ÚHP zverejnil 30.8. blog o tom, že VšZP platí za laboratórnu diagnostiku o 20 % vyššie jednotkové ceny ako ZP Dôvera. To ju stojí zhruba o 20 mil. € ročne viac ako keby platila tak ako Dôvera. V článku autor podrobne vysvetlil akými krokmi k tomuto stavu došlo.
My v SASKE sme na túto skutočnosť opakovane a dlhodobo upozorňovali. Stále hovoríme, že VšZP nevyužíva svoju vyjednávaciu silu ako najsilnejšia zdravotná poisťovňa na trhu, ktorá kontroluje takmer 60% trhu zdravotných výkonov. Naopak, táto silná stránka VšZP sa premieňa v rukách nezodpovedných manažérov a kvôli laxnému postoju Ministerstvu zdravotníctva (MZ) na nevýhodu, keď asertívne rokojúci partneri sú schopní vyrokovať takmer čokoľvek. Dôkazy sa nachádzajú aj v správach o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia za roky 2019 a 2020.
ÚHP prišiel teda s informáciami, ktoré nikoho neprekvapili. Návrhy riešení, ktoré v blogu ponúkli sú zvýšenie transparentnosti zmlúv a rokovať s jednotlivými poskytovateľmi, a nie s ich asociáciou. Tieto návrhy sú správne, ale nevyriešia úplne situáciu s nevýhodnými podmienkami zmlúv.
Problémom je, že MZ nebolo schopné efektívne kontrolovať konanie svojich nominantov vo VšZP. Blog ÚHP to opísal veľmi presne. Podobná situácia je aj v štátom vlastnených nemocniciach, ktoré sú navyše chránené pred konkurzom. Ak sa pozrieme do minulosti, vidíme, že situácia s finančnými problémami vo VšZP a aj štátom vlastnených nemocniciach sa pravidelne opakuje. SASKA má riešenia, ktoré zabránia ich vzniku v budúcnosti:
Vytvoríme postupne podmienky na to, aby na trh vstúpili ďalšie zdravotné poisťovne.
Budeme presadzovať stabilitu a predvídateľnosť regulačného rámca ako aj dohľadu.
Presadíme rozdelenie VšZP na viac vzájomne súťažiacich samostatných subjektov.
V prípade straty poisťovne bude toto možné riešiť len návratnou komerčnou pôžičkou alebo privatizáciou.
Vypracujeme a zverejníme hodnotenie zdravotných poisťovní podľa zmien zdravotného stavu ich kmeňa ako nástroj na zlepšenie konkurencie a súťaživosti.
Tvorba zisku a vyplácanie dividend poisťovní bude možné v prípade, že toto hodnotenie preukáže zlepšenie zdravotného stavu poistného kmeňa.
Na zlej situácii VšZP sa však podieľa aj stav večne zadĺžených štátom vlastnených nemocníc. Nepísaná dohoda medzi vedením MZ a VšZP bola tichá podpora týchto nemocníc cestou vyšších platieb, ako to dokumentovalo ÚHP. Preto podľa SASKY je nutné radikálne riešiť aj neustále zadlžovanie týchto nemocníc:
Postupne transformujeme štátom vlastnené nemocnice na akciové spoločnosti. Tým prestanú byť chránené pred konkurzným konaním. Ich akcionársku štruktúru prehodnotíme tak, aby prinášala vyššiu hodnotu pre všetkých: vlastníkov, zamestnancov a najmä pacientov.
Umožníme súbeh súkromných platieb a platieb z poisťovní pre nemocnice, pričom súkromné platby budú spravidla za nezdravotnícke služby a nadštandardnú zdravotnú starostlivosť.
Sfunkčníme systém platby za diagnózu (DRG) a zabezpečíme jeho priebežnú aktualizáciu.
Odmeňovanie vedenia nemocníc naviažeme na kvalitatívne parametre (klinické, ekonomické, personálne a spokojnosť pacientov), ktoré budú verejne kontrolovateľné a nastavené na základe najlepšej praxe v zahraničí.
Tieto riešenia finančne stabilizujú VšZP i štátom vlastnené nemocnice a minimalizujú rôzne negatívne pohnútky, ktorých v dnešnom systéme majú ich manažéri neúrekom.