Štátna pomoc - dokedy budeme podplácať vybraných investorov ?

Vláda na svojom nedávnom rokovaní začala posudzovať žiadosti podnikov - zahraničných investorov o poskytnutie investičnej pomoci. Minister hospodárstva ju navrhol poskytnúť v obrovskom objeme vyše 100 mil. EUR. Podľa neho by to malo priniesť 1900 pracovných miest na cca 5-6 rokov. Cena jedného miesta tak vychádza na 50 tis. EUR. Je toto naozaj podpora podnikania  alebo len podplácanie favorizovaných investorov ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Vo viacerých prípadoch ide o spoločnosti, ktoré už čerpali investičnú pomoc v minulosti. Považujem za sporné, že o pomoc žiadajú podniky, ktoré už pomoc dostali. Vzniká dojem, že investičná pomoc sa stala návykovou a dané, už raz privilegované podniky, by bez nej ani na Slovensku nepodnikali. Ako však majú potom podnikať neprivilegovaní domáci, malí a strední podnikatelia, či živnostníci ?

Otázka je prečo potrebujú takéto spoločnosti daňové úľavy od štátu v čase, keď štát naháňa každý cent od občanov - zamestnancov, živnostníkov, dohodárov. Dôvodenie potrebou investícií je chabé. Buď je investičný zámer dobrý, a tak nepotrebuje stimuly alebo nie je dobrý a potom nie je dôvod s ním pokračovať. Investori majú rôzne možnosti ako získať financovanie svojich sľubných investičných zámerov od súkromných investorov - tí však budú chcieť na rozdiel od štátu primeraný podiel na zisku. Mimochodom, svetové rebríčky investičného prostredia hodnotia dostupnosť úverov i rizikového kapitálu na Slovensku ako slušnú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Existuje aj druhé vysvetlenie prečo sa poskytuje štátna pomoc investorom - vláda si tým kupuje odpustky a kompenzuje vybraných podnikateľov za stále sa zhoršujúce investičné prostredie na Slovensku. Vzniká potom dojem, že vlastne všetko je v poriadku a netreba nič robiť s vymožiteľnosťou práva, korupciou, chabou správou verejných prostriedkov a celkovou nízkou efektívnosťou vládnej byrokracie. To sú tie problematické faktory, ktoré jednak každoročne potápajú našu konkurencieschopnosť vzhľadom k ostatnému svetu a súčasne ničia snahy podnikateľov, ktorí by radi niečo na Slovensku robili. Takíto neprivilegovaní investori potom môžu skončiť napríklad v súdnom spore s miestnou mafiou, ktorá sa ich pokúsi obrať o legálne nadobudnutý pozemok či podnik. Keďže miestna mafia má dobré kontakty všade, a investori nie, výsledok takéhoto sporu je vopred jasný. Investor sa síce môže obrátiť na súdy vyšších stupňov, ale to vyžaduje peniaze, čas a energiu. Preto často radšej oželie stratu a ide inde a v lepšom prípade na Slovensko zabudne. V horšom sa o zlú skúsenosť podelí.

SkryťVypnúť reklamu

Z tohto pohľadu je štátna pomoc v tejto forme vyslovene škodlivá, pretože vnáša nerovnosť medzi podnikateľov, okrem toho tým, že štátni úradníci rozhodujú o tom, kto ju dostane, vytvára korupčné prostredie a navyše vytvára nesprávny obraz o tom, že podnikateľské prostredie je vlastne dobré, pretože investície k nám prúdia.

Som presvedčený, že úlohou vlády nie je podplácať vybraných investorov. Úlohou vlády je zabezpečiť všetkým rovnako priaznivé podmienky na podnikanie, nestranné súdy, rovnaký prístup k infraštruktúre a jednoduchý, transparentný kontakt so štátom.

Treba si aj všimnúť, že samotné daňové a odvodové zaťaženie nie je prioritou, keďže na špičke rebríčkov sú aj štáty, ktoré majú vyššie či porovnateľné daňové a odvodové zaťaženie so Slovenskom. Na rozdiel od Slovenska, však investori vedia, že platia za niečo konkrétne, hmatateľné - príkladom je Fínsko, či Singapur. Ani samotná nízka sadzba dane nie je sama o sebe všeliekom, pretože Slovensko má síce relatívnu nízku daň zo zisku právnických osôb, no platba všetkých ostatných daní a odvodov je pre podnikateľov časovo 2 - 3 krát náročnejšia než vo Fínsku alebo v Singapúre. Inak povedané, ak sa vyššie daňové a odvodové zaťaženie kompenzuje dobre fungujúcim, spravodlivým, nestranným a transparentným štátom, investori to ocenia.

SkryťVypnúť reklamu

Cesta do pekla je vydláždená dobrými úmyslami. Vláda má robiť to, čo je jej primárnou úlohou (niekto by povedal - psou povinnosťou) - vytvárať priaznivé podnikateľské prostredie pre všetkých. Potom nebude musieť robiť to, čo nie je jej úlohou - aj keď hovorí, že to robí v dobrom úmysle.

Martin Barto

Martin Barto

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  46x

Zanietený ekonomický analytik, bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska a bývalý člen Predstavenstva Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Predseda predstavenstva bratislavskej burzy. Člen strany SaS. Výber a spracovanie tém vychádza z mojej praxe a stretávaním sa s vedúcimi predstaviteľmi politík (vrátane guvernérov centrálnych bánk, vedúcich regulačných orgánov a vysokých predstaviteľov ministerstiev financií) a vedúcimi predstaviteľmi finančného a potravinárskeho sektora. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
INESS

INESS

108 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu