Z hĺbky Zeme vyviera termálny prameň. Stekajúca a chladnúca voda postupne vytvára jedinečný prírodný útvar. Miestni obyvatelia ho nazývajú soľný kopec. Vápencový útvar, jedinečný v celej Európe, má objem 1200 m3 a stále rastie. Je samozrejmosťou, že takýto prírodný skvost je zákonom chránený. Prirovnať ho možno k útvarom Pamukkale v Turecku a Yellowstone v Amerike.
Voda vyviera z hĺbky až 410 m a má teplotu od 65 °C do 68 °C. Výdatnosť prameňa je 2350 dm3.min-1 a možno ho zaradiť medzi stredne mineralizované sodno-vápenato-hydrogenuhličitanové zdroje. Tvrdá voda prameňa obsahuje fluoridy, síru a tiež voľnú kyselinu uhličitú a metakremičitú. Najvýznamnejšou devízou je obsah tridsiatich stopových prvkov. Podľa balneologických skúmaní ide o 18 až 20 tisíc rokov starú vodu, ktorú prvý krát objavili v roku 1961 pri hľadaní ropy a zemného plynu. Voda je označená ako liečivá. Má veľmi priaznivý vplyv na zdravotný stav organizmu. Liečivé účinky pri mnohých zdravotných problémoch boli preukázané výsledkami v rôznych štúdiách.

Náš odborný tím sa zoberá skúmaním tohto prameňa od roku 2010. Zameriava sa najmä na stálosť zloženia stopových elementov a analýzu ich účinku na ľudský organizmus. Do úvahy sa berie optimálny, odporúčaný čas pobytu v tejto liečivej vode a pravdepodobná frekvencia návštev kúpaliska.
Základnou metodikou doterajšieho výskumu boli pravidelné odbery termálnej vody, ich konzervácia a následná analýza. Používali sa klasické odberové postupy pre podzemné vody do sklenených, prípade polyetylénových nádob. Od roku 2010 do roku 2017, čiže od začiatku skúmania do dnešného dňa, sa spolu odobralo 12 bodových vzoriek v rôznych intervaloch. Postupy v laboratórnom prostredí predstavovali klasické odmerné analýzy, elektrochemické a fyzikálnochemické skúšky, spektrofotometrické a iné inštrumentálne metódy. Využila sa i technika ICP – MS. Vzorky sa skúmali v paralelných stanoveniach v rôznych laboratóriách.

Ako prvé nás zaujímali ukazovatele kvality s obsahom dusíka, ktoré v horúcich termálnych vodách určených na liečivé procedúry, nie sú veľmi prospešné a teda ani vítané. Amónny katión sa vo vzorkách nachádzal v koncentráciách od 0,11 do 0,47 mg.dm-3. Ak hodnoty porovnáme s limitom pre pitné vody, kvalita analyzovaných vzoriek vyhovuje dokonca aj týmto kritériám. Obsah dusičnanov vyjadrený ako dusičnanový anión vo všetkých vzorkách sa nachádzal pod limitom kvantifikácie analytickej metódy. Zistená hodnota bola menšia ako 0,5 mg.dm-3. Rovnako možno hodnotiť aj dusitanový anión, ktorý sa nachádzal v koncentráciách pod 0,02 mg.dm-3.

Ďalšími sledovanými aniónmi boli chloridy, sírany a v neposlednom rade hydrogénuhličitany. Chloridy sa v analyzovaných vzorkách nachádzali vo forme chloridového aniónu v koncentráciách od 11,1 do 27,3 mg.dm-3, sírany vo forme síranové aniónu, ktorý bol prítomný v rozmedzí od 55 do 74 mg.dm-3. Hydrogénuhličitanový anión vykazoval hodnoty od 597 do 677 mg.dm-3. Pre stanovenie fluoridov bolo vykonané samostatné skúmanie. Na rozdiel od predchádzajúcich spektrofotometrických a volumetrických analýz bola pri stanovení fluoridov použitá metóda ión selektívnej elektródy. Presnosť a správnosť tejto analytickej metódy neboli na požadovanej kvalitatívnej úrovni a preto výsledok sa uvádza len ako orientačný a predstavuje hodnotu 1,4 mg.dm-3.

Fosforečnanový anión, ktorý sa považuje v liečivých vodách za nežiadúci anión, bol stanovený spektrofotometrickou metódou. Vo všetkých skúmaných vzorkách boli hodnoty pod detekčným limitom metódy, čiže menej ako 0,01 mg.dm-3. Ako posledný z aniónov nás zaujal sulfidový anión. Tento je pre termálne vody a kúpele typickým ukazovateľom zabezpečujúcim charakteristickú arómu, vôňu, zápach (komu sa ako páči) vody. V prípade, že sírovodík cítime, sme v bezpečí a dokonca jeho koncentrácia má prospešné účinky na ľudský organizmus. Vysoké koncentrácie s toxickými účinkami často nie je možné identifikovať čuchom. Výsledky sa vyjadrili ako sulfidový anión a v skúmaných vzorkách sa nachádzal v koncentráciách od 3,1 do 3,7 mg.dm-3. Na stanovenie bola vyvinutá veľmi citlivá a presná spektrofotometrická metóda.

Po uvedených stanoveniach sa vzorka upravila - skoncentrovala sa odparením časti vody v kyslom prostredí. Následne sa vzorka analyzovala metódou ICP-MS (stanovenie prvkov po nástreku do indukčne viazanej plazmy v spojení s hmotnostným detektorom). Skutočne zaujímavé výsledky poskytla práve táto analýza poukazujúc na prítomnosť vzácnych mikroelementov. Niektoré prvky, najmä makroprvky, sa vyhodnotili aj kvantitatívnou, respektíve semikvantitatívnou metódou. Ako príklad uvádzam lítium v množstve 0,27 mg.dm-3, mangán 0,05 mg.dm-3, draslík 15 mg.dm-3, sodík 59 mg.dm-3, vápnik 314 mg.dm-3, horčík 79 mg.dm-3, železo 0,14 mg.dm-3 a podobne. Vo všetkých vzorkách sa našli stopové koncentrácie chrómu, kremíka, cesia, zinku, cínu, molybdénu, jódu, hliníka, rubídia, germánia, volfrámu, bóru, antimónu, bária a iných prvkov.

Čo znamenajú tieto hodnoty, koncentrácie, údaje pre bežného človeka? Ako prispievajú vypátrané prvky k liečeniu zdravotných problémov? Odpovie medicína a toxikológia.
Azda každému je už známe, že hydrogénuhličitanové vody s vysokým obsahom vápnika a horčíka majú priaznivý vplyv pri liečení pohybového aparátu a na druhej strane liečia i dýchacie ťažkosti. Dôležitá je i prevencia. Ak sa zaháji už v mladšom veku, vývoj niektorých civilizačných ochorení sa môže brzdiť, ba aj zastaviť. Na druhej strane napríklad prítomnosť kremíka podporí osifikáciu kostí, pretože uľahčuje vstrebávanie vápnika. Z vyššie uvedených výsledkov je zrejmé, že i v týchto parametroch sa stretlo najoptimálnejšie zloženie skúmaného prameňa. Formy dusíka pochádzajúce z antropogénnej činnosti, z intenzívnej poľnohospodárskej činnosti a z celkového chemizmu poľnohospodárstva často negatívne ovplyvňujú vodný svet. Našťastie, práve hĺbka vrtu tento nepriaznivý stav úplne eliminuje a dusičnany, dusitany, amoniak vo vzorkách nie sú prítomné v koncentráciách, ktoré by predstavovali nepriaznivý vplyv na ľudský organizmus.

Existuje rad ďalších prvkov, predovšetkým ťažkých kovov, ktorých prítomnosť znemožňuje liečivé využitie mnohých prameňov. Najzávažnejším problémom sú arzén, olovo, kadmium a podobne. Opäť je potrebné skonštatovať pozitívne zistenie: voda tieto prvky neobsahuje ani v stopových koncentráciách. Síra, ako ďalší biogénny prvok, môže liečiť ale aj zničiť, záleží na forme výskytu a samozrejme na koncentráciách. Sírovodík je smrteľne toxický plyn. Nad koncentráciou 20 ppm môže zabíjať okamžite a bez morfologických zmien. Údajne tieto koncentrácie nie je možné čuchom identifikovať. Nízke koncentrácie, ktoré cítime ako pach po pokazených vajciach, sú pre liečenie priaznivé a dávajú kúpeľným mestečkám typickú arómu.

Skúmanie mikrobiogénneho prvku selénu je v súčasnosti predmetom výskumu a veda odkrýva ďalšie a ďalšie fakty. Je málo známe, že pravidelný príjem selénu napomáha pri prevencii infarktu myokardu. Nedostatok totiž vyvolá myopatiu. Krv obsahuje približne 80 µg.dm-3 selénu. Známe sú jeho antioxidačné účinky a zaujímavosťou je, že sa ukladá vo vlasoch. Pri prieskume halogénov zistíme, že voda obsahuje tak fluór, ako aj jód. Jedná sa opäť o mikrobiogénne prvky, z ktorých jód má veľmi špecifický účinok: je súčasťou 3,5,3’-trijódtyronínu, hormónu štítnej žľazy. Deficit tohto prvku vyvoláva poruchy štítnej žľazy a tiež kretenizmus (obmedzený duševný vývoj až idiocia). Známejšie prvky sú napríklad meď, molybdén a zinok. Majú blahodárne účinky v stopových koncentráciách. Molybdén je súčasťou enzýmov xantínoxidázy a aldehydoxidázy. Zinok je aktivátorom mnohých enzýmov, nachádza sa ako zásoba v inzulíne a je nutný pri transkripcii DNA do mRNA. O mnohopočetných funkciách medi ani nie je potrebné diskutovať. Snáď najdôležitejším faktom je jej nenahraditeľné miesto v ceruloplazmíne. Nedostatok medi vyvoláva napríklad i anémiu. Skúmaná vzorka obsahovala spomínané prvky práve v optimálnych množstvách.

Tým, že je voda slabo kyslá a nenarúša slabo kyslú ochrannú vrstvu pokožky, umožňuje dlhodobé využívanie liečivej vody. Z našich výsledkov vyplýva, že je ideálna na riešenie akútnych i chronických problémov pohybového aparátu, liečenie kostí, reumatických chorôb, ale aj porúch nervového systému. Z dôvodu obsahu niektorých mikroprvkov napomáha pri pooperačných regeneráciách.

Naše dlhoročné skúmanie dokázalo výnimočnosť analyzovaných prameňov, ich stabilitu a prospešnosť zdraviu. V tesnej blízkosti prameňov bol vybudovaný rozsiahly komplex umožňujúci všestranné využitie tohto prírodného bohatstva. Dosis facit venenum, vravel Paracelsus, veľký bádateľ jedov. Príroda dobre vedela, ako a prečo túto vodu namiešala tak, ako ju dnes vďaka analýzam poznáme. Všetky skúmané analyty sú prítomné v ideálnych množstvách, čiže dávky sú pre liečenie optimálne.