Nedávno pán premiér navštívil ministerstvo financií a pochvaľoval si zlepšený stav vo výbere daní. Neviem, aké čísla mu ukázali, no byť na jeho mieste a majúc k dispozícii len oficiálne zverejnené údaje z ministerstva financií, bol by som trocha zdržanlivejší.
Vezmime si údaje k 12. marcu, ktorý bol 50. pracovným dňom tohto roka. Celý rok 2013 má 250 pracovných dní, teda 12.3. uplynulo 20% pracovných dní tohto roka a ak vezmeme do úvahy aj nepretržité prevádzky, tak výber daní by mal byť zhruba na 19,5-20% ročného plánu.
Realita je však iná. Daňové príjmy boli v daný deň na 16,9% ročného plánu, čiže minimálne 2,6 percentuálneho bodu pozadu. Tento výpadok sa prejavuje v dani z príjmov právnických osôb, ako aj v pre rozpočet najdôležitejších daniach - v DPH a v spotrebných daniach. Ani v jednej z nich sme sa nedostali vo výbere k 12.3. nad 17% ročného plánu, spotrebných daniach to bolo len 15% objemu na celý rok 2013.
Ak porovnáme tohtoročnú skutočnosť s vlaňajškom, tak výber kľúčových daní sa zlepšil len marginálne, no aj vďaka tomu, že tohtoročné ciele sú nižšie o 400 mil. EUR než vlaňajšie. Paradoxné je, že vlani po všetkých ťažkostiach Finačnej správy sa vybralo na DPH za rovnaké obdobie asi o 48 mil. EUR viac než v tomto roku. Príčiny môžu byť dve: Buď sa výber DPH ďalej zhoršuje, alebo reálna ekonomika vôbec nerastie. Ani jedna z nich nie je dobrou správou. Ak by sme pokračovali v porovnávaní trendov tohto a minulého roku, tak to vyzerá na výpadok celkových tohtoročných daňových príjmov zhruba o asi 300 - 400 mil. EUR, pričom leví podiel bude mať práve DPH. Myslím si, že to hovorí za všetko. Podľa daných čísel sa domnievam, že Finančná správa ani po roku zatiaľ nezvláda už zmäkčené tohtoročné ciele. Naháňanie mäsiarov a iných drobných podvodníčkov, či bločková lotéria sú síce chvályhodné aktivity i mediálne atraktívne, no skutočný problém je niekde inde. Žiaľ, zatiaľ nevidieť ani snahu ho riešiť.