Tajné životy detí v krízových centrách

Predstavte si, že máte 10 rokov. Namiesto toho, aby ste si užívali bezstarostné detstvo v kruhu rodiny, putujete z jedného krízového centra do druhého. Vo vašom živote neexistujú takmer žiadne pravidlá, čo sa odráža aj v škole.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Do krízového centra sa môže dostať naozaj každý. Nikdy totiž nevieme ako sa s nami osud zahrá a je úplne jedno z akej rodiny či sociálnej vrstvy pochádzame. Na obrazovkách RTVS sme mohli donedávna pozerať už druhú sériu skvelého seriálu Tajné životy, ktorý prelomil tabu domáceho násilia a priblížil náročné príbehy žien, ktoré sa pre rôzne dôvody dostali do krízového centra. Spolu s nimi sa tam však často ocitnú aj deti. A preto sme sa v našom dobrovoľníckom programe Som tu pre Teba zamerali práve na ne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Deti v krízových centrách nemajú žiadny vzor

"Keď k nám prichádzajú deti spoločne s ich mamami, väčšinou pociťujú zmätok zo svojej situácie. Nevedia hneď pochopiť kde sa ocitli, či je krízové centrum napríklad škola alebo škôlka. Je potrebné deťom vysvetliť čo sme za zariadenie a k čomu slúžime. Väčšinou si deti na centrum rýchlo zvyknú a berú to ako ich ,,prechodný“ domov, " hovorí psychologička z krízového centra, s ktorým sme rozbehli dobrovoľnícky program doučovania Som tu pre Teba. Deti, ktoré sa sem dostali často nemajú motiváciu vzdelávať sa, keďže ich v tom nepodporujú a nemotivujú ani vlastní rodičia. Veľakrát svoj čas míňajú len sledovaním televízora. V škole sú väčšinou terčom posmeškov, pretože sú to vždy "tí noví" a pochádzajú prevažne zo sociálne slabšieho prostredia. Naši vyškolení dobrovoľníci a dobrovoľníčky sa stretávajú s konkrétnym dieťaťom raz týždenne na 2-3 hodiny priamo v priestoroch krízového centra. Pomáhajú mu s prípravou do školy, písaním domácich úloh, opakujú s ním prebrané učivo alebo s dieťaťom trávia čas hraním sa hier a rozprávaním o tom, čo za posledný týždeň zažilo.

SkryťVypnúť reklamu
Deti potrebujú v živote svoj vzor
Deti potrebujú v živote svoj vzor (zdroj: Stocksnap.io)

Deti v krízovom centre vnímajú, že v ich živote nie je všetko v poriadku

Naši dobrovoľníci sa väčšinou s deťmi o ich zážitkoch z domu cielene nerozprávajú. Negatívne skúsenosti, ale často vycítiť z ich rozprávania či správania. Pokračuje dobrovoľníčka Anka: "Barborka o svojich rodičoch nerada rozpráva, najmä o otcovi, u ktorého býva. Viem len, že trpí tým, že má málo priateľov, pretože prestúpila z inej školy." Dobrovoľníčka Janka tvrdí, že jej zverenec o tom prečo je v krízovom centre vie, pretože má už 13 rokov a z času na čas o tom hovorieva. "Ovplyvňuje ho to. Cíti, že tu je veľmi obmedzený, že jeho rodine je tá izba malá (mamina + 3 deti)." Aj dobrovoľníčka Katka vysvetľuje, že jej zverenkyňa Sisa si uvedomuje svoju rodinnú situáciu. "Ak cítim, že je niečím traumatizovaná, podporím ju slovne. Je to rozumné a uvedomelé dieťa. Ak na sebe zamaká, bude veľmi životaschopné aj v ťažších podmienkach."

SkryťVypnúť reklamu

Vzťah s dieťaťom sa netvorí vždy ľahko

Dôvera je základom v akýchkoľvek vzťahoch. O to ťažšie sa získava u dieťaťa, ktoré je často zmätené zo svojho života a nie svojim zavinením. Naša dobrovoľníčka Peťa si spomína na svetlé aj temné chvíle. "Dôverný vzťah sa buduje pomerne pomaly a veľmi to závisí od povahy oboch - dobrovoľníka aj dieťaťa. Je však úžasné, keď vás dieťa, čo doučujete objíme, porozpráva ako sa malo, aké boli prázdniny." Dobrovoľníčke Janke sa s jej zverencom pracuje relatívne dobre. "Niekedy to je horšie, niekedy lepšie. Dalo by sa povedať, že to závisí od jeho aktuálnej nálady - postoju k učeniu sa. Filipko nie je "veľká voda", je tichší, plachejší, napriek tomu sme sa skamarátili relatívne rýchlo. Dôvera, ale rástla postupne." A aby rástla ešte viac jeden dobrovoľník sa venuje jednému dieťaťu v rámci projektu Som tu pre Teba minimálne 1 rok, aby si na seba zvykli. Medzi dieťaťom a dobrovoľníkom sa tak vytvára vzťah, ktorý je pre dieťa veľmi prospešný - zažíva pocit akceptácie a získava prostredníctvom osoby dobrovoľníka pozitívny vzor.

SkryťVypnúť reklamu
Dobrovoľnícky program Som tu pre Teba
Dobrovoľnícky program Som tu pre Teba (zdroj: Stocksnap.io)

Doučovanie detí v krízových centrách prináša dvojnásobné ovocie

Na jednej strane si deti zlepšujú svoj prospech, na strane druhej sa cítia užitoční aj naši dobrovoľníci. Projekt Som tu pre Teba podľa psychologičky z krízového centra naozaj funguje. "Deti si zlepšujú známky, niektoré dokonca aj o dva stupne k lepšiemu. Veľmi im pomáha ak sa im niekto venuje a trpezlivo im vysvetľuje učivo, ktorému nerozumejú alebo s ním majú ťažkosti. Vytvárajú si určitý návyk a začínajú brať prípravu do školy ako niečo, čo sa robiť má." Svoje miesto v tejto dobrovoľníckej činnosti si našla aj dobrovoľníčka Mirka. "Ak budú mať tieto deti čo len trochu lepší život vďaka vzdelaniu, je to omnoho viac, ako keď sa budú spoliehať len na materiálnu pomoc. Je to pre mňa ohromná motivácia a preto ma práca s nimi naozaj baví."

Zapojiť sa môžete aj Vy

Aktuálne je do doučovania v programe Som tu pre Teba zapojených 20 dobrovoľníkov a 20 detí. Pôsobia v bratislavských krízových centrách. Ak Vás tento projekt oslovil a chceli by ste sa do neho zapojiť aj Vy, stačí napísať na info@dobrovolnictvoba.sk. Aby sa mohlo venovať viac našich dobrovoľníkov viacerým deťom, potrebujeme aj Vašu finančnú pomoc. Stačí, keď obetujete jednu kávu alebo drink do mesiaca a podporíte dobrovoľníkov, ktorí svoj voľný čas venujú deťom v krízových centrách. Deťom tak dáte šancu na lepšie vzdelanie. Stačí kliknúť TU.

Zuzana Gajdošíková (autorka je dobrovoľníčkou BDC)

(Pre citlivosť témy sme zmenili mená detí a dobrovoľníkov.)

Ak sa chcete viac dozvedieť o projekte Som tu pre Teba, kliknite tu.

Ak sa chcete dozvedieť viac o dobrovoľníctve, je tu pre Vás naša webová stránka. 

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bratislavské dobrovoľnícke centrum

Bloger 
  • Počet článkov:  46
  •  | 
  • Páči sa:  5x

👋 Motivujeme ľudí k dobrovoľníctvu a učíme organizácie ako s dobrovoľníkmi pracovať 💻 Máme dobrovoľnícky portál, na ktorom nájdete aktuálne dobrovoľnícke ponuky v BA ❤️ Stačí sa zaregistrovať a pomáhať 🙌🏼 Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéDobrovoľníctvo

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu