Bratislavské dobrovoľnícke centrum ocení tento rok už po ôsmykrát výnimočné dobrovoľnícke príbehy Srdcom na dlani. Aký rok má za sebou BDC a prečo je oceňovanie dobrovoľníkov ich srdcovkou som sa pýtala koordinátorky podujatia Magdalény Šimkovej.
Tento rok bol pre nás pestrý, tak ako vždy, keďže máme množstvo zaujímavých aktivít, kde sa snažíme motivovať verejnosť k dobrovoľníctvu. Vzrástol nám počet detí zo znevýhodneného prostredia, ktoré chodia doučovať naši dobrovoľníci. Zapojili sme taktiež zdravotne znevýhodnených do dobrovoľníctva, robíme rôzne konzultácie aj školenia pre organizácie.
Ako sa vyvíja vlna solidarity, ktorá sa spustila po vojne na Ukrajine. Minulý rok BDC oceňovalo Srdcom na dlani aj dlhodobú humanitárnu pomoc pre odídencov.
Stále máme dobrovoľníkov, ktorí sa zapájajú do pomoci odídencom, je prirodzené, že vlna solidarity sa postupne znižovala, keďže sa v tom nedá dlhodobo pokračovať. Je však dôležité povedať, že odídenci nie sú len prijímatelia dobrovoľníckej pomoci, ale sami aj pomáhajú.
Aký spôsobom pomáhajú odídenci?
Zapájajú sa do rôznych aktivít komunitných centier, v miestach humanitárnej pomoci, podieľajú sa na príprave rôznych aktivít komunitného charakteru.
Ako sa zmenilo dobrovoľníctvo po dvoch veľkých krízach - pandemickej a ešte stále prebiehajúcom vojenskom konflikte? Pocítili ste zmenu, alebo zvýšený záujem nových dobrovoľníkov o pomáhanie?
Stále máme dobrovoľníkov, ktorí sa zapájajú a prichádzajú aj nový, ktorí by radi začali s dobrovoľníctvom. Veľký nárast dobrovoľníkov sme zaregistrovali v začiatkom pandémie aj pri vzniku konfliktu na Ukrajine, kedy sa chceli všetci nejakým spôsobom angažovať a pomôcť. Nedá sa tak ale pokračovať dlhodobo, takže záujem jednotlivcov opadol. Po krízach vidíme, že my ako centrum, aj neziskové organizácie s ktorými spolupracujeme musíme veľmi rýchlo reagovať na vzniknutú situáciu. Dobrovoľníctvo je benefitom, aktivít máme neúrekom.
Prečo je dôležité oceňovať dobrovoľníkov za ich pomoc, chcú sa vôbec dobrovoľníci ukazovať na verejnosti ako tí, ktorí sa zapájajú do dobrovoľníctva?
Oceňovanie Srdce na dlani je pre nás srdcovka, keďže chceme poďakovať všetkým, ktorí sa venujú dobrovoľníctvu, čiže vo svojom voľnom čase a bez nároku na finančnú odmenu pomáhajú iným v rôznych oblastiach spoločenského života, vzdelávania, kultúry, sociálnej, zdravotnej oblasti aj ochrane životného prostredia. Oceňovaním zvyšujeme povedomie o dobrovoľníctve a zvyšujeme aj status dobrovoľníctva v kraji tým, že motivujeme k pomáhaniu aj ďalších. V skratke, je to poďakovanie, na ktorom lipneme, pretože chceme povedať ľuďom, že si vážime ich prácu.
Akým spôsobom môžu ľudia nominovať dobrovoľníka, koordinátora alebo projekt na ocenenie? Aké sú formálne podmienky a ktoré nominácie nie sú v poriadku.
Nominovať môžete cez našu stránku www.dobrovolnictvoba.sk, kde je link. Nominácie možno poslať v 7. kategóriách, každá fyzická alebo právnická osoba môže poslať jednu nomináciu v každej kategórii, čo znamená, že môžete naraz poslať až 7, ak nájdete toľko zaujímavých dobrovoľníckych príbehov. Dôležité je vyzdvihnúť, že ide o dobrovoľnícku činnosť, že dobrovoľník musí pomáhať vo voľnom čase, bez nároku na odmenu. Výnimku má iba kategória koordinátor dobrovoľníkov, ktorý môže byť zo zákona platený. Nie sú tam prísne podmienky, jednou z najdôležitejších je, aby dobrovoľník vykonával dobrovoľnícku činnosť na území Bratislavského kraja, taktiež organizácia, ktorá ho nominuje by mala mať sídlo v našom kraji.
Nominácie, ktoré ste doposiaľ odmietli, boli napríklad zo zlého kraja, alebo formálne neboli správne zaradené?
Áno, pri písaní nominácie vám vieme pomôcť, už zaslanú nomináciu vieme prehodiť do inej kategórie, upozorníme tiež, keď chýba fotografia. Veľmi dôležité pri nominovaní je uvedomiť si, že ak to bola platená práca a nejde o nomináciu v kategórii koordinátor dobrovoľníkov, nemôžeme ju uznať. To isté platí aj o darcovstve.
Aké sú kritéria na výber ocenených príbehov? Môžu ľudia nominovať aj opakovane?
Môžu nominovať a v každej kategórii poslať jednu nomináciu. Ak ste teda boli nominovaní minulý rok a nezískali ste ocenenie, môžete nám zaslať nomináciu opätovne.
Ako prebieha oceňovanie? Kde bude tento rok?
Tento rok to budeme mať v Starej tržnici v Bratislave, čomu sa mimoriadne tešíme, keďže v jej priestoroch sídlime a máme k nej citovú väzbu. Pri oceňovaní dávame priestor každej nominácii, čiže každý jeden príbeh nominované zaznie individuálne. Každá nominácia, ktorá spĺňa podmienky je zaradená na hodnotenie. Všetky nominácie predstavíme počas galavečera formou video vizitiek nominovaných.
Keďže tento event organizuješ už niekoľko rokov, koľko nominácii ti zvykne prichádzať a koľko čakáš tento rok?
V posledných rokoch sa to zvyšuje, ide o krajské oceňovanie, ale máme v priemere 50 až 60 nominácií, minulý rok ich bolo 65. Nejde nám ale o to, aby ich bolo strašne veľa.
Dôležitou súčasťou nominácie je aj čas, ktorý dobrovoľník venuje iným. Čo znamená, keď dobrovoľník pomáha dlhodobo a ako ich motivujete aby sa zapájali?
Dlhodobo znamená, že dobrovoľník pomáha organizácii nepretržite niekoľko mesiacov. V prípade nominácie na koordinátora dobrovoľníkov a dlhodobú dobrovoľnícku pomoc by mali dobrovoľníci pomáhať minimálne 2 roky. Niekedy nám prichádzajú nominácie, kde ľudia pomáhajú aj 10 rokov. Čo sa týka podpory dlhodobého dobrovoľníctva, v každej organizácii je koordinátor, ktorí sa stará o všetko, čo súvisí s dobrovoľníctvom. Pripraví kampaň, určí ako nájsť dobrovoľníkov, vyškolí si ich aj motivuje k ďalšej pomoci. Veľmi dôležitá je komunikácia, Bratislavské dobrovoľnícke centrum pomáha neziskovým organizáciám správne nastaviť dobrovoľnícky program, aby neboli „hodení do vody“.
Ako hodnotíš ako koordinátorka Srdce na dlani a čo od vás ocenení dobrovoľnícky získavajú?
Srdce na dlani je stále vyvrcholenie roka, celej práce, ktorej sa venujeme. Je to oslava dobrovoľníctva, kde si prichádzajú nielen nominovaní, ale aj ľudia z neziskových organizácií oddýchnuť pri bohatom kultúrnom programe. Pre mňa je dôležité, aby sa mohli stretnúť ľudia, navzájom inšpirovať a získať impulz, že dobrovoľníctvo má zmysel. Srdce na dlani je mojou srdcovkou, na ktorú sa vždy veľmi teším. Dobrovoľníci získavajú špeciálnu grafiku, ktorú výnimočne pre tento účel vytvárajú umelci.
Kde sa potom môžu ukázať dobrovoľníci so svojim oceneným príbehom, postupujú na ďalšiu úroveň oceňovania?
Áno, môžu poslať nomináciu na národnú úroveň, kde môžu získať ďalšie ocenenie.
Na záver teda už len v krátkosti, nominujte dobrovoľníkov zo svojho okolia, aby potom Bratislavské dobrovoľnícke centrum mohlo cez ich príbeh motivovať aj ďalších ľudí k dobrovoľníctvu. BDC prijíma nominácie do 2. novembra.
Ak sa Vám páči čo robíme, môžete nás finančne podporiť. ĎAKUJEME ❤️
Michaela Bagalová, BDC