Správa týždňa: Taký chaos v zákonoch tu nebol od vzniku Slovenska

Trinásť zamestnávateľských združení a obchodných komôr navrhlo 20 opatrení, ktoré by mala spraviť budúca vláda, ak si chce Slovensko udržať postavenie v čase globálneho ekonomického ochladenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Polovica sa týka najmä nepredvídateľného legislatívneho prostredia. „Toto je stav, ktorý tu ešte od roku 1993 nebol,” povedal podľa denníka N

Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

Podnikatelia márne uvádzajú, že už v programovom vyhlásení tejto vlády sa hovorí o predvídateľnom a udržateľnom podnikateľskom prostredí. Alebo o tom, že zákony sa prijímajú transparentne a robia sa k ním prípadové štúdie.

V praxi to vyzerá presne opačne. Vláda obchádza verejnú aj parlamentnú diskusiu. A vládni poslanci na poslednú chvíľu vkladajú do zákonov lobistické a chaotické zmeny, ktoré prechádzajú bez kontroly a bez premýšľania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zastavme to šialenstvo

V BODE ZLOMU navrhujeme viacero ráznych riešení ako budovať skutočný právny štát bez zbytočnej byrokracie a šikanovania. Obmedzíme chaos a možnosť netransparentných zásahov v prospech konkrétnych firiem a záujmov.

Zavedieme jednoduché pravidlo proti byrokracii, podľa ktorého bude môcť štát pridať novú administratívnu povinnosť a nariadenie iba výmenou za jednu zrušenú existujúcu povinnosť („jedno nové za jedno staré“).

Minimalizujeme zmeny zásadných zákonov ovplyvňujúcich podnikateľské prostredie na maximálne jedenkrát ročne.

Sprísnime pravidlá tvorby zákonov s cieľom obmedziť „prílepky” a iné obchádzania legislatívneho procesu, ktoré sa dejú často bez odbornej a verejnej diskusie a na poslednú chvíľu.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdelíme 2. a 3. čítania návrhov zákonov tak, aby bola konečná podoba návrhu zverejnená minimálne 30 dní pred finálnym hlasovaním a nemohlo sa tam nič vložiť.

Schválené zákony treba zároveň do praxe zavádzať tak, aby ľudia aj zamestnávatelia mali reálnu šancu ich spoznať a dodržiavať. Zavedieme jasné pravidlá, ako majú štátne orgány informovať občanov a občianky o nových povinnostiach. Z prvých zistení nedostatkov počas kontroly budeme vyžadovať nápravu, až potom pokuty.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu