispieť svojim podielom k rozvoju mladých ľudí vo svojom okolí, zapojte sa aj Vy do Slovenského skautingu. Viac info nájdete na www.skauting.sk
Zdar!