Správa týždňa: Ženy už robia zadarmo a škodí to aj mužom

Inštitút pre výskum práce a rodiny upozornil, že platový rozdiel medzi mužmi a ženami je na Slovensku 18%. Už niekoľko rokov sa vôbec nezlepšuje. Znamená to, že od konca októbra robia ženy v podstate zadarmo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Slovensko je horšie ako priemer EÚ, a to napriek tomu, že u nás ženy získavajú viac vzdelania ako muži: až 56% vysokoškolsky vzdelaných ľudí sú ženy.

Aj ženy na rovnakej pracovnej pozícii zarábajú na Slovensku podľa spoločnosti Trexima o 8,6% menej ako muži. Napriek tomu, že majú rovnakú kvalifikáciu a náplň práce. 

Je to veľmi nefér. Kedysi používali zamestnávatelia výhovoru o tom, kto je “živiteľom rodiny”. Dnes však pracujú vo väčšine rodín obaja. A ak je niekto samoživiteľ, tak sú to práve ženy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Škodí to Slovensku

Koho nezaujíma férovosť, ale financie, môže si pozrieť výskumy citované Inštitútom finančnej politiky. Podľa nich zníženie príjmovej medzery medzi pohlaviami ide ruka v ruke s rastom ekonomiky, „pomáha pri tvorbe kvalitných pracovných miest, zvyšuje produktivitu a konkurencieschopnosť na úrovni firiem.“ Dnešný stav tak škodí nielen ženám, ale aj mužom.

Na riešenie mzdovej nerovnosti nie je jednoduchý recept – inak by to už väčšina vyspelých krajín vyriešila. Dôležité je celkové posilňovanie rovnosti medzi mužmi a ženami, ktoré je pre PS/SPOLU prioritou.

Obrázok blogu

Povinné zverejňovanie rozdielov

V našom programe BOD ZLOMU máme konkrétny návrh zameraný priamo na mzdy: veľké firmy nad 50 zamestnancov, ale aj verejné inštitúcie a štátne podniky budú povinne zverejňovať platové rozdiely medzi mužmi a ženami na rovnakej pozícii či v rovnakom pracovnom zaradení. 

SkryťVypnúť reklamu

Chceme tak na ne tlačiť, aby odstraňovali nerovnakú mzdu za rovnakú prácu. Tieto informácie dnes nemajú k dispozícii ani samotní zamestnanci či odborári a nemôžu sa tak brániť proti diskriminácii.

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
SkryťZatvoriť reklamu