ESG Rating a Index daňovej spoľahlivosti: Boj veľkých firiem za udržateľnosť, spoločenskú zodpovednosť a dodržiavanie pravidiel

Index daňovej spoľahlivosti by mal byť dôležitým rozpoznávacím signálom a kvalite firiem

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Budúci rok prináša pre veľké spoločnosti zásadné zmeny: budú musieť získať tzv. ESG rating. Tento rating sa týka nielen ich prístupu k udržateľnej výrobe, ale aj spoločenskej angažovanosti, zamestnaneckých vzťahov a riadenia. Súčasťou informačného balíka, ktorý budú o sebe zverejňovať, bude aj hodnotenie dodávateľov a odberateľov (ESG rating). Hoci hlavným zmyslom činnosti obchodných spoločností by mal byť zisk, súčasný prístup v EÚ sa zmenil a to si vyžaduje sa pozrieť na veci z iného uhla.

Táto nová povinnosť prichádza v čase, keď na Slovensku podnikajú firmy, ktoré majú nedoplatky na daniach v miliónoch eur. Index daňovej spoľahlivosti odkrýva problémy v spoločnostiach a ich financiách, preto je dôležité venovať pozornosť aj tejto oblasti. Zadlženosť niektorých subjektov je významnou výzvou, s ktorou sa treba vyrovnať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pokiaľ sa veľké firmy podnikajúce na území Slovenskej republiky hlásia k udržateľnosti, sociálnej zodpovednosti a zodpovednému riadeniu tak by nemali spolupracovať s firmami, ktoré majú nižšie hodnotenie daňovej spoľahlivosti, čiže majú udelený Finančnou správou SR index daňovej spoľahlivosti na úrovni menej spoľahlivý alebo nespoľahlivý. Podporovať nemorálne správanie niektorých svojich dodávateľov či odberateľov by malo byť cez čiaru. Napodiv, niektoré firmy s takými dodávateľmi spolupracujú, príkladom je známy dodávateľ mäsových výrobkov zo Záhoria.

Nejde však len o morálku či etiku, zlý rating daňovej spoľahlivosti je predovšetkým signálom o problémoch v spoločnosti a jej financiách, ktoré firma rieši neplnením svojich povinností voči štátu. Spoliehanie sa na dodávateľov, ktorí nie sú dostatočné spoľahliví v očiach Finančnej správy SR, môže preto viesť k problémom s dohodnutými dodávkami a ku kolísaniu ich kvality. Preto takéto firmy je treba ostrakizovať a dostať ich na okraj spoločnosti. V tom vidím zmysel ESG princípov a vyzývam všetkých ostatných čestných podnikateľov, aby tieto snahy podporili a aby sa pridržiavali podobných zásad. Veľké europské retailové siete by mali byť per se priekopníkmi v prospech udržateľného a spoločensky zodpovedného podnikania.

Martin Barto

Martin Barto

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Zanietený ekonomický analytik, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Predseda predstavenstva bratislavskej burzy. Člen strany SaS. Výber a spracovanie tém vychádza z mojej praxe a stretávaním sa s vedúcimi predstaviteľmi politík (vrátane guvernérov centrálnych bánk, vedúcich regulačných orgánov a vysokých predstaviteľov ministerstiev financií) a vedúcimi predstaviteľmi finančného a potravinárskeho sektora. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu