Správa týždňa: Je Patrik Tkáč najbohatší Slovák?

Oligarchovia si rozobrali Slovensko na kúsky. Je dôležité vedieť, koľko na náš účet zarobili. Ale predovšetkým potrebujeme odvážne riešenia, ako sa ich zbaviť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Denník N zverejnil obsiahly článok o tom, či je Patrik Tkáč najbohatší Slovák alebo nie. Zaujímavejší než umiestnenie v rebríčku je však spôsob, akým sa oligarcha k majetku dostal. 

Ján Kováč píše, že “Slovákom s najväčším majetkom sa podľa českých médií Euro a E15 stal Patrik Tkáč. Zarobiť mal najmenej 1,75 miliardy eur na predaji podielov energetickom holdingu EPH…” Novinár upozorňuje, že Forbes, ktorý sa na miliardárov špecializuje, vo svojom rebríčku radí Tkáča až na 8. miesto, ktoré zdieľa s otcom Jozefom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Patrik Tkáč je podobné bohatý, dokonca možno bohatší ako Jaroslav Haščák z Penty. Tiež má svoj mediálny atómový kufrík – cez vlastníctvo televízie JOJ a skryté vlastníctvo ďalších médií. 

Ako upozorňuje Denník N, podnikanie Patrika Tkáča je založené na netransparentných majetkových vzťahoch. Nie je v nich známe, čo presne a kto vlastní. 

Pochybné vlastnícke vzťahy

Nejasné vlastnícke vzťahy majú dobrý dôvod. Väčšina biznisu Patrika Tkáča je založená na politickom vplyve a schopnosti ovplyvňovať regulátorov. Ide o odvetvia ako energetika, reality, pôdohospodárstvo, média. 

Nejasné vlastníctvo zároveň umožňuje obchádzať cez pôžičky na Cyprus aj limity na úverovanie vlastných projektov cez vlastnú banku. Limity existujú preto, lebo bez nich oligarchovia môžu vycicať banku riskantnými projektmi a v prípade pádu to zaplatíme my všetci. 

SkryťVypnúť reklamu

Patrik Tkáč alebo blízke firmy boli zapletené do škandalóznych projektov ako mýto. Jeho príbeh ukazuje, že problém oligarchie nie je len o jednej osobe. Napokon, mediálna časť Lex Haščák sa týka všetkých oligarchov, ktorí si nakúpili média v snahe kontrolovať verejnú diskusiu. 

Potrebujeme razantné kroky

Ale problém je širší a koalícia PS/SPOLU ho v programe Bod zlomu rieši s plnou vážnosťou:

  • Zastavíme odlievanie zisku do daňových rajov a legálne obchádzanie daňových povinností. Minimalizujeme netransparentné postupy a dotácie v energetike a zverejňovaním čo najväčšieho rozsahu informácií o doteraz poskytnutých výhodách.

  • Posilníme právomoci a kapacity Protimonopolného úradu SR, osobitne vo vzťahu k mediálnemu trhu, zdravotníctvu a rozhodnutiam verejnej správy vytvárajúcim priestor pre monopolizáciu a obmedzovanie súťaže.

  • Zastavíme drancovanie lesov a pôdy a zmeníme systém dotácií do pôdohospodárstva tak, aby motivoval k maximalizácii pridanej hodnoty a podpore malých a stredných spracovateľov. 

  • Pri rozdeľovaní štátnych peňazí, najmä eurofondov, budeme preferovať menšie, decentralizované, nárokovateľné prístupy, štátnu pomoc budeme poskytovať najmä pri investíciách v chudobnejších regiónoch.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
SkryťZatvoriť reklamu