Ako stavať nemocnicu na Slovensku?

SaS podporuje výstavbu novej Národnej nemocnice, ktorá bude zariadením sústreďujúcim najnáročnejšie lekárske výkony vo viacerých odboroch, čím bude slúžiť pacientom v celej republike.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Výstavbu novej Národnej nemocnice máme v našom volebnom programe 138 opatrení pre lepšie zdravotníctvo. Koncentrácia špičkových odborníkov z rôznych špecializácií, prístrojov a diagnostickej techniky umožní poskytovať aj tú najnáročnejšiu zdravotnú starostlivosť (transplantácie, neurochirurgické výkony, komplikované operácie vyžadujúce súčinnosť viacerých špecialistov, a pod.). Súčasne bude táto nemocnica slúžiť ako výukové pracovisko pre pregraduálnych i postgraduálnych študentov medicíny, a tiež ako pracovisko medicínskeho výskumu. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Táto nemocnica vznikne pravdepodobne v lokalite Rázsochy, ktorá je síce blízko nemocnice Bory patriacej do skupiny Svet zdravia, ale obe nemocnice si môžu do istej miery konkurovať, čo by malo priniesť vyššiu kvalitu a lepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre občanov. Okrem toho, Bory budú potrebovať zmluvu od najväčšej poisťovne, čo dáva štátu nástroj (spolu s reguláciou poskytovania ZS) na to, aby usmernil Nemocnicu Bory takým smerom, aby to bolo prospešné pre celú spoločnosť. Osobne sa domnievam, že bude dobré a aj pacienti ocenia, ak Bory postupne nahradia obe malé nemocnice blízkom okolí.

SkryťVypnúť reklamu

Pritom Nemocnica Rázsochy sa plánuje už 37 rokov. Projekt bol občas na stole, inokedy pod stolom. Uvažovalo sa o rôznych variantoch jej budovania, napríklad cez partnerstvo verejného a súkromného sektoru (PPP), no zatiaľ všetky plány boli zrušené. Momentálne Ministerstvo zdravotníctva chce budovať novú Nemocnicu Rázsochy samo a úplne odznova. Dokonca venovalo rok súťaži na búranie skeletu pôvodnej stavby z 80. rokov. Búranie prebieha.

Niekto sa môže pozastaviť nad tým, že súťaž na búracie práce zaberie viac než rok. Žiaľ, nie je to nič čudné. Verejné obstarávania a vôbec verejné stavby sú zložité, prelína sa tam veľa súkromných záujmov, a preto trvajú neuveriteľne dlho, sú drahé a kvalita je sporná. Spomeňme si na výstavbu SND, prestavbu SNG, diaľnice, Mochovce, či Starý most v Bratislave. Všetky trvali či trvajú oveľa dlhšie než sa plánovalo, sú drahšie než plánovalo a o kvalite sú často pochybnosti. V prípade Rázsoch však existujú silné podozrenia, že celý projekt sa umelo brzdí (aj chybnými zadaniami pre súťaž), s posvätením najvyšších miest.

SkryťVypnúť reklamu

Len na okraj: Problémy s verejným obstarávaním, predražením a predĺžením verejných projektov nie sú slovenskou špecialitou. Spomeňme si na výstavbu Všeobecnej nemocnice vo Viedni (AKH). Tá sa predražila z pôvodných 73 mil. € (60. roky) na konečných 4,5 mld. €. Výstavba začala v roku 1964 a nemocnica začala fungovať v roku 1994. S jej výstavbou je spojený najväčší rakúsky škandál v oblasti verejných stavieb.

Z tohto vyplýva jediné. Štát nakoniec tú novú Nemocnicu Rázsochy postaví. Lenže nik nevie, kedy, za koľko a aká bude kvalita. Hrozí napríklad, že prístroje, ktoré sa do nej naplánujú, budú v čase dokončenia zastaralé. Čo sa bude diať s Univerzitnou nemocnicou Bratislava (UNB) dovtedy ? Ako sa bude pristupovať k údržbe, renováciam a modernizácii počas výstavby Rázsoch ? Najmä u tých častí, ktoré už nebudú slúžiť ako akútne nemocnice. A je tu nový problém - v roku 2020 sa majú zredukovať investície štátu o 80 mil. € a je otázne ako sa dotkne zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

UNB má 72 oddelení, zhruba 2500 lôžok, pričom veľká väčšina sú akútne lôžka. Prebehne zhruba 100 tis. hospitalizácií ročne, pričom len asi 55% pacientov je z Bratislavského VÚC, čiže UNB je významným celoslovenským poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Okrem UNB má Bratislava ďalších 1350 lôžok v ďalších nemocniciach a špecializovaných zariadeniach (NOÚ, NÚSCH, OÚSA, …).

Podľa súťažných podkladov na projektovú dokumentáciu Nemocnica Rázsochy má mať štvorvrstvovú štruktúru, s jadrom tvoriacim operačné sály a jednotku intenzívnej starostlivosti, potom hotelovú časť, administratívu a nakoniec technické zázemie.

Nemocnica má mať 28 oddelení a 653 lôžok. Bude sa využívať princíp plávajúcich lôžok (podobne ako v nemocniciach Svet zdravia), čo znamená, že nie sú viazané na konkrétne oddelenia, ale na skupinu oddelení s podobným medicínskym charakterom. Pacient môže ležať na ktorejkoľvek izbe v skupine, sestry sa starajú o všetkých pacientov v skupine a lekári chodia za svojimi pacientami podľa špecializácie. Treba však dodať, že pre niektoré špecializácie a výkony, tento koncept nie je vhodný (napr. transplantácie, operácie mozgu)

Počíta sa so všetkými základnými špecializáciami, urgentným centrom, traumatológiou a pohybovým centrom, mozgovým centrom s nerochirurgiou (centrom excelentnosti v SR), transplantačným centrom, centrom hrudníkovej chirurgie a kardiocentrom. Plánuje sa centrum robotickej chirurgie, by malo byť komplexným centrom svojho druhu na Slovensku, ktoré umožní vykonávať inovatívne robotické chirurgické výkony v urológií, gynekológii a v ďalších disciplínach. Dá sa však predpokladať, že to bude už tretie robotické centrum na Slovensku po Banskej Bystrici a pravdepodobne Boroch.

Toto sú všetko pekné plány. Problémom UNB je však neuveriteľná rozdrobenosť všetkého. Špičková zdravotná starostlivosť a unikátne výkony však vyžadujú presný opak - koncentráciu. Hlavným nedostatkom novej Nemocnice Rázsochy je podľa mňa, že tú dnešnú rozdrobenosť nevyrieši, naopak konzervuje ju. Ani s ňou takto naplánovanou nedosiahneme potrebnú koncentráciu kapacít, skúseností, vybavenia na to, aby sa mohli uskutočňovať špičkové výkony v náležitej kvalite.

Problémom je, že Nemocnica Rázsochy, podľa súťažných podkladov, len nahradí Nemocnicu Kramáre. Nič iné sa nestane, a a ani sa nemôže stať pri danom počte lôžok, ktorý je približne rovnaký ako u Kramárov. Nebude tu dostatočná koncentrácia pacientov, lekárov, sestier na to, aby sa sa Nemocnica Rázsochy stala vedúcim medicínskym pracoviskom v SR. Naopak, podľa môjho názoru, tým, že sa dáva 86 mil. € na rekonštrukciu väčšej nemocnice Ružinov (takmer 900 lôžok), možno tušiť, že líder by mohol byť tu - aspoň najbližších 10 či viac rokov, kým sa podarí otvoriť Rázsochy. Problém je, že Nemocnica Ružinov nemá potenciál stať sa tou kľúčovou nemocnicou, kde sa riešia najťažšie prípady. Bola projektovaná ako mestská nemocnica a po zámene pozemkov nemá priestor na rozšírovanie.

Na záver, som presvedčený, že musíme čo najskôr uskutočniť diskusiu, akú Národnú nemocnicu vlastne potrebujem a chceme. Akú má mať kapacitu a najmä, čo všetko má robiť a odkiaľ bude mať všetky zdroje - finančné, personálne i materiálne. Ďalšia téma je, kedy môže byť hotová a aké kroky a ústupky musí urobiť štát na to, aby sa jej budovanie urýchlilo. Určite chceme, aby sa verejné obstarávanie urýchlili a samozrejme Ministestvo zdravotníctva musí zlepšiť kvalitu podkladov pre súťaže. Podľa nás prioritou je čo najskoršie vybudovanie Národnej nemocnice v prospech celého Slovenska. Napríklad, aj za cenu ústupkov a rozumného partnerstva so serióznym súkromným investorom. Na tomto však musí byť zhoda všetkých rozhodujúcich zainteresovaných (štát, zdravotníci, pacienti).

Martin Barto

Martin Barto

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Ekonomický analytik, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Člen strany SaS. V súčasnosti kandidujem do NR SR za stranu SaS na 120. mieste Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu