Pozícia koordinátorov dobrovoľníkov je často podceňovaná

A pritom od nich závisí ako si organizácia samotných dobrovoľníkov udrží alebo nie. Ako to zmeniť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Každá dobrovoľnícka činnosť by mala mať svojho koordinátora. Aby samotný dobrovoľník vedel presne čo sa od neho očakáva, a aby samotná pomoc putovala tam kde naozaj má ísť. Podporu však potrebujú aj samotní koordinátori dobrovoľníkov.

Bratislavské dobrovoľnícke centrum ponúka organizáciám bezplatné supervízie pre ich koordinátorov dobrovoľníkov. O tom čo sú to vlastne tie supervízie a prečo sú dôležité sa rozprávala redaktorka a spolupracovníčka BDC Zuzana Majerčíková so supervízorkou Martou Špalekovou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 👉 Celý rozhovor si môžete vypočuť v našom krátkom podcaste Dobrovoľnícka 12-minútovka.

Nájdete ho aj na: Spotify či Anchor.

Čo je to supervízia a prečo je dôležitá?

Supervízia mi pomáha pozrieť sa na nejaké ťažkosti, veci, s ktorými sa stretávam v praxi. Je to zamerané na pracovnú oblasť. Supervízia nie je terapia, nejde do osobnosti klienta alebo do supervídanta, ktorého tam mám. Pozeráme sa na to, že s čím sa v tej práci stretávajú, čo tam nejde a ideme to preskúmať. Je to veľa o sebareflexii a o tom, čo mi funguje a čo mi nefunguje. V rámci tej supervízie pre koordinátorov sa najčastejšie rieši ako pracovať s dobrovoľníkmi, pretože jedna vec je ich získať a druhá veci si ich aj udržať a potom ako s nimi pracovať v tom plynúcom čase, keď dobrovoľníci robia už v organizácii.

SkryťVypnúť reklamu

Akým spôsobom si koordinátor môže overiť efektívnosť svojich postupov s dobrovoľníkmi? Sú niekde tie postupy stanovené alebo každá organizácia má svoje postupy?

Veľmi záleží na tom o akú organizáciu ide a na akú činnosť dobrovoľníka potrebujú. Či ide o priamu prácu s nejakým klientom alebo nepriamu a či ide o nejaké jednorazové akcie alebo dlhodobejšie. Supervízia sa môže použiť už pri zostavovaní dobrovoľníckeho programu. Napríklad naša organizácia chce mať dobrovoľnícky program a hneď na začiatku sa pozrieť, že aké využitie môže mať dobrovoľník – čo môžeme od neho očakávať, čo mu môžeme ponúknuť, ako sa vieme o neho postarať. Často sa totiž stáva, že organizácia má dobrovoľníka, no potom nemá kapacity sa o neho starať.

SkryťVypnúť reklamu

A to je práve veľmi dôležité. Aj my v rámci BDC o tom často hovoríme a robíme aj na to školenia a práve aj tieto supervízie. Ako sa teda overuje efektívnosť tých postupov, keby si mohla spomenúť aj nejaký príklad.

Koordinátor príde a donesie nejaký konkrétny prípad alebo situáciu, ktorá sa mu deje v organizácii alebo s dobrovoľníkom. A na tej supervízii si to postupne prejdeme, jednotlivé kroky – čo sme mohli napríklad urobiť inak na začiatku. Či dobrovoľník porozumel, čo od neho očakávame a či sme mu dali aj priestor na rast v tej organizácii, aby mohol participovať na tom celom.  Výhodou pre koordinátorov je to, že ide o skupinovú supervíziu, takže sa môžu od seba vzájomne učiť. Čiže niekedy sa môže stať, že niekto konkrétny prípad v organizácii nemá, ale nám to pomôže ak sa s daným problém v budúcnosti stretneme. Je to aj o vzájomnom odovzdávaní si informácií, skúseností, vedomostí, ktoré jednotliví koordinátori majú. Čo je veľmi dôležité v rámci tej supervízie je to, že ja nie som citovo zaangažovaná do tých procesov, ja som niekto zvonku. A preto je to výhodné mať niekoho zvonku, lebo keď sme do toho citovo zaangažovaní, tak nevieme byť úplne nestranní. Nevieme mať nadhľad a nevtiahnuť sa do tých procesov.

SkryťVypnúť reklamu

Viac o tom:

·        ako vyzerá online supervízia v praxi – konkrétny príklad

·        ako by mohol koordinátor alebo dobrovoľník poškodiť svojich klientov a ako tomu predchádzať

·        kedy najčastejšie koordinátor vyhorí

·        že funkcia koordinátora dobrovoľníkov je často podceňovaná

·        ako veľmi má byť koordinátor v kontakte s dobrovoľníkmi

si vypočujte v podcaste Dobrovoľnícka 12-minútovka so supervízorkou Martou Špalekovou.

Ak sa Vám páči čo robíme, môžete nás aj finančne podporiť alebo venovať nám Vaše 2% z daní. ĎAKUJEME ❤️

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bloger 
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  24x

👋 Motivujeme ľudí k dobrovoľníctvu a učíme organizácie ako s dobrovoľníkmi pracovať 💻 Máme dobrovoľnícky portál, na ktorom nájdete aktuálne dobrovoľnícke ponuky v BA ❤️ Stačí sa zaregistrovať a pomáhať 🙌🏼 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéDobrovoľníctvo

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu