reklama

Správa týždňa: Mladé rodiny nemajú kde bývať

Priemerná cena bývania vzrástla oproti predchádzajúcemu štvrťroku najvýraznejšie za posledné tri roky. Bývanie sa stava nedostupným najmä pre mladých. Prečo je to tak? A čo s tým?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Pred viac ako tromi rokmi som ako opozičný poslanec v parlamente presadil takzvané Beblavého percento. Umožnilo ľuďom preniesť si hypotéku do inej banky s malou pokutou. 

Na trhu nastala obrovská bitka. Vďaka nej ľudia s existujúcimi hypotékami šetria asi 130 miliónov ročne. Súťaž hnala dole aj ceny nových hypoték – Slovensko sa stalo jednou z najlacnejších krajín v únii.

Nestačí to

Dlhodobo upozorňujem, že to nestačí. Bez zvýšenia ponuky bývania, teda väčšej výstavby, sa lacnejšie hypotéky prelejú do cien. Jednoducho to zhrnul Denník N, ktorý napísal: „Lacné úvery + málo novostavieb = drahšie bývanie“.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ceny rastú rýchlo vo všetkých regiónoch, najlepšie si to možno ukázať na hlavnom meste, kde je trh najväčší. Denník SME napísal, že „ponuka v novostavbách dosahuje v prípade Bratislavy alarmujúce nízke čísla. Ku koncu septembra bolo na bratislavskom trhu podľa analýzy Bencont Investments v ponuke 1 732 bytov v novostavbách. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku došlo k poklesu ponuky o vyše 10 percent, medziročne o takmer polovicu.“

Menej bytov za vyššie ceny znamená menej dostupné bývanie, najmä pre mladé rodiny.

Podporiť ponuku, nie dopyt

Naša koalícia PS/SPOLU v programe Bod zlomu hovorí jasne, že podporu bývania presunieme od dopytu k ponuke - teda k výstavbe súkromného, verejného a neziskového nájomného bývania v oblastiach s rýchlym rastom cien a silným dopytom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
  • V kľúčových regiónoch určíme ciele na výstavbu nového bytového fondu a nastavíme mestám a obciam motivačné nástroje na ich naplnenie. Ich súčasťou bude aj stabilný viacročný rámec dotácií zo štátneho rozpočtu na rozvoj bývania v kombinácii s úvermi pre samosprávy.

  • Skrátime a zlacníme výstavbu bývania (zníženie byrokracie, zjednodušenie procesov, garancia lehôt), na druhej strane budeme motivovať mestá aj developerov k lepšiemu využitiu existujúcich plôch. Napríklad cez sprísnenie pravidiel zmeny ornej pôdy na stavebné pozemky v územnom pláne, ak nie sú dostatočne využité existujúce plochy.

  • Rodinné domy s jedným nadzemným podlažím, bez obytného podkrovia, bez podpivničenia a s celkovou plochou do 150 metrov štvorcových sa budú povoľovať ohlásením stavby, ak budú v súlade s územným plánom obce.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu