Začiatkom tohto roku sme však boli svedkami zdanlivo prekvapivého rozdielu. Zatiaľ čo Slovinci už dnes platia v obchodoch eurami, v Čechách najnovšie ani neexistuje oficiálny kalendár prijatia spoločnej meny. Znamená to, že základné smerovanie hospodárskych politík sa rozdelilo a prijatie eura signalizuje, že Slovincom sa podarilo niečo, s čím Česi neúspešne bojovali - zladenie rozsiahleho sociálneho štátu, zdravých verejných financií a dlhodobej konkurencieschopnosti? Bude Slovinsko lídrom medzi novými členskými štátmi únie?
Odpoveď bohužiaľ nie je optimistická. Euro môže a nemusí byť znakom hospodárskeho zdravia. Slovinskí politici neuskutočnili magické bezbolestné reformy, len na rozdiel od českých dokázali konzervatívne hospodáriť a jemnou salámovou metódou sa zmestiť do maastrichtských limitov. To im však dlho nevydrží. Obe krajiny zaradila Európska komisia do exkluzívnej skupiny štátov s dlhodobo absolútne neudržateľnými verejnými financiami. Slovinský dôchodkový systém je ešte neudržateľnejší ako ten český a slovinské verejné výdavky sú už dnes vyššie ako tie české (obe krajiny v tomto prekonáva len Maďarsko). Pôrodnosť patrí medzi najnižšie v Európe a demografické zmeny tak udrú o to tvrdšie.
Z českého pohľadu je preto rovnako zaujímavé pozrieť sa inú hviezdu postkomunistického neba - Estónsko, krajinu známu ako výkladnú skriňu ekonomického liberalizmu. Pobaltská krajina sa síce do eurozóny zatiaľ nedostalo, ale dôvodom je závideniahodný hospodársky rast, ktorý vytlačil infláciu nad Maastrichtom povolené hodnoty. Estónsko začínalo v deväťdesiatych rokoch s životnou úrovňou, ktorá dosiahla ledva polovicu českej či slovinskej. Bolo teda voči Čechom v rovnakej pozícii ako Česi napríklad voči Rakúšanom. Dá sa predpokladať, že do roku 2010 Estónci Čechov prekonajú. Ak sa chceme pozrieť na kvalitu života inak, je zaujímavé všimnúť si, že Estónci majú s náskokom najnižšiu korupciu z postkomunistických krajín (ďalší sú Slovinci) a že Skype je aj estónska firma. Život v Talinne nie je podľa dostupných informácií rajský, ale pobaltská krajina je zatiaľ jediný presvedčivý kandidát na post východoeurópskeho Írska. (Pre spravodlivosť treba uznať, že Litva, Lotyšsko či Slovensko sa tiež veľmi snažia.)
Euro Slovinsko pomôže imidžovo aj reálne, nestačí však na to, aby si udržalo titul najprosperujúcejšieho postkomunistického štátu. Je totiž viac symbolom úspešnej minulosti ako budúcnosti. O pár rokov na trón zasadne Estónsko - s eurom či bez neho.
písané pre Respekt