Cyprus otvoril Pandorinu skrinku

Bankovníctvo je založené najmä na dôvere. Dnes to platí dvojnásobne, pretože štát viac-menej vyžaduje, aby sme mali peniaze v bankách. Cyperský prípad je precendens, ktorý otvoril Pandorinu skrinku s pochybnosťami a nedôverou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Je dobré si pripomenúť fakty: Len málo ľudí v modernej spoločnosti je schopných fungovať legálnym spôsobom bez bankového účtu. Štát obmedzením hotovostných transakcií to priamo nariadil. Je len máo segmentov v ekonomike, ktoré by boli tak regulované a dohliadané ako bankovníctvo. Navyše regulácia je nadnárodná, pretože pravidlá bankovníctvoa sú v rámci Únie harmonizované. Štát a Európska únia takto na seba prevzali do značnej miery zodpovednosť za bezpečnosť našich vkladov v bankách. Nakoniec sa oplatí dodať, že pravidlá jednotnej platobnej oblasti v eurozóne (SEPA) a európsky bankový dohľad ďalej oslabia národný charakter bankovníctva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa deje na Cypre ? Všetci vkladatelia, majitelia účtov v bankách zaplatia údajne jednorázovú a mimoriadnu daň 6,75%, resp. 9,9% z objemu vkladu. Treba si uvedomiť, že všetci do jedného. Aj tá babka, čo si šetrila na pohreb a má v banke napríklad nasporených 9000 EUR, zaplatí viac než 600 EUR. Len tak ... Tá babka, ani ostatní vkladatelia nemohli ovplyvniť to ako ich banka investuje a aj keby si vybrali v rámci Cypru rozumnejšiu banku, nijako by im to dnes nepomohlo.

Prednedávnom som čítal vyjadrenie politika, že ideme zachraňovať tučné vklady rôznych podivných existencií na Cypre. Predpokladám, že politik vedel o čom sa zmieňuje, no otázka je, že kto umožnil, aby si podivné existencie ukladali veľké čiastky v cyperských bankách. Odpoveď je, že v prvom rade cyperský štát a v druhom rade Únia, teda súčasní politici. Oni nastavujú pravidlá hry a rozhodujú, kedy treba zažmúriť oči. Presne to isté platí aj o zodpovednosti za zlé investície cyperských bánk. Rozhodovali síce vedenia bánk, no cyperský dohľad investície kontroloval a európske orgány dohľadu mali o nich všetky informácie. Zase na konci celého rozhodovacieho reťazca nájdeme politikov, ktorí samozrejme ovplyvnili zloženie orgánov dohľadu.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladám, že vkladatelia cyperských bánk ocenia tento krok svojej vlády a budú hlasovať nohami. Pravidlá Únie a SEPA robia takéto hlasovanie veľmi jednoduchým. Obávam sa však, že to vážne postihne stabilitu bánk na ostrove a bude to pravdepodobne koniec útočiska v dnešnej podobe pre mnohé firmy na Cypre.

Aké si zobrať ponaučenie z tejto smutnej udalosti ? Dnešní politici neváhajú pod ľúbivou zámienkou a s medovými sľubmi siahnuť kradmou rukou na úspory občanov a minúť ich okamžite po ich získaní. Slovensko má s tým skúsenosti - v roku 1953 to bolo drsné, zodpovedalo to duchu doby a v súčasnosti hladká deštrukcia II. piliera a minutie existujúcich i budúcich dôchodkových úspor občanov na zaplátanie dier v rozpočte. Tie spôsobila najmä neschopnosť vyberať dane (najmä DPH) a nechuť začať skutočne šetriť vo výdavkoch - to by sa totiž mohlo dotknúť investorov strany.

SkryťVypnúť reklamu

Občania však budú mať pomerne skoro možnosť organizovať si svoj bezhotovostný platobný styk z hociktorej banky v eurozóne za rovnakých cenových podmienok ako zo Slovenska. Ak sa mi bude zdať, že na Slovensku hrozí podobne zdanenie vkladov ako na Cypre, tak môžem presunúť svoje vklady do dôveryhodnejšieho štátu. Samozrejme, ak to urobí veľa ľudí, bude to mať negatívne dopady na možnosti slovenských bánk poskytovať úvery a v konečnom dôsledku na stabilitu celého bankového sektora.

To je však len dočasné riešenie. V tejto situácii sa ukazuje ako je dôležitý výber politikov. Oni a ich rozhodnutia trvalo ovplyvňujú náš život. Banková daň na Cypre je výsledkom činnosti politikov, ktorí dostali svoj mandát od voličov. Moderný štát má veľkú moc, a preto veľmi záleží komu túto moc nad sebou zveríme.

Martin Barto

Martin Barto

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Zanietený ekonomický analytik, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Predseda predstavenstva bratislavskej burzy. Člen strany SaS. Výber a spracovanie tém vychádza z mojej praxe a stretávaním sa s vedúcimi predstaviteľmi politík (vrátane guvernérov centrálnych bánk, vedúcich regulačných orgánov a vysokých predstaviteľov ministerstiev financií) a vedúcimi predstaviteľmi finančného a potravinárskeho sektora. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INEKO

INEKO

117 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu