Ako topiacemu rozviazať aspoň jeden prst

Asi nikto si nemyslí, že slovenské školy trpia nedostatkom regulácie a prebytkom peňazí na ich realizáciu. Dnes chcem preto písať o dvoch zmenách, ktoré ušetrili školám peniaze alebo im rozviazali ruky. Nezachránia naše školstvo, ale aspoň topiacemu rozviazali jeden prst.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Konkrétne sa návrhy, ktoré som presadil, týkali vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) účinného od 1. septembra 2011 a vládneho návrhu zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch účinného od 1. januára 2012.

Prvá zmena sa týkala tlačenia pedagogickej dokumentácie. Podľa predošlého stavu, keď školy potrebovali vytlačiť akúkoľvek formu pedagogickej dokumentácie, boli nútené si nakúpiť konkrétne tlačivá schválené ministerstvom, pričom dokumentáciu rovnakého formátu by si mohli vyrobiť aj samy za oveľa nižšiu cenu a v oveľa kratšom čase. Preto sme do zákona dali zmenu, aby ministerstvo školstva neschvaľovalo konkrétne tlačivo ale iba vzory tlačív, na základe ktorých si ich jednotlivé školy môžu samy tlačiť a ušetriť tak nemalé prostriedky. Praktickým dôsledkom je zároveň možnosť úplnej elektronizácie školskej dokumentácie a šetrenie miliónov eur pre školy. Tieto zmeny majú pozitívne ohlasy zo strany učiteľov, ktorí ocenili najmä odbúranie nepotrebnej byrokracie a skrátenie času potrebného na vybavenie tejto dokumentácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Druhou zmenou v týchto novelách je zrušenie tabuľkových platov pre učiteľov na súkromných školách. Táto zmena by mohla poslúžiť ako jeden z možných modelov na zvyšovanie platov učiteľov v celom školstve, ale zatiaľ sme sa po dohode s ministerstvom rozhodli ho odskúšať na súkromných školách. Tabuľky sú síce založené na veku a certifikátoch, ktoré majú istú dôležitosť v školstve, ale nedokážu spravodlivo odzrkadliť kvalitu učenia, ktorá by mala byť hlavným kritériom pri oceňovaní pedagogických pracovníkov. Preto sme sa rozhodli dať možnosť súkromným školám rozhodovať o platoch svojich učiteľov a lepšie zhodnotiť výšku platov, akú si zaslúžia. Zároveň však ostane garantovaná minimálna úroveň platov na úrovni tzv. tarifnej triedy. Takto bude možné motivovať učiteľov a odmeniť ich snahu a odhodlanie a vytvorí sa systém motivácií bez toho, aby sa museli obávať straty určitej minimálnej odmeny. V prípade úspechu v praxi by to mohlo byť rozšírené aj na verejný školský systém. Viac o tomto zákone písali portály Naše platyWebnoviny.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Tento blog je súčasťou série Osobný odpočet poslanca o mojej práci v parlamente v rokoch 2010 a 2011. Vysvetlenie prečo a o čom nájdete tu. Zoznam všetkých dielov nájdete tu. 

Miroslav Beblavý

Miroslav Beblavý

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  102
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Od malička mám sen. Chcem, aby sa na Slovensku žilo tak dobre, ako vo vyspelej Európe.Preto som vstúpil do politiky a kandidujem aj v parlamentných voľbách 2020. Aby som ľuďom na Slovensku pomohol v oblastiach, ktorým najlepšie rozumiem - vzdelávanie, verejné financie, boj s korupciou.V roku 2017 sme založili SPOLU - občianska demokracia. S kolegami pracujeme na tom, aby sme našu krajinu očistili od Kočnerovej generácie politikov. Zmenu k lepšiemu môžu zaistiť len najlepšie pripravení. Prečítajte si ako vznikla strana SPOLU.Nestačí vymeniť figúrky. Nový štýl politiky pre mňa znamená hľadať riešenia, nie spory. S naším koaličným partnerom, Progresívnym Slovenskom, sme pripravili zlomový program pre zlomové voľby. Prečítajte si Bod zlomu. Zoznam autorových rubrík:  správa týždňaarchívTransparentnosťškolstvoNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Radko Mačuha

Radko Mačuha

214 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu