Ako sa Ficovi nepchať do zadku (ani nikomu inému)

Nasledovný mail bol tento týždeň rozosielaný v rámci Trnavskej univerzity: "Vazene kolegyne, Vazeni kolegovia, vo stvrtok 14. 2. 2013 o 11.00 hod pride na navstevu Trnavskej univerzity v Trnave pan predseda vlady SR -  Robert Fico. Vystupi v aule Pazmaneum na Univerzitnom namesti 1. Pretoze sa este nevyucuje, obavam sa, aby mal ku komu hovorit. Bolo by vhodne, aby ste sa zucastnili tohto podujatia, ak Vam v tom nebranie vazne osobne, pracovne, alebo zdravotne okolnosti. Dakujem za porozumenie. S uctou prof. Barancova, dekanka fakulty"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Páčila sa mi novinárska reakcia - SME a aj Plus1deň sa na rozdiel od minulosti nevenovali tomu, či je správne / zákonné, aby politik prišiel na univerzitu, ale núteniu členov akademickej obce, aby sa prednášky zúčastnili. Titulok zo SME hovorí za všetko: "Ficovi na Trnavskej univerzite naháňali divákov."

V reakcii na komunizmus sa u nás po roku 1989 udomácnila veľmi zvláštna interpretácia akademickej pôdy a jej "apolitickosti". Apolitickosť má spočívať v tom, že politika - teda veci verejné - zostane stáť pred bránami vysokej školy. Je to choré hneď z niekoľkých dôvodov. Posilňuje to už aj tak zažraté presvedčenie, že veci verejné sú špinavá sviňačinka, do ktorej sa slušný človek nepúšťa. Práve toto presvedčenie je veľmi škodlivé - politika je o to špinavšia, o čo menej sa do nej slušní ľudia púšťajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Všade vo vyspelom svete sú práve študenti jednou z politicky najaktívnejších skupín - obyvateľov. Na amerických univerzitách oficiálne pôsobia mladí republikáni aj demokrati, v Británii konzervatívci, labouristi a liberálni demokrati a takto by sa dalo ísť ďalej.

Tu sa však dostávame k dvom ďalším perverzitám slovenskej reality. Aby sa akože urobilo zadosť apolitickosti akademickej pôdy, nehovoria politici oficiálne o politike, ale napríklad o „Európskej únii", ako to bude robiť Fico. Najviac chcú, samozrejme, hovoriť o „Európskej únii" 1-6 mesiacov pred voľbami.

Druhá, vážnejšia úchylka je naháňanie tiel do sály, ako ho predviedli na Trnavskej univerzite. Vychádza z paniky akademického papaláša - „len aby sme v hanbe neostali", keď už tu politického papaláša budeme mať. Urazil by sa a možno by sme v budúcnosti nič nevybavili.

SkryťVypnúť reklamu

A tak sa na Slovensku deje niečo, čo by naopak v západnom svete vyvolalo protesty - povinná účasť na stretnutí s politikom, a to nielen študentov, ale často aj doktorandov či zamestnancov univerzity. To je naozaj poburujúce a každý takýto pokus by mal vyvolať ostrú reakciu. Okrem obmedzovania politickej slobody jednotlivca to hovorí o nedôstojnom vzťahu k vlastným študentom a akademikom, keď sa stávajú pre manažment len telami.

Pre všetkých dekanov a rektorov mám jednu radu - pokojne pozývajte politikov na prednášky, dokonca aj „o politike". Keď však na nich nie je nikto zvedavý, prispôsobte tomu veľkosť sály namiesto znevažovania skutočného významu akademickej slobody.

SkryťVypnúť reklamu

p.s. (09:28 z diskusie na Facebooku vyberám len, aby bolo jasno :)

užívateľ XY: nič v zlom, ale keď mala prísť Radičová, tak na UK zrušili semináre a presunuli nás tam.. a kto nechcel ísť mal mať absenciu.. toto by som nepovažovala za nič zvláštne, robí to každá škola, len iným spôsobom
4 minutes ago · Like

Miroslav Beblavy: mne sa to nepaci, nech to robi ktokolvek a ak si vsimnete - toto nie je kritika Fica, ale skoly, ktora to urobila (aj ked treba Ficovi pripomenut, ze ked na bratislavskych gymnaziach zrusili vyucbu, aby umoznili studentom ist podporit strajk ucitelov - kto nechcel, mohol zostat doma, absenciu nemal - tak Fico hovoril o zneuzivani "deti")

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
INESS

INESS

106 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu