Slovensko potrebuje zmeny. Veľké

Po teroristických útokoch v rokoch 2001 - 2005 a po páde ekonomík vyspelého sveta do ekonomickej krízy sa svet zmenil. Nie je šanca, že by sme sa vrátili do obdobia 90. rokov, keď prevládala nádej a energia, či do prvých rokov tretieho tisícročia, ktoré priniesli nebývalý rast svetovej ekonomiky. Svet sa nevratne zmenil, vznikli nové výzvy, ktorým musíme i my čeliť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Jednou z nich sú vratké základy eurozóny, ktoré sa obnažili v dobe recesie. Ukázalo sa, že časť európskych štátov nie je dostatočne konkurencieschopná. Členstvo v eurozóne im dlhodobo dávalo nesprávne signály a oni si na to zvykli. Teraz prišiel čas precitnutia ... Medzitým Európe vznikla nová konkurencia. Nielen v ekonomike, ale aj v pohľade na svet a životné hodnoty. Ak má Európa prežiť a udržať si svoje hodnoty - demokraciu, ľudské práva, kultúru - musí na tieto výzvy nájsť adekvátnu odpoveď.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Často sa mi zdá, že Slovensko sa na seba pozerá ako na izolovanú dolinu stratenú kdesi v horách, kde ruch sveta nedoľahne. Zaoberáme sa najmä vlastnými záležitosťami a málo dbáme o to ako nám naše skutky pomôžu v upevňovaní postavenia nášho štátu vo svete. Na nové výzvy budeme musieť reagovať a vysporiadať sa s nimi aj my. Je ich mnoho - napríklad čo nás bude živiť o dvadsať - tridsať rokov ? Ako dlhodobo stabilizovať a udržať sociálny systém pri nepriaznivom demografickom vývoji ? Ako udržať vzdelaných mladých ľudí na Slovensku ?

Slovensko si začiatkom 90. rokov zvolilo istý model štátu, ktorý vychádzal ešte z modelu vlády jednej strany a približuje sa korporativistickému štátu. Celú moc v štáte si delia vedenia politických strán, veľkých korporácii a finančných skupín. Tento model s veľmi úzkou základňou moci našťastie nebol prekážkou pri našej integrácii do NATO, EÚ a eurozóny ako aj pri modernizácii krajiny. Jeho negatívne črty - najmä pasivita obyvateľov, ktorí stratili vieru, že dokážu vo svojom štáte niečo zmeniť a ovplyniť - sa čoraz viditeľnejšie a naliehavejšie stávajú záťažou. Sprevádza ho korupcia, nedôvera v súdnu moc a možnosť domôcť sa základnej spravodlivosti, neschopnosť vyberať dane, poddanské postavenie zamestnancov v niektorých veľkých firmách, ktoré mimochodom dostali obrovské štátne stimuly. Slovensko preto dnes nie je štátom, ktorý by smeroval k hviezdam ...

Skryť Vypnúť reklamu

Politické strany, ktoré boli nositeľmi korporativistického modelu, sa ho samozrejme nechcú vzdať. Sú za jeho mierne vylepšenia, no neblahá koalícia vrcholových politikov, šéfov vplyvných finančných skupín a predstaviteľov silných podnikov by sa v každom prípade mala zachovať. Domnievam sa, že to by znamenalo, že Slovensko ostane v slepej uličke. Doba je zrelá na zmeny.

To je dôvod, prečo som sa pridal k Danielovi Lipšicovi, Janke Žitňanskej a ďalším. Našiel som tu skupinu ľudí, ktorí si uvedomujú nutnosť zásadných zmien v našej spoločnosti a majú podľa mňa odvahu, energiu i schopnosť nielen pre túto zmenu získať občanov Slovenska, ale ich aj potom uskutočniť.

Martin Barto

Martin Barto

Bloger 
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Ekonomický analytik, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Člen strany SaS. V súčasnosti kandidujem do NR SR za stranu SaS na 120. mieste Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu