4 spôsoby ako udržať lekárov a sestry

V minulom blogu som sa zaoberal počtami lekárov a sestier v slovenskom zdravotníctve. Záver je jasný:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Sestier je kritický nedostatok, u lekárov chýbajú najmä všeobecní a detskí lekári, ale aj špecialisti, ktorých dostupnosť je navyše v niektorých regiónoch alarmujúco nízka.V nasledujúcom blogu vám predstavím jednotlivé kroky, vedúce k postupnému riešeniu tejto situácie, kedy bude v dôsledku demografickej zmeny rásť dopyt po zdravotníkoch.

Na nasledujúci riadkoch sa budem zaoberať štyrmi faktormi, ktoré, podľa mňa, ovplyvňujú postoj najmä nemocničných lekárov a sestier k slovenskému zdravotníctvu. Sú nimi:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Dlhodobý žalostný stav štátom vlastnených nemocníc, ich chronické zadĺženie a z neho vyplývajúce problémy.
  • Rozdrobenosť nemocničnej siete, spôsobujúcej realizáciu výkonov aj na pracoviskách bez potrebnej skúsenosti a vybavenia.
  • Novelizácia odmeňovania a u sestier hlboký pocit nedocenenia ich práce.
  • Kompetencie všeobecných lekárov a sestier.

Zlepšenie stavu štátom vlastnených nemocníc

O zlom stave a dlhoch štátom vlastnených nemocníc - príspevkových organizácií, vieme všetci. Ich problém sa riešil oddlžovaním, novými riaditeľmi, centrálnym obstarávaním a ďalšími krokmi, no k úspechu to neviedlo. Zadĺžené nemocnice pôsobia ako chorý prvok v systéme, ktorých zlá platobná disciplína kriví jednotlivé ceny. Navyše aj keď sa pripúšťa, že sú nedofinancované, ich dofinancovanie sa odkladá - pretože to netlačí. Len sa zvyšuje ich dlh. Albert Einstein kedysi povedal, že len blázon opakuje tie isté kroky a dúfa v iný výsledok. My preto vykonáme iný krok - transformujeme tieto nemocnice na akciové spoločnosti. Samozrejme, že ich najprv úplne oddlžíme. Všetci tiež vieme, že akciové spoločnosti vlastnené štátom u nás dlhodobo fungujú, vezmime si srdcovo-cievné ústavy a Nemocnicu Poprad. 

SkryťVypnúť reklamu

Čo prinesie táto právna forma ?

Viac zodpovednosti vedúcich zamestnancov, budú musieť ísť „s vlastnou kožou na trh“ v oveľa väčšej miere.

Možnosti financovať rozvoj úvermi. Sadzby sú nízko, menová politika je nastavená priaznivo pre investície.

Zodpovedné hospodárenie bude argumentom pri vyvíjaní tlaku na MF SR počas každoročnej diskusie o určovaní platby štátu pre zdravotníctvo. Chorý prvok zmizne zo scény, dôjde k náprave cien. Zdravé nemocnice budú mať veľkú vyjednávaciu silu pri nastavovaní cien materiálov, laboratórnych a zobrazovacích vyšetrení (DRG bude v plnej prevádzke), služieb a pod.

Naša Dlhová brzda nemocníc bude zárukou, že akciové spoločnosti sa nedostanú potichu a bez vedomia verejnosti do stavu, keď nebudú schopné splácať svoje záväzky a tým skončia v konkurze. Vlastník, teda štát, bude musieť podniknúť pomerne drastické kroky už pri počiatočných náznakoch problémov.

SkryťVypnúť reklamu

Najdôležitejšími aktívami v nemocniciach sú ľudia - najmä lekári a sestry. To vidíme už dnes. Ten, kto by chcel prevziať štátne nemocnice ich nemusí kupovať. Stačí získať pre svoju nemocnicu najlepších lekárov a sestry. To sa deje už dnes. Akciové spoločnosti, ktoré zavedú poriadok do hospodárenia, nastolia jasné pravidlá a zodpovednosť (bude treba nasadiť vlastnú kožu), umožnia rozvoj nemocníc z cudzích zdrojov, budú pre lekárov a sestry podstatne lepším pracoviskom, než sú dnes a rozhodovanie o odchode bude ťažšie.

Koncentrácia zdravotnej starostlivosti

Na Slovensku máme dnes vyše 70 nemocníc, v ktorých sa podľa definovaných pravidiel robia rôzne výkony, s rôznou kvalitou. Podobné sa dá povedať aj o jednodňovej starostlivosti a špecializovaných ambulanciách. Doteraz sa však nesledovalo, či sa na danom pracovisku robí dostatok daných výkonov na to, aby bolo schopné zaistiť vysoký štandard výkonu či liečby aj za nepriaznivých podmienok. Časté preklady svedčia o opaku. Každému je jasné, že naša celková hospodárska aj populačná situácia neumožňuje, aby sme mali nemocnice a ambulancie s najlepšími špecialistami v každom mestečku či väčšej dedine. Perspektíva vyššieho dopytu po zdravotnej starostlivosti, a súčasne klesajúci či stagnujúci počet lekárov, sestier a ostatných zdravotníkov velí zdravému rozumu sústrediť odborníkov-zdravotníkov na menej pracovísk, kde budú vytvorené podmienky na lepšiu a komplexnejšiu liečbu pacientov. V centrách budú lepšie podmienky na tímovú spoluprácu, vyšetrenia, konzultácie a samozrejme sa tam zhromaždí oveľa viac skúsenosti než na roztrúsených oddeleniach. A skúsenosť je v zdravotníctve alfa a omega. Takáto koncentrácia s definovaným minimom počtu výkonov a minimálnym spektrom starostlivosti sa bude týkať nielen nemocníc, ale aj jednodňovej starostlivosti a ambulancií lekárov, špecialistov. Sústredením liečby do menšieho počtu pracovísk s lepšími zdrojmi, máme tak možnosť znížiť odvrátiteľnú (zbytočnú) úmrtnosť (tzn. takú, ktorej by mal zdravotný systém zabrániť) a dostať ju na úroveň, povedzme, Českej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Spravodlivé odmeňovanie

V súčasnosti majú zdravotníci-zamestnanci platové pomery riešené zákonom, ktorý stanovuje minimálnu mzdu. A ako to už býva v takýchto prípadoch, tieto minimálne mzdy slúžia ako základ pre všetky prepočty financovania zdravotníctva štátom. Čiže objem miezd sa plánuje na minimálnej úrovni. Prakticky tu nie je možnosť platiť výrazne lepšie špičkových odborníkov - lekárov i sestry, ktorí ťahajú oddelenia, vzdelávajú sa, učia mladých a pod. Súčasný stav je nielen nespravodlivý, ale aj frustrujúci práve pre tých najlepších. Tí tiež vidia, že ich menej snaživí kolegovia zarábajú prakticky rovnako. Toto socialistické rovnostárstvo je podľa mňa príčinou odchodu špičkových zdravotníkov zo systému, najmä zo štátnych zariadení. Na druhej strane táto istota pre podpriemerných spôsobuje, že v nemocniciach je zamestnaných síce dosť lekárov, ale po 13:00 ich tam často nestretnete.

Naším cieľom je priniesť viac spravodlivosti a motivácie do odmeňovania zdravotníkov. Súčasný systém považujeme za prežitý. Chceme v istom momente mzdy na základe dnešného systému zmraziť (teda každému by ostala mzda podľa predchádzajúceho systému) a od daného momentu by sa všetky zvyšovania platov udiali len podľa zásluh, na základe hodnotenia práce nadriadenými, podľa istých kritérií, ktoré by si dopredu dohodli zamestnávateľ a reprezentant zamestnancov.

Rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov a sestier

Rastúci dopyt po zdravotnej starostlivosti, v podmienkach stagnujúceho či klesajúceho počtu zdravotníkov, vyžaduje urobiť kroky smerujúce k vyššej efektívnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti. Jednou cestou je využívanie informačných a komunikačných technológií, automatizácie a umelej inteligencie v oblastiach ako napríklad telemedicína, zber a spracovanie údajov a lepšia diagnostika. Ľudský faktor pri diagnostike i liečbe sa však nedá vypustiť.

Sme presvedčení, že väčšie kompetencie sestier, ktoré plne reflektujú ich vzdelanie v oblasti ošetrovateľstva, sú správnym krokom nielen pri zvýšení efektívnosti zdravotnej starostlivosti, ale aj pri raste spoločenského uznania ich práce, kde vzniká aj priestor na vyššie mzdy. Konkrétny rozsah rozširovania musí vzniknúť na základe zhody medzi odborníkmi zastupujúcich lekárov a sestrami. Lekári dostanú tak viac času na svoju liečiteľskú prácu.

Všeobecní lekári, ktorých je okolo 2 000, tvoria základ zdravotnej starostlivosti. Domnievame sa, že nastal čas na rozšírenie ich kompetencií, napríklad pri starostlivosti o chronických pacientov, pri niektorých menších chirurgických výkonoch a pri určitých preventívnych vyšetreniach. Cieľom je, podobne ako u sestier, popri zvýšení efektívnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti, znížení počtu návštev ambulancií špecialistov, podporiť postavenie a vážnosť všeobecných lekárov a zvýšiť popularitu tohto povolania u mladých lekárov. 

V zdravotníctve je nahromadených veľa deformácií, ktoré sú navyše vzájomne previazané. Preto je nutné urobiť viacero opatrení v jednom čase, aby sa tieto previazané deformácie odstránili. Diskutované štyri témy netvoria úplný zoznam - ten zahŕňa aj otázky financovania, rozsahu a práv pacientov, ktorým sa budem venovať v ďalšom blogu.

Martin Barto

Martin Barto

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Ekonomický analytik, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Člen strany SaS. V súčasnosti kandidujem do NR SR za stranu SaS na 120. mieste Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
SkryťZatvoriť reklamu