Načo sú nám dobrovoľnícke centrá?!

Hľadáte nakopnutie do života, chceli by ste sa naučiť niečo nové alebo stretnúť zaujímavých ľudí? Neviete ako začať? Stačí navštíviť krajské dobrovoľnícke centrum a dobrovoľnícky servis máte na tanieri.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dobrovoľnícke centrum je servisná organizácia pre všetkých tých, ktorí by radi nezištne pomáhali iným cez dobrovoľnícku činnosť. Môžu ho navštíviť jednotlivci, ale aj organizácie. Pre jednotlivcov má na výber množstvo dobrovoľníckych ponúk a pre organizácie samotných dobrovoľníkov. 

Kompletný servis

Dobrovoľnícke centrum je niečo také ako zákaznícky servis pre nakupujúcich. Ponúka služby v oblasti dobrovoľníctva so všetkým čo k tomu patrí. A najmä prepája jednotlivé organizácie s dobrovoľníkmi, ktorí im môžu pomôcť. Komunikuje s dobrovoľníkmi a odporúča ich do samotných organizácií. Informuje nových dobrovoľníkov o ich právach, povinnostiach, etických zásadách a pýta sa na ich očakávania. Navyše dobrovoľníkov podporuje a oceňuje za to, čo robia. Organizáciám zase centrá zabezpečujú rôzne školenia o tom ako sa majú k dobrovoľníkom správať. Vytvárajú pre nich dobrovoľnícke programy na mieru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Hľadanie dobrovoľníkov
Hľadanie dobrovoľníkov (zdroj: Internet)

 Každé dobrovoľnícke centrum je iné

Ale jednu vec majú spoločnú. Chcú čo najviac ľudí motivovať k dobrovoľníctvu, aby mohli šíriť dobro vo svojom kraji. Naše centrum napríklad organizuje každý mesiac Zoznamku s dobrovoľníctvom. Ľudia, ktorí prejavia záujem o dobrovoľníctvo, sa na nej dozvedia čo to vlastne dobrovoľníctvo je. Či vôbec majú naň dostatok času a na aký typ dobrovoľníctva sa hodia. Zároveň dostanú prehľad aktuálnych ponúk kde by mohli pomôcť. K dobrovoľníctvu motivujeme ľudí každý rok aj cez kampaň Týždeň dobrovoľníctva, kde môžu dobrovoľníci v danom týždni pomôcť organizáciám, ktoré to potrebujú. Dobrovoľníkov hľadáme aj prostredníctvom nášho webu, kde je možné sa zaregistrovať a získať tak prístup k aktuálnym dobrovoľníckym ponukám. O dobrovoľníctve informujeme aj na školách či vo firmách.

SkryťVypnúť reklamu
Dobrovoľníci v akcii
Dobrovoľníci v akcii (zdroj: Internet)

Dôveruj, ale preveruj

Každú organizáciu, ktorá by chcela pracovať s dobrovoľníkmi, si centrum najprv preverí. Musí vedieť, že má pre dobrovoľníkov pripravené dobré podmienky a nebude ich zneužívať. Overujú sa koordinátori dobrovoľníkov, právny a etický rámec organizácie. Ďalej ako robí nábor, výber, zaškolenie dobrovoľníkov, ako s nimi komunikuje a motivuje ich. V prípade potreby jej ponúkne niektoré zo školení zamerané na manažment dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.

 O tom aké majú dobrovoľníci práva a povinnosti si môžete prečítať v jednom z našich prvých blogov s názvom Dobrovoľník nie je nevoľník

SkryťVypnúť reklamu

.

Hľadanie dobrovoľníkov
Hľadanie dobrovoľníkov (zdroj: Internet)

Dobrovoľnícke centrá od západu až na východ

Je úplne jedno odkiaľ ste, dobrovoľnícke centrá sú vo všetkých krajoch. Stačí sa na ne nakontaktovať cez ich webstránky a už nič nebráni v tom, aby ste začali s dobrovoľníctvom. A nezúfajte ak dobrovoľnícka ponuka nepríde hneď. Niekedy to trvá aj niekoľko týždňov, kým sa objaví ponuka šitá na mieru a potom ten výsledok stojí za to:

BRATISLAVA

 www.dobrovolnictvoba.sk

TRNAVA

 www.dobrovolnictvott.sk

NITRA

 www.ncdnitra.sk

TRENČÍN

 www.dctn.sk

BANSKÁ BYSTRICA

 www.centrumdobrovolnictva.sk

ŽILINA

www.dobrovolnictvoza.sk

PREŠOV

www.dobrovolnictvopo.sk

KOŠICE

 www.dckk.sk

SkryťVypnúť reklamu

P.S.: Nabudúce Vám na našom blogu prezradíme aké dobrovoľnícke ponuky si ľudia najčastejšie vyberajú a prečo.

Zuzana Gajdošíková (autorka je dobrovoľníčkou BDC)

Ak sa Vám páči náš blog a chceli by ste nás podporiť v našej činnosti, stačí kliknúť TU.

Ak sa chcete dozvedieť viac o dobrovoľníctve, je tu pre Vás naša webová stránka. 

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  5x

👋 Motivujeme ľudí k dobrovoľníctvu a učíme organizácie ako s dobrovoľníkmi pracovať 💻 Máme dobrovoľnícky portál, na ktorom nájdete aktuálne dobrovoľnícke ponuky v BA ❤️ Stačí sa zaregistrovať a pomáhať 🙌🏼 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéDobrovoľníctvo

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu