Cestuj vďaka dobrovoľníctvu

Prešvihli ste na škole možnosť vycestovať do zahraničia? Stále Vás ale láka navštíviť nejakú krajinu, no nemáte na to dosť peňazí? Nezúfajte. Riešením môže byť dobrovoľníctvo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Cez Európsku dobrovoľnícku službu (EDS) môžu vycestovať do krajín Európskej Únie dobrovoľníci vo veku od 18 do 30 rokov. Jej cieľom je podporiť osobnostný, vzdelanostný a profesionálny vývoj dobrovoľníkov. Zoznámia sa s novými kultúrami, stretnú zaujímavých ľudí a precvičia sa v cudzom jazyku. 

Čo môžno robiť v rámci EDS?

Počas dobrovoľníctva v zahraničí je na výber množstvo rôznorodých dobrovoľníckych činností podobne ako je to aj u nás na Slovensku. Môžete pracovať s deťmi, seniormi či s ľuďmi s postihnutím. Alebo pomáhate pri ochrane životného prostredia, pôsobíte v kultúre či športe vo vybranej krajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na ako dlho je možné vycestovať?

EDS ponúka krátkodobé a dlhodobé cesty, pre jednotlivca aj skupinu. Krátkodobé cesty trvajú zvyčajne od dvoch týždňov do dvoch mesiacov. Sú určené pre tých, ktorí si nemôžu dovoliť opustiť rodisko na dlhšie. Dlhodobé cesty trvajú od dvoch mesiacov až do jedného roka.

Cestuj vďaka dobrovoľníctvu
Cestuj vďaka dobrovoľníctvu (zdroj: StockSnap.io)

Čo ma bude stáť EDS?

Európsku dobrovoľnícku službu financuje Európska komisia prostredníctvom grantového programu Erasmus plus. To znamená, že dobrovoľník neplatí žiadne poplatky. Cestovné, poistenie, stravu, ubytovanie a vreckové má hradené. 

Ako sa dá do EDS zapojiť ?

Každý kto chce dobrovoľničiť v zahraničí musí mať tzv. vysielajúcu a hostiteľskú organizáciu. Vysielajúca organizácia je z krajiny jeho pôvodu, teda zo Slovenska. Môže ňou byť napríklad naše dobrovoľnícke centrum. Hostiteľská organizácia sa nachádza v štáte, do ktorého chce dobrovoľník vycestovať. Ich zoznam nájdete aj tu. Keďže výber dobrovoľníckych ponúk je veľmi široký, celý proces hľadania, nájdenia ponuky a schválenia projektu EDS môže trvať dlhšie (od jedného do maximálne piatich mesiacov). Preto si musíte vopred dobre premyslieť kam a kedy by ste chceli ísť a čo tam chcete robiť. Keď už si nájdete hostiteľskú organizáciu v želanej krajine, pošlete jej životopis a motivačný list a absolvujete s jej zástupcami telefonický rozhovor. Ak s tým potrebujete poradiť, stačí nám napísať na eds@dobrovolnictvoba.sk a dohodneme si stretnutie. Nikdy sa nedá vycestovať cez EDS len tak z ničoho nič, vždy je potrebné, aby najprv vysielajúca alebo hosťujúca organizácia vypracovali projekt. Kontaktovať dané organizácie treba preto radšej aj rok predtým ako chcete vycestovať. 

SkryťVypnúť reklamu

Na čo máte nárok a aké sú povinnosti v rámci EDS?

Vysielajúca organizácia zabezpečuje základné zaškolenie o právach a povinnostiach dobrovoľníka v zahraničí, poistenie a priebežne kontaktuje dobrovoľníka či je všetko v poriadku. Hostiteľská organizácia zabezpečuje cestu, ubytovanie, mentora a tzv. on-arrival a mid-term tréningy. On-arrival tréning sa koná v prvých mesiacoch od príchodu a mid-term tréning v polovici dlhodobého projektu. Ich cieľom je zhodnotenie vykonávaných aktivít zo strany dobrovoľníka aj organizácie. Dobrovoľník dostáva aj peniaze na stravu a malé vreckové. Podpisuje zmluvu o dobrovoľníckej činnosti a samozrejme jej podmienky musí dodržiavať. Na konci EDS vypisuje tzv. youthpass. Ide o certifikát zručností, ktoré počas svojho pobytu v zahraničí nadobudol. 

SkryťVypnúť reklamu

EDS v praxi

U nás v BDC je v rámci EDS Luka z Nemecka. Je to čerstvý absolvent strednej školy. Prišiel na 10 mesiacov. V našom centre prepája organizácie a zahraničných dobrovoľníkov žijúcich v Bratislave a okolí a tiež motivuje ľudí napríklad cez jeho blog k dobrovoľníctvu. A takto vyzeral jeho on-arrival tréning po príchode na Slovensko:

P. S.: Už budúci utorok budeme na našom blogu hovoriť o koordinátoroch dobrovoľníkov. Kto sú to, čo majú na starosti a prečo sú potrební?

Zuzana Gajdošíková (autorka je dobrovoľníčkou BDC)

Ak sa Vám páči náš blog a chceli by ste nás podporiť v našej činnosti, stačí kliknúť TU.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa chcete dozvedieť viac o dobrovoľníctve a EDS, je tu pre Vás naša webová stránka. 

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  5x

👋 Motivujeme ľudí k dobrovoľníctvu a učíme organizácie ako s dobrovoľníkmi pracovať 💻 Máme dobrovoľnícky portál, na ktorom nájdete aktuálne dobrovoľnícke ponuky v BA ❤️ Stačí sa zaregistrovať a pomáhať 🙌🏼 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéDobrovoľníctvo

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu