Olympijské medaily - malí a chudobní sú úspešnejší

Olympijské hry v Londýne sa skončili, je po veľkej sláve ... Sledovať súťaže bolo príjemné, ale priamo na mieste by som nechcel byť. Hneď po skončení hier sa objavila záplava rôznych poradí krajín - podľa medailí, podľa medailí na obyvateľa, podľa hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa a medailu. Všimol som si aj regresnú analýzu - na základe výsledkov z niekoľkých olympiád sa posudzovala úspešnosť či neúspešnosť výprav v Londýne, pričom sa bral do úvahy aj faktor domáceho prostredia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Mne by sa najviac páčila trocha širšia analýza, taká, čo by zahŕňala prvých 6 miest, hovorí sa tomu neoficiálne bodovanie krajín a kedysi sa takéto rebríčky zostavovali spolu s medailovými. Žiaľ ani po intenzívnom hľadaní som takúto tabuľku nenašiel (dokonca ani pre Peking 2008). Musel som sa preto uspokojiť len s medailovou bilanciou, ktorá by sa vztiahla na HDP krajiny, ale v parite kúpnej sily (čo vyrovnáva cenové rozdiely, a tak hovorí o reálnej kúpnej sile na domácom trhu). Takúto analýzu som nakoniec nemusel robiť, pretože profesor Mitchell z Austrálie ju pripravuje od čias Sydney 2000.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo takto upravená medailová bilancia hovorí ? Ukazuje, že aj malé a relatívne chudobné krajiny môžu byť v športe úspešné. Ak predpokladáme, že talentov (aj keď na rôzne športové odvetvia) sa rodí všade približne rovnako, tak úloha zdrojov nie je až tak rozhodujúca. Slovensko sa v takto zostavenom poradí polepšilo, je 44., kým v obyčajnom poradí je 59. Naším problémom je však výrazné zhoršenie pozície oproti minulosti.

V upravenom rebríčku, ktorý takto abstrahuje od populácie i od bohatstva krajiny, vedú málo ľudnaté štáty - prvá je Grenada, druhá Jamajka a tretie Mongolsko. Tieto krajiny sa objavovali na vrchole rebríčka aj v minulosti. Na vysokých miestach sú aj Gruzínsko, Arménsko a Azerbajdžan, ako aj tri pobaltské republiky. Najúspešnejším väčším a bohatým štátom bol Nový Zéland na 12. mieste, nasledovaný Maďarskom a potom Bielorusko na 15. mieste. Pred nami sa umiestnili Černohorci (7.), Chorváti, Slovinci aj Srbi a Macedónci. Samozrejme Ukrajinci i Rusi, pričom Ukrajinci sa umiestnili vyššie. Z Únie Česi, Rumuni, Veľká Británia, Holandsko a Írsko. Paradoxne za nami boli viaceré krajiny, ktoré sa považujú za veľmi športové - Nórsko, Švédsko, Fínsko, Bulharsko, Nemecko (!), Francúzsko a Poľsko. Rovnako aj Spojené štáty a Čína. Niektoré bohaté štáty sa v tabuľke ani neobjavili - napr. Luxembursko, Rakúsko či Izrael.

SkryťVypnúť reklamu

O čom toto svedčí ? V svetovom porovnaní nie sme na tom z hľadiska výsledkov zle. Problém je, že sme poznali lepšie časy. Peniaze v športe sú dôležité, ale rovnako dôležitá je motivácia a entuziazmus - a to nielen športovcov, ale aj trénerov a funkcionárov. Domnievam sa, že tradície majú aj v športe silné korene - pozrime sa na Maďarsko, len ich treba udržiavať. Pre tradície treba nadchnúť mládež, aby v nej pokračovala. V tom je, myslím, naša slabá stránka. Nemotivovaní a frustrovaní tréneri a funkcionári mládežnického športu musia bojovať o priestory a pár eur so štátom, sponzormi či vedením športu. Ak už nejaké peniaze vybojujú, tak príde štát a zoberie svoj desiatok z každej dohody ... Ako takto chceme vychovávať úspešných olympionikov ?

SkryťVypnúť reklamu

A potom chce poslanec Kolesík vytvárať centrálny orgán pre šport ... Hoci, ak by sa podaril naozaj dobrý zákon o sponzoringu (vo svete je viac inšpirujúcich príkladov), a nielen pre šport, zatlieskal by som mu.

Martin Barto

Martin Barto

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Zanietený ekonomický analytik, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Predseda predstavenstva bratislavskej burzy. Člen strany SaS. Výber a spracovanie tém vychádza z mojej praxe a stretávaním sa s vedúcimi predstaviteľmi politík (vrátane guvernérov centrálnych bánk, vedúcich regulačných orgánov a vysokých predstaviteľov ministerstiev financií) a vedúcimi predstaviteľmi finančného a potravinárskeho sektora. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
INESS

INESS

108 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu