Bratislavské dobrovoľnícke centrum víta jar v hlavnom meste a okolí už tretí rok jarným upratovaním. Dobrovoľníci pomôžu neziskovým organizáciám s úpravou záhrad, vysádzaním novej zelene, maľovaním, natieraním, alebo len tak vybehnú na kávu s bratislavskými seniormi. Zelené dni budú tretí májový piatok a sobotu, viac o programe Zelených dní zisťovala Michaela Bagalová.
Zelené dni vznikli ako reakcia na nekonečné dni práce z domu a online vyučovania počas pandémie. Ľudia vtedy stále častejšie vyhľadávali možnosti ako odísť z miest do prírody a niektorí aj zisťovali ako a kde môžu byť užitoční ako dobrovoľníci. BDC tiež registrovalo záujem práve o témy životného prostredia. To bolo ešte v začiatkom pandémie, pýtam sa koordinátorky programu Magdalény Šimkovej, kam sa posunuli Zelené dni po 3 rokoch?
Najdôležitejšia zmena je, že už nemusíme pri organizovaní akýchkoľvek aktivít myslieť na pandémiu. Pred 3 rokmi sme začínali naozaj veľmi skromne, zaregistrovalo sa 10 neziskových organizácii, ktoré pripravili ponuky pre asi 200 ľudí. Momentálne máme prihlásených 20 neziskových organizácií. Je dôležité spomenúť, že na jar sa vždy zaujímajú o dobrovoľníctvo najmä firmy, ktoré chcú zapojiť zamestnancov do užitočných aktivít v rámci tímbildingu. Zeleným dňom patrí aj po troch rokoch jeden pracovný a jeden víkendový deň v druhej polovici mája.
Spomínala si firmy, aké sa najčastejšie zapájajú a aké aktivity vyhľadávajú?
Sú to väčšinou nadnárodné spoločnosti, ktoré majú dcérske spoločnosti na Slovensku a snažia sa nastaviť CSR stratégiu podporujúcu dobrovoľnícku činnosť aj u nás. Je skvelé sledovať, ako sa dobrovoľníctvo postupom rokov dostáva „pod kožu“ stále väčšiemu množstvu ľudí. Ak vie firma správne motivovať ľudí a nastaví im napríklad jeden deň v mesiaci ako čas, kedy môžu venovať svoje vedomosti a schopnosti iným, je to obrovský benefit, nielen pre zamestnanca z hľadiska psychohygieny, ale aj pre spoločnosť. Máme výborne nastavenú spoluprácu s viacerými takýmito spoločnosťami, ktoré sa každoročne vracajú k tým istým aktivitám – napr. záchrana Klinčeka Lumnitzerovho na Devíne, alebo si vyberú iné aktivity a zapájajú sa viackrát do roka. Najčastejšie ide o manuálne aktivity, maľovanie, revitalizácia náterov, úprava záhrad, vysádzanie zelene, likvidácia čiernych skládok ale aj budovanie komunitných záhrad, či prechádzka s ľuďmi so znevýhodnením.

Každý rok nadväzuješ spolupráce s novými neziskovými organizáciami, ktoré pre svoju činnosť potrebujú pomoc dobrovoľníkov. Sú aj ponuky Zelených dní každý rok iné? Na čo sa môžu firmy aj verejnosť tešiť tento rok?
Každý rok sa snažíme prispôsobiť ponuku Zelených dní dopytu. Tento rok je mimoriadny najmä záujmom firiem, evidujeme niečo ako dobrovoľnícky boom. Už začiatkom roka sa prihlásilo niekoľko veľkých firiem, ktoré dajú svojim zamestnancom deň voľna, aby spolu s nami vyčistili a zveľadili najkrajšie miesta Bratislavy. Keďže nie každý dobrovoľník má chuť pomáhať v záhradách, sadiť alebo maľovať, vychádzame tento rok v ústrety aj bratislavským „kaviarenským typom“ a budeme vďační ak vezmú seniorov alebo klientov z DSSky na kávu.
Ako budú prebiehať tieto aktivity? Dobrovoľníci budú sprevádzať seniorov a potom si s nimi dajú kávu?
V zásade áno, ide najmä o to, aby sa seniori stretli s inými ľuďmi a mali sa možnosť porozprávať. V praxi je väčšina seniorov a klientov DSS na invalidných vozíkoch, dobrovoľníci ich teda musia odviezť do kaviarne, stráviť s nimi príjemný čas rozhovorom o všeličom a potom ich odviezť späť. Kvôli bezpečnosti absolvujú aktivitu aj zamestnanci zo zariadení.
🔊 Celý rozhovor si môžete vypočuť aj v našom krátkom podcaste Dobrovoľnícka 12-minútovka.
Ako prebiehajú aktivity v exteriéroch a kde všade budú dobrovoľníci tento rok pomáhať?
Bratislavské centrá voľného času a centrá sociálnych služieb pozývajú dobrovoľníkov na brigády do záhrad, potrebujú pomôcť s budovaním komunitných záhrad, natieraním aj maľovaním, na Šafárikovom námestí budeme v okolí Kačacej fontány odstraňovať náletové dreviny. Dobrovoľníci budú pomáhať aj v krásnych historických lokalitách – Kochovej a Pruger Wallnerovej záhrady, pôjdu zachraňovať Klinček Lumnitzerov na Devín aj do Štokeravskej vápenky. Veríme, že dobrovoľnícke ponuky si nájdu svojich záujemcov aj v Ekocentre v Stupave, v Pezinskej Grinave, pri Čunovských jazerách, vo Vlčom hrdle, aj v bratislavských mestských lesoch.
Bratislavské dobrovoľnícke Zelené dni budú teda 19. a 20 mája, všetky ponuky nájdete na webovej stránke https://www.dobrovolnictvoba.sk/co-robime/zelene-dni/
Na všetky vaše ďalšie otázky radi odpovieme na ahoj@dobrovolnictvoba.sk
Ak sa Vám páči čo robíme, môžete nás finančne podporiť. ĎAKUJEME ❤️
S láskou BDC