Britský lekársky časopis venujúci sa onkológii (BMJ Oncology) uverejnil nedávno článok medzinárodného tímu o zmenách v globálnom trende vzniku rakoviny v nižšom veku (pod 50 rokov) a súvisiacich faktoroch medzi rokmi 1990 a 2019.
Výsledky štúdie nie sú povzbudivé. Zistilo sa, že výskyt rakoviny vo veku do 50 rokov sa od roku 1990 zvýšil o 79% a počet úmrtí stúpol o 27,7%. Celosvetovo najviac v danej vekovej kategórii rastie výskyt rakoviny nosohltanu a prostaty a najviac úmrtí sa zaznamenalo pri rakovine prsníka, pľúc, žalúdka a hrubého čreva.
Štúdia mapovala 204 štátov, ktoré sa významne odlišujú. V našom regióne sa u ľudí do 50 rokov zvýšil výskyt rakoviny pľúc, prsníka, hrubého čreva ako aj centrálnej nervovej sústavy a mozgu. Tieto ochorenia značne zhoršia kvalitu života celých rodín a často spôsobia, že postihnutý/-á stratí dočasne či trvalo schopnosť pracovať.
Istou nádejou je, že viacerým nádorovým ochoreniam možno veľmi účinne predchádzať zdravým životným štýlom či vakcináciou (napr. proti vírusu HPV, či vírusu hepatitíty B). Prevencia je prvým a najdôležitejším krokom. Jej súčasťou však musí byť aj pravidelný skríning, t.j. vyhľadávanie nádorového ochorenia u bezpríznakových osôb v určitom veku. Už v roku 2020 WHO odporúčala každej krajine aby prijala silný politický záväzok rozšírenia a reorganizácie skríningových programov rakoviny, čo je práve jeden z bodov programu SASKY. Rada pre záchranu zdravotníctva si uvedomuje že táto zmena si vyžaduje silné riadenie, plánovanie založené na dôkazoch, dostatočné zdroje na nové skríningové technológie (napr. rozšírenie genetického skríningu pre zrýchlenie diagnózy a následné plánovanie personalizovanej liečby), zodpovednosť, prepojenie v rámci celého systému zdravotnej starostlivosti a v neposlednom rade monitorovanie a hodnotenie výsledkových ukazovateľov prostredníctvom funkčných registrov. Výsledok však môže byť len pozitívny.
Aj sám pacient môže prispieť k svojmu zdraviu. Rakovinu prsníka a rakovinu hrubého čreva je možné odhaliť vo veľmi skorých štádiách aj jednoduchým vyšetrením. Pravidelné samovyšetrenie a prípadné následné mamografické vyšetrenie zachytia ochorenie v ranom štádiu. Vyšetrenie na okultné krvácanie (čo môže signalizovať vznik polypu či pred-rakovinových útvarov) v hrubom čreve si možno spraviť doma pomocou jednoduchej súpravy za pár eur a ak je pozitívne nasleduje síce nepríjemná, ale často život zachraňujúca kolonoskopia.
SASKA má vo svojom programe konkrétne riešenia, ktoré môžu pomôcť znížiť výskyt týchto ochorení a tiež znížiť ich dopad na predčasnú úmrtnosť, resp. zníženú kvalitu života a schopnosť pracovať:
Budeme motivovať občanov k zdravému životnému štýlu, prevencii a plneniu odporúčaní svojho lekára.
Zavedieme plošnú preventívnu diagnostiku rakoviny prsníka, krčka maternice, hrubého čreva, pľúc a kože.
Znížime čakacie doby a zavedieme možnosť objednať sa na konkrétny čas.
Pri odborných vyšetreniach v rámci prevencie zrušíme povinnosť výmenného lístka.
Týmito opatreniami chceme motivovať k zdravému životnému štýlu a k prevencii. Chceme, aby každý mal možnosť pravidelne si skontrolovať, či nie je ohrozený niektorým z najčastejšie sa vyskytujúcich druhov rakoviny a ak sa taký signál objaví (hrčka, pozitívny test na okultné krvácanie), aby mal možnosť bez meškania absolvovať špecializované vyšetrenie, ktoré ukáže ako treba postupovať ďalej.
Ďakujem Mgr. Martine Antošovej, PhD. MBA za cenné pripomienky k textu.